Jak zbudowana jest tarcza diamentowa?
Ze względu na lepsze parametry użytkowe tarcze diamentowe cieszą się znacznie większym zainteresowaniem użytkowników niż tradycyjne tarcze korundowe. Różnice w ich skuteczności, trwałości i jakości pracy z narzędziem wynikają przede wszystkim z budowy tarczy diamentowej.
Tarcze diamentowe powstają z połączenia segmentu diamentowego do korpusu stalowej tarczy. Segment diamentowy łączy się przy pomocy lutowania galwanicznego lub laserowego i to on odpowiada na skuteczność narzędzia w obróbce twardych materiałów. Początkowo do produkcji tarcz diamentowych wykorzystywano diamenty naturalne, dlatego tarcze były bardzo kosztowne. Ocenie stosuje się diamenty syntetyczne, co pozwoliło w znacznej mierze obniżyć cenę produktu i zwiększyć jego podaż.
Do czego służy tacza diamentowa?
Narzędzia wykonywane w technice diamentowej służą przede wszystkim do cięcia betonów, cegieł oraz innych twardych materiałów. Bardzo dobrze sprawdzają się również do obróbki materiałów kruchych. W praktyce przy pomocy tarcz diamentowych i odpowiedniego narzędzia możemy ciąć m.in.: beton, żelbeton, szkło, glazurę, asfalt, tworzywa sztuczne, ceramikę, metal, kamień naturalny.
Zanim jednak przystąpimy do cięcia wybranego materiału warto się upewnić, że wybrana przez nas tarcza jest odpowiednia. Tarcze diamentowe dzielimy na kilka rodzajów, co pozwala wyróżnić:
- tarcze diamentowe segmentowe typu blokowego (dedykowane przede wszystkim do cięcia betonu i cięgieł oraz innych twardych materiałów),
- tarcze diamentowe segmentowe turbo (dedykowane do cięcia betonu oraz materiałów kruchych),
- tarcze diamentowe z segmentem ciągłym (dedykowane do pracy z materiałami twardymi, jak również bardzo kruchymi typu gres i glazura).
Obok przeznaczenia tarczy przy zakupie/wyborze ze skrzynki narzędziowej należy wziąć pod uwagę kilka parametrów, które mają bezpośredni wpływ na skuteczność narzędzia oraz jego prawidłową eksploatację. Do parametrów tych zaliczamy: średnicę tarczy oraz otworu mocującego (czy odpowiada parametrom elektronarzędzia?), prędkość obrotową, moc i rodzaj maszyny, rodzaj cięcia (na sucho lub na mokro).
Napisz komentarz
Komentarze