Pod koniec lipca ogłoszono nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na obszarze Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki w ramach zadania „Program ograniczania niskiej emisji – PONE dla Gminy Miasto Tomaszów Mazowiecki na lata 2017-2018”. Ma on związek z umową, jaką podpisano 17 lipca bieżącego roku została z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi o dofinansowanie w formie dotacji ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji.
Można uzyskać zwrot do 40% kosztów kwalifikowanych. Przykładowo dla instalacji pompy ciepła o mocy 10kW oszacowano, że będzie to 8 tysięcy złotych. Należy przy tym pamiętać, że rzeczywisty koszt montażu takiego urządzenia może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Sytuację w Tomaszowie Mazowieckim mają też poprawić nowe hybrydowe autobusy i bezpłatna komunikacja miejska, której wprowadzenie ma obniżyć liczbę poruszających się po naszych ulicach samochodów.
Czy te działania poprawią jakość powietrza w sposób zdecydowany? Raczej trudno się tego spodziewać. Do zmian o charakterze jakościowym niezbędna jest zmiana przyzwyczajeń aa także zdecydowane karanie osób, które do palenisk wrzucają to, co nigdy nie powinno do nich trafić.
Aktualnie polski rząd zapowiada wprowadzenie nowych zasad badań jakości powietrza oraz ujednolicenie metod monitoringu zanieczyszczenia powietrza. Zakłada tak rządowy projekt nowelizacji ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz ustawy Prawo ochrony środowiska.
Ministerstwo Środowiska zaproponowało rozszerzenie zakresu zadań Krajowego Laboratorium Referencyjnego i Wzorującego. Zmiany dotyczyć będą m.in. dokonywania przeglądów systemów zapewnienia i kontroli jakości w instytucjach obsługujących sieci i poszczególne punkty pomiarowe co najmniej raz na pięć lat i koordynacji właściwego stosowania metod referencyjnych.
- Efektem rozwiązania problemu będzie podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego prowadzonych przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska – twierdzą przedstawiciele ministerstwa.
W ocenie resortu środowiska zmiany przepisów przyczynią się do zwiększenia dokładności, porównywalności i spójności otrzymywanych ocen jakości powietrza oraz zapewnią szerszy dostęp do wyników badań. Nie przyniosą jednak one wymiernych zmian o charakterze jakościowym
Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął w lipcu projekt „uchwały antysmogowej”. Trafił on już do konsultacji społecznych. Jej ostateczny kształt trafi pod obrady sejmiku najprawdopodobniej jesienią, jeszcze przed sezonem grzewczym. Zapisy uchwały będą obowiązywać dopiero od kolejnego sezonu grzewczego. W całym województwie wprowadzony zostanie zakaz stosowania w piecach paliw najgorszej jakości, czyli miału węglowego i biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.
Marszałek województwa powołał też specjalny Antysmogowy Zespół Województwa Łódzkiego. W jego skład wchodzą eksperci od ochrony powietrza, a także samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.
O poprawę jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim zabiega od kilku lat Bogna Hes. Kilkukrotnie już składała do budżetu powiatu wnioski o zakup urządzeń monitorujących. Wnioski zostały odrzucane przez Zarząd Powiatu. Obecnie kolejny wniosek został złożony do Tomaszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jeśli przejdzie on ocenę formalną, tomaszowianie będą mogli zagłosować za zakupem mobilnego centrum monitoringu jakości powietrza.
- Duszący i szczypiący w oczy dym daje się nam wszystkim we znaki. Czasem obserwuję to, co wydobywa się z kominów moich sąsiadów /i to nie tylko w sezonie grzewczym/ i budzi to przerażenie. Nie wierzę, że problem jest nierozwiązywalny. Przecież to dokładnie widać kto i czym pali. Wystarczy przejechać się w dniu zbierania selektywnych śmieci. Przy bramach stoją jedynie worki ze szkłem. Co w takim razie dzieje się z papierem i plastikiem? To pytanie czysto retoryczne - mówi Ewelina Staruszkiewicz.
Wiele osób, jako przyczynę spalania niskiej jakości opału i śmieci w piecach wskazują obecną w Tomaszowie biedę. Zapewne i z takimi przypadkami mamy do czynienia. Jednak duża liczba "śmieciopalaczy" to ludzie zamożni. Spalają odpady z błędnego rozumienia pojęcia oszczędności.
- Mieszkańcy województwa ale i Tomaszowa w szczególności charakteryzują się najniższą średnią życia w całej Polsce. Zapadamy na choroby nowotworowe, schorzenia kardiologiczne i niewydolność dróg oddechowych. Koszty leczenia przewyższają domniemane oszczędności - mówi Mariusz Strzępek, przewodniczący Komisji Zdrowia Rodziny i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego
Napisz komentarz
Komentarze