Wiele lokalnych i zagranicznych mediów zauważa ten problem. Podczas gdy eksperci z zakladybukmacherskie.net przygotowują się do wzmożonego ruchu na swoich serwisach online, wraz ze zbliżającym się meczem inauguracyjnym Mistrzostw nasilają się głosy krytyczne wobec katarskiego reżimu. Czy Mundial 2022 stanie się symbolem zwycięstwa zysków nad godnością i prawami człowieka?
Raport Amnesy International
W końcowym raporcie opublikowanym kilka dni temu AI stwierdziło, że państwo katarskie poczyniło pewne postępy w zakresie ochrony pracowników migrujących. Jednak słabe regulacje i brak egzekwowania przepisów oznaczają, że przed właściwa ochroną pracowników jest "jeszcze długa droga do przebycia". Amnesty wzywa do podjęcia szeregu działań, w tym wsparcia ze strony Kataru i samej FIFA w zakresie rekompensaty finansowej dla pracowników. "Łamanie praw człowieka utrzymuje się w tym kraju na znaczną skalę", czytamy w raporcie.
AI stwierdza między innymi, że pracownicy ochrony i służba domowa pozostają szczególnie narażeni na wyzysk, przy czym od niektórych oczekuje się pracy do 18 godzin dziennie przez siedem dni w tygodniu. Ponadto Amnesty twierdzi, że śledztwa w sprawie tysięcy zgonów osób pracujących w budownictwie w kraju w ciągu ostatniej dekady utknęły w martwym punkcie.
W raporcie znaleziono również, że nadal powszechnie wstrzymuje się wypłaty pracownikom. Steve Cockburn, szef Amnesty ds. sprawiedliwości gospodarczej i społecznej, powiedział niedawno w wywiadzie: "W obliczu zbliżających się Mistrzostw Świata praca nad ochroną pracowników migrujących przed wyzyskiem została tylko częściowo wykonana. Niestety nie podjęto również wystarczających wysiłków nad rekompensatą dla tych, którzy zostali narażeni na nadużycia i cierpienie".
Przymykanie oka na nadużycia, których przez lata doświadczały tysiące pracowników migrujących, jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami państwa katarskiego i wszystko wskazuje na to, że gdy szum wokół piłkarskiego święta ucichnie, sprawy zostaną zwyczajnie zamiecione pod dywan. Tymczasem do AI dołączają kolejne organizacje.
W zeszłym miesiącu Angielski Związek Piłki Nożnej poparł program odszkodowań dla pracowników i ich rodzin zaangażowanych w budowę infrastruktury Mistrzostw Świata w Katarze. Dołączyło do nich kilka innych związków, a kilka tygodni temu pod projektem podpisała się United States Soccer Federation. Organizatorzy Pucharu Świata i sama FIFA do dziś jednak nie potwierdzili swojego zaangażowania w tę sprawę. Mogliśmy jedynie przeczytać w oświadczeniu największej piłkarskiej organizacji, iż "pozostaje ona w dialogu" ze wszystkimi stronami zaangażowanymi w rozwiązanie tego problemu", co dziennikarze potraktowali jako odpowiedź wymijającą.
Co na to organizatorzy?
W obliczu nasilających się protestów opinii publicznej katarski najwyższy komitet ds. dostaw i dziedzictwa wydał lakoniczne oświadczenie dla prasy: "Postępy w dobrostanie pracowników to dziedzictwo, z którego jesteśmy bardzo dumni. Zawsze wierzyliśmy, że Puchar Świata będzie katalizatorem przyspieszającym pozytywne inicjatywy, pozostawiając spuściznę znaczącego i zrównoważonego postępu dla kraju i regionu. Nasze wysiłki w tej materii zostały uznane przez jeden z największych na świecie związków zawodowych, Building and Wood Workers' International (BWI), Międzynarodową Organizację Pracy ONZ (ILO) i z zadowoleniem przyjmujemy uwagi przez Amnesty International. Pragniemy podkreślić, że dzięki naszym wysiłkom poprawie uległy warunki pracy i warunki bytowe tysięcy pracowników migrujących. Stanowi bezprecedensową i znaczącą poprawę warunków życia i pracy".
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż emir Kataru Tamim ibn Hamad Al Sani kilka dni temu zajął publicznie zupełnie inne stanowisko. Stwierdził on, że krytyka dotycząca organizacji przez jego kraj Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej jest jednym wielkim "oszczerstwem": "Odkąd mieliśmy zaszczyt gościć Puchar Świata, Katar stał się celem bezprecedensowej kampanii, której nie doznał żaden inny kraj-gospodarz".
Do poważnych naruszeń dochodziło i nadal dochodzi w innych obszarach życia społecznego. Niedawno organizacja pozarządowa Human Rights Watch stwierdziła, że siły bezpieczeństwa Kataru dokonały licznych aresztowań osób LGBT+, poddając je przemocy i złemu traktowaniu w aresztach.
Napisz komentarz
Komentarze