Zgodnie z polskim prawem kot wolnożyjący nie jest kotem bezdomnym. Nie powinno się go zabierać do schroniska czy do domu, ale na gminie spoczywa obowiązek pomocy takiemu zwierzęciu. Jak wynika z odpowiedzi urzędników, gmina wiejska Tomaszów Mazowiecki sprawuje opiekę nad kotami wolno żyjącymi w ramach działalności społecznych opiekunów kotów poprzez ich dokarmianie, w przypadku zgłoszenia ślepego miotu przez mieszkańców gmina pomaga w jego uśpieniu, natomiast osoby, które przyjmują pod swoja opiekę koty wolno żyjące wspierane są poprzez ich sterylizacje/kastrację.
Jak wygląda liczby w praktyce? Ilu mieszkańcom gmina wiejska pomogła?
W 2020 roku Urząd Gminy wysterylizował 2 psy oraz 12 kotów, w 2021 takiemu zabiegowi zostały poddane 3 psy oraz 9 kotów, w 2022 roku 5 suczek oraz 5 kotów. Karmę obecnie otrzymuje jedna osoba, która złożyła do Urzędu deklaracje społecznego opiekuna kotów wolno żyjących. Jak na tak duża gminę te liczby nie są powalające. Wystarczy tylko wspomnieć, że Urząd Miasta Tomaszów Mazowiecki w tym roku zintensyfikował swoje działania w kwestii darmowych sterylizacji i kastracji i tylko podczas Dni Tomaszowa, w specjalnie dedykowanym punkcie, na taki zabieg swojego pupila zapisało 140 osób.
Gmina w zadaniach własnych ma opiekę nas zwierzętami bezdomnymi. Musi więc co roku płacić za wszystkie bezdomne zwierzęta odłowione na swoim terenie. Jedyną drogą do zmniejszenia populacji zwierząt, a tym samym kosztów – jest skuteczna akcja sterylizacji/kastracji i czipowania – pokazuje to przykład gminy Aleksandrów Łódzki, na której terenie praktycznie nie występują już bezdomniaki. To jednak lata systematycznej pracy, którą teraz rozpoczyna miasto Tomaszów.
Kiedy obudzą się gminy z naszego powiatu?
Gmina wiejska Tomaszów nie posiada dedykowanego programu dot. sterylizacji/kastracji. Jak więc starać się o darmowy zabieg? Jak informują urzędnicy mieszkańcy mogą wnosić powyższe prośby refundacji zabiegów poprzez złożenie podania do Wójta Gminy Tomaszów Mazowiecki. Mieszkańcy Gminy Tomaszów Mazowiecki mogą zgłaszać się z prośbą o sterylizacje/kastracje zwierząt bezdomnych, pod warunkiem dalszej opieki nad nimi (warto zaznaczyć, że bezdomne psy gmina musi umieścić w schronisku gdzie taki zabieg jest wykonywany obligatoryjnie), natomiast z pytaniami o refundację kosztów zabiegów mieszkańcy Gminy mogą dzwonić pod tel. 44 724 55 73 wew. 48.
Jak dodają urzędnicy, akcja chipowania zwierząt właścicielskich oraz zwiększenie środków na sterylizacje/kastracje zwierząt zostanie poruszona podczas tworzenia budżetu na rok 2024. Trzymamy kciuki i oczywiście to sprawdzimy. Bo trudno pozbyć się wrażenia, że problem zwierząt bezdomnych traktowany jest jak zło konieczne, zamiast zaplanowanych działań, mamy doraźne łatanie dziur.
PS
Jeżeli nie wiecie gdzie zgłosić bezdomnego psiaka z terenu gminy wiejskiej Tomaszów, przyda się Wam ta informacja:
Bezdomne psy można zgłaszać pod numer 44 724 55 73 wew. 48 w godzinach pracy urzędu oraz 605-561-829 poza godzinami pracy urzędu gminy Tomaszów Mazowiecki.
Teren gminy wiejskiej Tomaszów Mazowiecki:
Cekanów, Chorzęcin, Ciebłowice Duże, Ciebłowice Małe, Dąbrowa, Godaszewice, Jadwigów, Karolinów, Kolonia Zawada, Komorów, Kwiatkówka, Łazisko, Niebrów, Sługocice, Smardzewice, Swolszewice Małe, Świńsko, Tresta, Twarda, Wąwał, Wiaderno, Zaborów Drugi i Pierwszy oraz Zawada.
Napisz komentarz
Komentarze