Dokument przewiduje dostawę 32 śmigłowców AW 149 wraz z pakietem logistycznym (zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej śmigłowców) i szkoleniowo-symulatorowym (kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz dostawę zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkoleniowego).
- Najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce. To, że trafią już od przyszłego roku. To jest niezwykle ważne oczywiście w kontekście sytuacji międzynarodowej, w kontekście tego, że Rosja napadła na Ukrainę, w kontekście tego, że zaraz za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. (…) W związku z tym podjęliśmy decyzję, polskie władze podjęły decyzję, żeby skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego, wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesną broń. Przykładem właśnie tych działań jest śmigłowiec AW 149, który służy i służyć będzie w Wojsku Polskim do transportu żołnierzy, do wsparcia z powietrza, a więc do operacji ewakuacyjnych czy operacji poszukiwawczych. To śmigłowiec, który zamówiliśmy w wersji silnie uzbrojonej, który będzie również wyposażony w kierowane pociski przeciwpancerne
– wymienił szef MON.
Wicepremier poinformował, że kontrakt na zakup 32 śmigłowców AW 149 wynosi 8 mld 250 mln zł. Dostawy śmigłowców zostaną zrealizowane w latach 2023-2029.
- Bardzo mocno podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku. W ramach kontraktu mamy także zamówiony pakiet logistyczny i pakiet szkoleniowy łącznie z symulatorami
– zaznaczył.
Śmigłowce AW149, w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP, zostaną wyposażone m.in. w systemy obserwacyjne, uzbrojenie strzeleckie, kierowane i niekierowane pociski rakietowe oraz systemy samoobrony. Uzbrojenie, w zależności od wariantu wykorzystania śmigłowca, może być instalowane w kabinie lub na punktach podwieszeń śmigłowca.
Śmigłowce realizować będą zarówno zadania transportu żołnierzy jak i wsparcia pododdziałów z powietrza. Wyposażenie umożliwi również zastosowanie ich do prowadzenia operacji ewakuacji, poszukiwania i ratownictwa w warunkach bojowych oraz transportu towarów i zaopatrzenia.
Śmigłowiec AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy zdolny do realizacji lotów w dzień i w nocy (Visual Flight Rules/Instrumental Flight Rules - VFR/IFR i Night Vision Conditions - NVC). Maksymalna masa startowa: 8300 kg (możliwe zwiększenie do 8600 kg). Prędkość maksymalna śmigłowca: 313 km/h, przelotowa: 287 km/h. Maksymalny zasięg: 958 km, maksymalna długość lotu: 4 godz. i 55 minut. AW149 może zabrać na pokład 19 pasażerów. Załogę stanowią 2 osoby, ale podstawowe zadania mogą być realizowane przez jednego pilota.
Zapotrzebowanie rynku na takie śmigłowce wojskowe, także w NATO jest duże, gdyż większość zachodnich konstrukcji o zbliżonej masie startowej pochodzi z lat 70. ubiegłego wieku i wymaga wymiany na nowoczesny model.
32 AW149 trafi do dwóch eskadr Lotnictwa Wojsk Lądowych. Których dokładnie zadecyduje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych – odpowiedni dokument planistyczny jest już gotowy. I choć nie zostało to jeszcze publicznie ogłoszone, to tajemnicą poliszynela jest, że AW149 zasilą 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.
Najważniejszym aspektem umowy na zakup AW149 jest umieszczenie produkcji tego śmigłowca w Polsce. W tym celu w PZL-Świdnik powstanie zupełnie nowa linia produkcyjna. Od 2010 r. Leonardo zainwestowało w PZL-Świdnik łącznie ponad 1 mld PLN, ale uruchomienie linii produkcyjnej AW149 wiąże się z kolejnymi nakładami inwestycyjnymi. PZL-Świdnik będzie tez odpowiadał za obloty i badania w locie wyprodukowanych AW149. Niemniej, obietnica rozpoczęcia dostaw AW149 już w przyszłym roku, choćby nawet pod jego koniec, a z drugiej strony czas potrzebny na uruchomienie produkcji tego śmigłowca w Świdniku, wskazują, że pierwsze AW149 dla Polski przylecą z Włoch.
PZL-Świdnik, w 2019 r., podpisał umowę na śmigłowce AW101 dla Marynarki Wojennej RP, które już niedługo trafią w ręce morskich lotników.
Napisz komentarz
Komentarze