Jedni wciąż dążą do tego, by mieć jak najgrubszy portfel, a inni uparcie obstają przy powiedzeniu, że pieniądze szczęścia nie dają. Mimo, że każdy ma swoje własne, indywidualne podejście do tego tematu, jedno nas łączy – bez pieniędzy raczej trudno byłoby nam obracać się w dzisiejszym świecie. Dlatego tak ważnym tematem jest dobre zatrudnienie i orientowanie się w zmianach na rynku pracy. Pod koniec zeszłego roku prestiżowy magazyn Forbes ogłosił listę najlepszych obecnie zawodów w Polsce. Zobaczcie, które profesje są aktualnie na topie, gdzie zarobicie najwięcej, a także na rozwój których umiejętności warto postawić.
Poniższe zestawienie powstało w oparciu o publikację Forbes, która z kolei bazuje na szczegółowych badaniach przeprowadzonych przez firmę Hays. Pod uwagę wzięto takie czynniki jak: perspektywy zatrudnienia, bezpieczeństwo oraz wynagrodzenie.
- Specjalista IT (zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa)
Problem bezpieczeństwa w sieci jest od kilku lat coraz mocniej nagłaśniany, a tzw. cyber-przestępcy wydają się stosować coraz lepsze metody, by włamywać się nawet na zabezpieczone witryny. Można się więc jedynie spodziewać, że zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa w sieci będzie w najbliższym czasie rosło.
- Programista
Według badań Hays, również programiści powinni być wręcz „rozchwytywani” przez pracodawców w najbliższych latach. Opłaca się zwłaszcza postawić na specjalizację w języku programowania Java. Warto także pójść za nowymi trendami, zgodnie z którymi absolutny prym będą wiodły aplikacje mobilne. Umiejętność ich tworzenia jest i będzie niezwykle cenną umiejętnością.
- Inżynier
Hays prognozuje, że wynagrodzenia inżynierów w Polsce powinny pójść w górę w niedalekiej przyszłości. A to za sprawą coraz większej liczby inwestycji z branży produkcyjnej i coraz większego zapotrzebowania na specjalistów (inżynierowie procesu, jakości, badań i rozwoju).
- Kierownik projektu
Ten zawód stał się w ostatnich latach tak bardzo popularny, że niemal każda większa firma zatrudnia kierowników projektu (ang. project manager). Nie chodzi tutaj tyle o posiadanie specjalistycznej wiedzy merytorycznej z jednej dziedziny, co o interdyscyplinarność.
- Specjalista ze znajomością języków obcych
Coraz więcej zagranicznych firm otwiera swoje filie w Polsce, co widać w każdym większym mieście. Nikogo już nie dziwi fakt, że głównym językiem posługiwania się w takiej firmie jest nie polski, a angielski. Co więcej, sam angielski jest niejednokrotnie absolutnym minimum, bo coraz częściej poszukuje się do pracy osób ze znajomością języka niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, czy języków skandynawskich.
- HR business partner
Czym różni się stanowisko HR business partner od specjalisty HR? Zgodnie z nowymi trendami, firmy zacieśniają współpracę między działem biznesu a działem personalnym i stawiają na właściwy dobór personelu i zarządzanie nim. Głównym zadaniem HR business partnera jest opracowanie takiej strategii zatrudnienia, która odpowiadałaby na konkretne potrzeby danej organizacji.
- Specjalista w zakresie employer brandingu
Ponieważ bezrobocie w ostatnich latach znacznie w Polsce spadło, często jest tak, że to pracodawcy muszą zawalczyć o najlepszych pracowników, a nie na odwrót. Aby odpowiedzieć na te zmiany, powstało nowe stanowisko specjalisty ds. employer brandingu. Najprościej mówiąc, ktoś taki ma zadbać o budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz.
- Specjalista ds. e-commerce
E-commerce to także stosunkowo nowy, ale bardzo prężnie rozwijający się trend. Badania pokazują, że z roku na rok wzrasta liczba osób, które wolą robić zakupy przez internet, niż „biegać” po sklepach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zaczyna stawiać na sprzedaż swoich produktów i usług w internecie.
Napisz komentarz
Komentarze