Rower miejski - co warto wiedzieć przed zakupem?
Rower miejski stosunkowo łatwo rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Wyróżnia się specyficzną konstrukcją, która niezwykle korzystnie wpływa na komfort poruszania się. Pozycja rowerzysty jest wyprostowana, szerokie siedzisko gwarantuje wygodę, a odpowiedni profil kierownicy sprawia, że nadgarstki nie są przeciążone nawet po pokonaniu długiej trasy.
Rowery miejskie cenione są przede wszystkim przez kobiety. Odpowiednio wyprofilowana rama jest bardzo niska, a łańcuch - w większości modeli - posiada osłonę. Bez problemu takim rowerem można poruszać się nawet w długiej spódnicy. Nie ma więc konieczności dostosowywania swoich codziennych stylizacji do poruszania się jednośladem.
Kupując rower miejski, należy mieć na uwadze to, że powinien on być wykonany z dbałością o szczegóły i z zachowaniem wszystkich obowiązujących standardów bezpieczeństwa. Atutem będą też wszelkiego rodzaju akcesoria. Przykładowo, niektóre rowery Indiana wyposażone są w praktyczny koszyk zamontowany na kierownicy.
O czym pamiętać przed pierwszą przejażdżką?
Wybierając się na pierwszą przejażdżkę rowerem miejskim, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Istotne jest odpowiednie działanie hamulców - w szczególności planując poruszanie się w centrum miasta, należy mieć możliwość błyskawicznej reakcji. Dodatkowo istotne są światła i odblaski - nie tylko po zmroku. Będą one przydatne również w mgliste, deszczowe dni.
Przed wyjazdem na drogę należy także upewnić się w kwestii aktualnie obowiązujących przepisów drogowych. Jazda rowerem może być czystą przyjemnością, jednak nie można zapominać o tym, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Warto też mieć ze sobą zestaw do naprawy prostych awarii - chociażby taki, który umożliwi załatanie dziury w oponie.
Rower miejski to nie tylko ekologiczny środek transportu
Rower miejski to nie tylko wygodny, ekologiczny środek transportu. Regularne przejażdżki są niezwykle korzystne dla sprawności fizycznej i ogólnego zdrowia. Mogą być też skuteczną pomocą w odchudzaniu. Dojazdy do pracy rowerem skutecznie ograniczają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, a także wzmacniają mięśnie. Najbardziej zaangażowane do pracy są mięśnie kończyn dolnych, pleców, pośladków i brzucha. Często kolarstwo polecane jest dla osób w trakcie rehabilitacji po urazach nóg lub z problemami dotykającymi stawów - w szczególności kolanowych.
Jazda rowerem angażuje ciało do naturalnego, niewymuszonego ruchu, który nie powinien spowodować niechcianych kontuzji. Regularna aktywność na świeżym powietrzu działa korzystnie nie tylko na ciało, lecz także na psychikę. Podczas wysiłku wydzielają się endorfiny, a wyjście z domu i kontakt z przyrodą widocznie poprawia samopoczucie i dodaje pozytywnej energii.
Napisz komentarz
Komentarze