Zasada działania dysz
Dysza Venturiego to swojego rodzaju zwężenie w rurze, które przypomina klepsydrę. Zmienia ono charakterystykę przepływu płynu, którym może być ciecz lub gaz. Wzrost prędkości powoduje spadek ciśnienia. Pomaga to sprawdzić prędkość przepływu albo w skuteczny sposób przenieść tlen z powietrza do wody. Zastosowań dysz jest całkiem sporo. Wykorzystuje się tu energię kinetyczną, która wytwarza się poprzez wcześniej wspomniane zwężenie. Efekt Venturiego wywołuje lepszy przepływ powietrza.
Zjawisko związane jest ściśle z prawem Bernoullego. Wykorzystuje się tu prawa dynamiki, które określają, że zwiększona prędkość przepływu wywołuje spadek ciśnienia. Dysze Venturiego wykorzystują uzyskane podciśnienie do zasysania cieczy lub gazu pierwotnego. Zależność między spadkiem ciśnienia i prędkością przepływu została odkryta już w XVIII wieku. Venturi wykorzystał ją po prostu w bardziej praktyczny sposób.
Zastosowanie dysz Venturiego
Dysza Venturiego ma dwa główne zastosowania. Można nim sprawdzić ciśnienie i natężenie przepływu. Podłącza się w tym celu manometry do trzech różnych odcinków rury. Powstaje wtedy swojego rodzaju miernik. Innym zastosowaniem jest wykorzystanie podciśnienia do wciągania drugiego płynu do przepływu. Znajduje to zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Istnieją specjalne dysze Venturiego do piaskowania.
Stosuje się je również w różnego rodzaju strumienicach lub eżektorach absorberów zanieczyszczeń z przemysłowych gazów odlotowych. Dysze stosowane są także w przepływie płynów bojlerów gazowych. Przydają się również w przypadku laboratoryjnych pompek wodnych próżniowych. Dysze są zatem przydatne nie tylko w przemyśle, ale również w badaniach i ulepszaniu technologii.
Mechanizm tego typu powstał już 200 lat temu i jest nieustannie ulepszany. Dzięki dyszom można odłączać pompę, gdzie zwiększa się koszty energii i skraca żywotność. Nowoczesne wersje pomagają poradzić sobie ze zmianami temperatury, lepkość i natężenia przepływu. Dysze można dopasować do danego systemu cyrkulacji bez dodatkowego źródła zasilania. Dzięki temu można uzyskać dodatkowe nadtlenienie.
Budowa przyrządu
Dysze Venturiego są często odporne na ścieranie dzięki zastosowaniu węglika wolframu. Składają się z pustej wkładki, która posiada rurę wlotową wychodzącą w otwartą przestrzeń. Podciśnienie wyrównują malutkie otwory, które ustawione są poniżej wierzchołka wkładki. Właśnie przez dziury wprowadzane jest powietrze, które przybiera postać malutkich pęcherzy. Im są one mniejsze, tym lepszy jest transfer tlenu. Jeśli pęcherzy jest za dużo, to są one odprowadzane specjalnym strumieniem. Wpływa to korzystnie na wentylację i dotlenienie cieczy, najczęściej wody.
Dowiedz się więcej na https://www.contracor.com.pl/dysze-tc-venturi.php
Napisz komentarz
Komentarze