Dlaczego moda na barwienie tkanin wróciła?
Mimo że dziś towarów w sklepach nie brakuje i można do woli wybierać ubrania, czy tkaniny do domu, moda na korzystanie z barwników powraca z zupełnie innego powodu. Kiedy po erze totalnego braku wszystkiego nastał powszechny konsumpcjonizm i kupowanie ponad miarę, zwiększyła się też ilość odpadów, które degradują środowisko. Coraz więcej ludzi widzi problem i zaczyna żyć świadomie i w zgodzie z modnym obecnie trendem zero waste, nadając przedmiotom drugie życie. Ile to razy bowiem wypłowiałe od słońca zasłonki niepotrzebnie trafiały do śmietnika lub ubrania, które straciły w praniu kolor albo po prostu się znudziły, wyrzucało się lub wciąż zalegają szafy? To problem wielu współczesnych konsumentów, który można rozwiązać w prosty sposób, korzystając z barwników do tkanin. Korzyści z takiego działania odczuje nie tylko środowisko, ale przede wszystkim konsument. Barwiąc tkaniny, można w jednej chwili zyskać rzecz w nowym kolorze, który będzie pasował do stylizacji, oszczędzając przy tym pieniądze. Barwniki do tkanin są dużo tańsze niż nowa bluzka, spodnie, obrus, czy zasłony. Zalet stosowania barwników do tkanin jest jeszcze więcej. Dzięki nim można odnaleźć w sobie pasję tworzenia. Obecnie stosowane są różne techniki barwienia, a także można mieszać kolory, tworząc własne odcienie. Jest to pole do popisu na wykazanie własnej kreatywności i szansa na modny wygląd, czy oryginalną aranżację mieszkania bez ponoszenia dużych nakładów finansowych.
Odpowiednie barwniki i właściwy sposób użycia gwarancją powodzenia
Korzystanie z barwników do tkanin może przynieść przedstawione powyżej korzyści tylko wtedy, gdy używa się odpowiednich barwników, które nie zniszczą odzieży, ani pralki, jeśli farbowanie będzie się w niej odbywało, a zarazem dadzą trwały kolor, który nie będzie schodził po każdym praniu. Trzeba też stosować się do zaleceń producenta barwników i używać ich zgodnie z przeznaczeniem. Istnieją bowiem barwniki do gotowania, a także przeznaczone do farbowania na zimno. Te ostatnie z reguły stosuje się do nadawania koloru tkaninom o większej zawartości syntetyków. Te przeznaczone do gotowania najlepiej używać do tkanin naturalnych z bawełny, lnu, jedwabiu, czy trykotażu oraz mieszanych z zawartością najwyżej do 20 % syntetyków. Ważne jest też kupowanie barwników ze sprawdzonego źródła, najlepiej od polskiego producenta i dystrybutora, takiego jak firma Rekol, która już od kilkunastu lat działa na rynku i oferuje bezpieczne barwniki do tkanin zarówno do gotowania, jak i farbowania bez gotowania, specjalne do farbowania jeansu, a także metodą batik.
Jak widać, korzystanie z tej prostej metody nadawania tkaninom drugiego życia może mieć wiele zalet i przynosić spore korzyści pod warunkiem, że kupuje się bezpieczne barwniki, których jakość najlepiej zagwarantuje polski producent
Napisz komentarz
Komentarze