Jakie są kluczowe technologie przyszłości?
Wodór może być używany jako paliwo w przemyśle, transporcie i energetyce. Można go spalać w silnikach, turbinach gazowych, czy kotłach przemysłowych — to czysta energia, bo produkuje jedynie parę wodną.
Coraz częściej mówi się też o „fuzji jądrowej” czyli sposobie łączenia atomów wodoru tak, by tworzyły atomy helu — oraz produkowały energię. Wielu ekspertów uważa, że takie nowe technologie stanowią sposób na uzyskiwanie prądu w przyszłości. W końcu na początku 2023 roku dokonano przełomu i dokonano kontrolowanej fuzji jądrowej, która wyprodukowała więcej energii, niż zużyto do jej przeprowadzenia.
Do wszystkich tych nowych technologii potrzebny jest wodór — i uzyskiwanie go też jest istotną technologią. Dziś głównie pozyskuje się go jako „szary wodór” w wyniku reakcji metanu z wodą — szary, bo ten proces wymaga gazu cieplarnianego i emituje dwutlenek węgla. Jednak przyszłość należy do „zielonego wodoru”, uzyskiwanego drogą hydrolizy zasilanej przez odnawialne źródła czystej energii.
Biuro projektowe Biproraf od lat działa w sektorze energetycznym i dba o rozwój technologii wodorowych. Współpracujemy z wieloma firmami działającymi w branży energetycznej i możemy stanowić odpowiedniego partnera dla firm w sektorze czystej energii — i wiemy, że to właśnie technologie wodorowe są kluczowe dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i całego świata.
Dlaczego technologie wodorowe są tak istotne?
Wodór to czysta energia — bez ryzyka związanego ze spalaniem. Gdy jest wykorzystywany jako paliwo, jedynym produktem reakcji jest woda, co eliminuje emisję szkodliwych gazów, takich jak CO2, tlenki azotu czy siarki. Dlatego technologie wodorowe mogą przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.
Jeśli sam chcesz wdrażać i inwestować w nowe technologie, możemy Ci w tym pomóc — od ponad 50 lat działamy w branży energetycznej. Odwiedź stronę http://biproraf.com.pl/pl/kontakt i skonsultuj się z nami!
Jakie technologie wodorowe są rozwijane w Polsce?
Polska jest piątym producentem wodoru na świecie. Wodorowe pojazdy są jednak nowością, ale istnieją już programy dedykowane wspieraniu tej technologii – na przykład wiele gmin wykorzystuje ogniwa wodorowe w transporcie publicznym.
Polski przemysł samochodowy — zwłaszcza autobusy — jest szeroko znany w Europie. Coraz więcej pojazdów produkowanych w Polsce jest przyjaznych środowisku, kładąc szczególny nacisk na technologie wodorowe i elektromobilność. Trwają też prace nad polskimi ogniwami paliwowymi typu PEMFC.
Podobnie, Polska odchodzi od szarego wodoru. Grupa Azoty w Polsce zamierza produkować wodór o jak najniższych emisjach, często polegając na biogazach. PKN Orlen zakłada, że do roku 2030 w Polsce powstaną zakłady produkujące nisko- i zeroemisyjny wodór. Także PKP Energetyka ma eksperymentować z zielonym wodorem do zasilania stacji trakcyjnych — a w przyszłości do pojazdów kolejowych.
Jak widać, Polska ma szeroko zakrojone plany związane z nowymi technologiami — a ty możesz do nich dołączyć. Jeśli ciekawi Cię praca w sektorze energetycznym, świetną opcją dla ciebie może być kariera w Biproraf. Odwiedź naszą stronę http://biproraf.com.pl/pl/kariera i sprawdź, czy możesz do nas dołączyć.
Napisz komentarz
Komentarze