Zastanawiasz się, dlaczego jednym oszczędzanie przychodzi z łatwością, a inni mają problem z odłożeniem chociażby kilkuset złotych? Odpowiedź jest prosta – plan działania. To on stanowi podstawę skutecznego oszczędzania – pozwala na realizację poszczególnych założeń.
Każdy może oszczędzać
Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie, że oszczędzać można wyłącznie w przypadku osiągania wysokich zarobków. Doświadczenie pokazuje jednak, że odkładać środki może każdy – grunt to zmienić podejście do pieniędzy. I wcale nie chodzi o konieczność rezygnacji z przyjemności czy ciągłego analizowania każdego wydatku.
Poniższe zasady są dowodem na to, że oszczędzać może każdy – niezależnie od wysokości osiąganych dochodów.
- Ureguluj wszystkie rachunki
Każdego miesiąca masz do zapłacenia co najmniej kilka rachunków, raty kredytowe itp. Swoje zobowiązania warto uregulować od razu po wpłynięciu wynagrodzenia za pracę – także wtedy, gdy termin ich płatności mija dopiero za kilkanaście dni.
Jeśli zapłacisz rachunki od razu, będziesz mieć klarowną sytuację dotyczącą tego, jak wysokimi środkami możesz dysponować.
- Wpłać pieniądze sobie
Aby skutecznie oszczędzać, musisz regularnie odkładać pieniądze. Warto więc oszczędzanie traktować, jak kolejny rachunek do zapłacenia. Tak jak płacisz za Internet, czy rachunki za mieszkanie, tak odkładaj co miesiąc pewną kwotę na konto oszczędnościowe. Jeśli jeszcze nie dysponujesz takim rachunkiem, załóż je. Wybierając konkretny produkt, zwróć uwagę na wysokość oprocentowania, na podstawie którego będą naliczane odsetki. Na tle wielu rachunków wyróżnia się m.in. Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku, które pozwala zyskać nawet do 0,7% w skali roku. Oprocentowanie zwiększa się w miarę wzrostu kapitału, co dodatkowo motywuje do odkładania pieniędzy.
- Wydawaj mniej niż zarabiasz
Problemy z wygospodarowaniem choćby drobnej kwoty pieniędzy często wynikają z rozrzutności. Jeśli wydajesz dokładnie tyle, ile zarabiasz, trudno zaoszczędzić.
Jeżeli masz skłonność do nadmiernego wydawania pieniędzy, stopniowo ograniczaj wydatki. Zacznij od tych, które – po krótkiej analizie – są faktycznie zbędne. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wpłać na konto oszczędnościowe – wpłat możesz dokonywać nawet kilka razy miesiącu.
W ograniczaniu wydatków może ci pomóc reguła „kilku” godzin. Jej istotą jest odczekanie określonego czasu po to, aby upewnić się, że decyzja o zakupie nie została podjęta pod wpływem impulsu.
- Zastosuj system 60:40
Od czasu do czasu otrzymujesz „prezenty” w postaci gotówki? Jeśli zależy ci na pomnażaniu oszczędności, możesz całą kwotę wpłacić na konto oszczędnościowe. Jeżeli jednak chcesz skorzystać z tych pieniędzy, zastosuj system 60:40. Na czym to polega?
60% uzyskanej kwoty przeznacz na oszczędności, a 40% - na dowolne zakupy. Dzięki temu twój rachunek oszczędnościowy zostanie zasilony, a jednocześnie nie będziesz mieć poczucia rezygnacji z przyjemności.
Powyższe zasady to zaledwie przykłady tego, co może zawierać plan działania. Możesz zmodyfikować je w dowolny sposób, jeśli ma ci to pomóc w zgromadzeniu jeszcze większych oszczędności.
Napisz komentarz
Komentarze