Jak szukać, aby znaleźć
Poszukiwanie pracy za granicą odbywa się zazwyczaj na kilku płaszczyznach. W przypadku Niemiec i Holandii metody są bardzo podobne. Polacy czerpią opinie od znajomych pracujących w danym kraju i to oni są w stanie polecić dobre agencje pracy lub miejsca, gdzie szukać ofert. Mogą znać także pracodawców, którzy poszukują pracownika z naszym doświadczeniem, a dodatkowo możemy być lepiej postrzegani, jeśli będziemy z polecenia rzetelnego znajomego.
W poszukiwaniu informacji pomocne mogą być także fora internetowe czy grupy dyskusyjne, skupiające ludzi mające podobne doświadczenie. Najlepiej zacząć od Facebooka, na którym możesz zamieścić informację o tym, że szukasz pracy. Dobrą opcją będzie aktywność na grupach dyskusyjnych czy forach, gdzie można dokładniej określić swoje preferencje na konkretne stanowisko. Należy pamiętać, że pierwszy wyjazd za granicę jest trudny i pomoc osób zaznajomionych z tematem jest nieoceniona.
Inna możliwością jest pomoc lokalnych agencji pośrednictwa pracy. Na miejscu otrzymasz konkretne oferty pracy, agenci dokonają oceny twoich umiejętności językowych i doświadczenie, a tym samym pomogą dobrać stanowisko i miejsc pracy idealne dla Ciebie.
Praca z Niemczech i Holandii – wymagania i różnice
W Niemczech koszty wynajmu mieszkania czy pokoju są tańsze niż u Holendrów, a sami pracodawcy, którzy zapewniają zakwaterowanie, nie żądają kosmicznych sum. Holandia boryka się z podażą lokali i często są w stanie zaoferować pokoje kilkuosobowe za dość wysoką cenę.
Oba kraje różnią się także ofertami pracy i wymaganiami językowymi. W Niemczech można posługiwać się językiem angielskim, natomiast pracodawcy wymagają raczej komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. U naszych zachodnich sąsiadów za Odrą popularnością cieszą się oferty pracy w budownictwie, gastronomii, hotelarstwie. Nie brakuje także ofert skierowanych do wykwalifikowanych specjalistów: elektryków, hydraulików, pielęgniarek czy fizjoterapeutów. W Holandii natomiast najczęściej używa się języka angielskiego, a brygadziści z polska ekipą porozumiewają się w języku polskim. W tym kraju dominuje praca sezonowa i fizyczna, ale także w centrach dystrybucji towarów czy w magazynach. Można też znaleźć oferty na dłuższy okres czasu.
Czynnikiem decydującym o wyjeździe do pracy za granicą jest także odległość od miejsca zamieszkania. Jeśli dana osoba mieszka blisko granicy niemieckiej, łatwiej jej będzie częściej przyjeżdżać do domu pracując w Niemczech. Odległość ma trochę mniejsze znaczenie jeśli wahamy się między pracą w zachodnich Niemczech a Holandią, ponieważ przykładowo trasa do Amsterdamu w Holandii jest podobna do drogi przebytej do Monachium.
Dla młodych osób ważnym czynnikiem może być nastawienie i mentalność obydwu narodów. Niemcy nie są tak otwarci jak Holendrzy i mają inne podejście do obcokrajowców. Wielokulturowość jednak nie ma znaczenia, bowiem w obu krajach można spotkać ludzi różnych narodowości. Zaskakujące jest to, że Niemcy wbrew pozorom mają bardzo dobre zdanie o Polakach i cenią ich jako terminowych i rzetelnych pracowników.
Jak dokonać właściwego wyboru
Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, gdzie lepiej pracować. Praca za granicą wymaga odpowiedniego przeanalizowania naszej sytuacji. W poszukiwaniu pracy można posiłkować się internetowymi portalami, na których znaleźć można poradniki o pracy w każdym kraju i warunkach w nim panujących. Jedną z takich stron jest www.pracujwunii.pl, gdzie zgromadzone są setki ofert od różnych pracodawców, a dzięki filtrom można wybrać takie oferty, które odpowiadają naszym wymaganiom i kwalifikacjom.
Napisz komentarz
Komentarze