Lokalizacja pasieki miodnej w wydzielonej i odgrodzonej części w pobliżu centrum przy parkingu od strony ul. Barlickiego to bezpieczne i idealne pod kątem komfortu miejsce. Żyje tam ok. 250 000 pszczół łagodnej rasy krajanka, która bardzo dobrze sprawdza się również w przydomowych pasiekach. Tegoroczne zbiory miodu to 22,89 litrów miodu wielokwiatowego, 39,90 litrów miodu akacjowego oraz 9,03 litrów miodu lipowego, co w sumie daje najwyższą w historii ilość - 71,82 litrów i 342 słoików pojemności 210 ml. Od początku istnienia pasieki, w ciągu trzech lat zebrano już 150,93 litrów złotego nektaru.
Zielona przestrzeń w mocno zurbanizowanej okolicy jest schronieniem dla miejskiej fauny, w tym także ptaków i małych ssaków. Dlatego też w teren wokół pasiek został zaaranżowany w taki sposób, by dostarczyć im schronienia oraz kwiatów bogatych w pyłek i nektar. Zapewniają one pożywienie zarówno pszczołom miodnym, jak i dzikim zapylaczom, takim jak trzmiele, motyle, pszczoły samotnice i wiele innych gatunków.
„Nasz tomaszowski, unikalny miód, który rozdajemy w ramach aplikacji Sezam 2.0, cieszy się wielkim powodzeniem wśród klientów, najemców i przyjaciół Galerii Tomaszów. W tym roku pobiliśmy rekord. Zebraliśmy niemal 72 litry miodu, czyli ponad 7 litrów więcej niż w poprzednim sezonie. Konsekwentnie budujemy szerokie wsparcie dla lokalnej fauny, nie tylko tej hodowanej, ale i dzikiej. Stąd nasza dbałość o teren wokół centrum i obsiewanie go rozmaite roślinami wchodzącymi w skład łąk kwietnych. Zbudowaliśmy też 5 domków dla jeży, 5 hoteli dla dzikich zapylaczy oraz 3 budki dla wiewiórek. W przyszłym roku na wiosnę w otoczeniu galerii zamontowane zostaną specjalne budki lęgowe dla ptaków jerzyków” – mówi Olga Wiernicka, Area Marketing Manager NEPI Rockcastle.
W Polsce występuje 470 gatunków pszczół. Pracowitym owadom zawdzięczamy produkcję 1/3 światowej żywności. Szacuje się, że zapylają one aż 71 ze 100 gatunków roślin uprawnych, dzięki nim delektujemy się aż 4000 odmian warzyw i wieloma owocami, dlatego ich rola w ekosystemie jest tak ważna. Przenosząc pyłek z kwiatów, owady te umożliwiają zachowanie bioróżnorodności i kontrolę erozji gleb. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez nich roślin zwiększa plony nawet o 80%.
Napisz komentarz
Komentarze