Grill kontaktowy czy płaski?
W tradycyjnym grillu opiekana jest zawsze tylko jedna strona potrawy i trzeba ją raz na jakiś czas obrócić. Elektryczny grill kontaktowy sposobem działania może nieco przypominać opiekacz do kanapek – produkty są opiekane jednocześnie z dołu i z góry. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas przyrządzania potraw, co na pewno nie jest bez znaczenia. Z drugiej strony – nie zawsze nam się spieszy, a chcemy podać wszystkim osobom ciepłe steki w tym samym czasie. Jaki więc grill wybrać?
Dobrym rozwiązaniem będzie kupno grilla, który oferuje obie te funkcje, jak np. grill kontaktowy GK130 plaat. W zależności od potrzeb można skorzystać z wersji kontaktowej i równomiernie grillować produkty o dużej grubości lub rozłożyć obie pokrywy grilla na płasko i wykorzystać jego dużą powierzchnię np. do grillowania warzyw. Grill w wersji płaskiej można z powodzeniem ustawić na środku stołu, by wszyscy biesiadnicy mogli obserwować proces przyrządzania dań. To swego rodzaju namiastka letniego grillowania w ogrodzie i na pewno wielu osobom sprawi frajdę. No i zapach opiekanych produktów będzie wyraźniejszy, co też nie jest bez znaczenia.
Jaką moc powinien mieć dobry grill elektryczny?
Im większa moc, tym krócej trwa opiekanie, jednak nie zawsze będziemy grillować grube steki, które potrzebują wysokiej temperatury lub dłuższego czasu grzania. Częściej zdarzy się tak, że skorzystamy z możliwości, którą powinien mieć każdy dobry grill i zmniejszymy temperaturę grillowania. Dlatego przy wyborze grilla nie warto sięgać po ten o największej mocy, który niewątpliwie będzie najdroższy. Dobrej jakości grill ma moc około 1500 W i to w zupełności wystarczy, by upiec zarówno warzywa, jak i grube porcje mięsa. To opcja dobra zarówno dla grillów płaskich, jak i kontaktowych.
Na pewno też nie powinniśmy postępować odwrotnie. Grill o zbyt małej mocy wystawi naszą cierpliwość na dużą próbę.
Te cechy powinien mieć każdy dobry grill
Nienagrzewające się uchwyty – otwieranie grilla nie powinno się wiązać z poszukiwaniem silikonowych rękawic ani popularnych łapek kuchennych. Kiedy opiekanie dobiegnie końca, po prostu otwieramy grill bezpiecznie, bo jego uchwyty są zawsze zimne.
Płyty grzejne z powłoką antyadhezyjną – koniec z przywieraniem produktów i długotrwałym czyszczeniem grilla.
Możliwość regulacji temperatury – dzięki temu dopasujemy tempo grzania do konkretnego produktu.
Lampka kontrolna – informuje o gotowości do pracy. Niektóre grille elektryczne mają dwie lampki – wówczas jedna sygnalizuje nagrzanie grilla, druga sam fakt podłączenia go do prądu.
Wygodny sposób odprowadzania tłuszczu i pojemnik na tłuszcz – rozwiązanie, które znacząco ułatwia zachowanie czystości w kuchni.
Obudowa – na pewno musi być estetyczna, ale i trwała. Dobrym rozwiązaniem jest obudowa ze stali szlachetnej. Taki grill nie tylko nie ulegnie korozji, ale też czyszczenie go będzie bardzo łatwe.
Napisz komentarz
Komentarze