Hospicjum powstanie na działce zlokalizowanej przy ul. Mireckiego i Kępa. Południowa granica przylega do ulicy Mireckiego a zachodnia do ulicy Kępa, od wschodu przylega do terenów zielonych w dolinie rzeki Pilicy.
W ramach planowanej kompleksowej inwestycji przewiduje się budowę nowego budynku hospicjum o powierzchni użytkowej 2 951,20m2, wewnętrznych dojazdów i parkingów o różnej nawierzchni, o pow. 1 477,20 m2. Zadanie inwestycyjne obejmuje też pielęgnację istniejącej zieleni, urządzenie nowych elementów zieleni i nasadzeń, oraz wysianie nowych trawników o pow. terenu 3 306,00 m2. Zagospodarowanie terenu to także budowa placów, chodników, dojść i alejek o łącznej pow. 1 796,60 m2.
Projekt obejmuje budowę pełnej infrastruktury technicznej w tym: monitoring wizyjny, sieć elektroenergetyczną, wodociągowa, kanalizacyjną, gazowa, punkt internetowy, a także oświetlenia terenu, zarówno niskie ogrodowe, jak i uliczne. Wykonane i zamontowane zostaną elementy małej architektury, (kosze 6szt., ławki 10 szt., informacja wizualna, zadaszenia (pergole) i altany w konstrukcji statkowej malowanej proszkowo -18m2). Przy hospicjum powstaną nowe miejsca parkingowe, a teren zostanie ogrodzony, zapewniając bezpieczną przestrzeń.
Dla wzrostu atrakcyjności miejsca przewiduje się budowę elementów zagospodarowania terenu i infrastruktury towarzyszącej w tym przystosowanie terenów zielonych do formy użytkowania określonej wg koncepcji zagospodarowania terenu. Powstaną tu alejki spacerowe, ciągi pieszo – jezdne, wyposażone w ławki i siedziska parkowe stałe oraz kosze na śmieci.
Obiekt stanowiący przedmiot inwestycji zostanie zaprojektowany, a następnie zrealizowany przy użyciu technologii i środków technicznych, do minimum ograniczających niekorzystne oddziaływanie inwestycji na środowisko (emisja hałasu i drgań, emisja spalin, emisja ciepła do atmosfery, zapotrzebowanie na media). Użyte materiały budowlane, instalacyjne i wykończeniowe oraz technologie zapewnić mają niskie koszty eksploatacji i utrzymania obiektu. W budynku znajdą się rozwiązania techniczne i technologiczne, zapewniające bardzo dobrą izolacyjność przegród budowlanych przewyższającą wymagany obecnie poziom współczynników przenikania ciepła przez przegrody oraz oszczędność w pobieraniu i wydatkowaniu energii, zarówno cieplnej jak i elektrycznej.
W obiekcie zaplanowano 43 miejsca dla pensjonariuszy. Sale będą maksymalnie dwuosobowe co zapewni odpowiedni komfort i właściwe warunki dla osób przebywających w hospicjum. Zaplanowana jest też poradnia paliatywna.
Ksiądz Grzegorz Chirk zabiegał o budowę takiego miejsca przez lata. Koszty były jednak cały czas zaporowe. Dlatego prezydent Marcin Witko podjął decyzje o realizacji tej inwestycji przez miasto. Pozyskano nawet na ten cel dofinansowanie – 15 mln zł z tzw. Polskiego Ładu.
Kilka tygodni temu miasto otworzyło przetarg na projekt i budowę hospicjum. Wpłynęło łącznie pięć ofert. Najtańsza oferta, należala do tomaszowskiej firmy Artom i wynosiła 23 798 964 zł, przekroczyła więc znacząco kwotę pozyskaną w ramach Polskiego Ładu. Najwyższą cenę, ponad 35 milionów, zaproponowała Grupa Ekoenergia Sp. z o.o. z Sierakowic.
- Tworząc koncepcję i program funkcjonalno – użytkowy odbyliśmy wizyty w kilku wiodących ośrodkach hospicyjnych i staraliśmy się czerpać z rozwiązań jak najbardziej praktycznych, już sprawdzonych. Korzystaliśmy także z pomocy i doświadczeń jakie mają tomaszowianie w szczególności ksiądz Grzegorz Chirk, Elżbieta Przedbora czy Konrad Borowski – mówi Marcin Witko prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.- Ideą jaka od początku przyświecała przy pracach nad budową hospicjum było to aby był to obiekt przyjazny, ciepły, dostępny, obiekt w którym zarówno osoby potrzebujące opieki jak również personel czuć się będą dobrze – mówi Prezydent Marcin Witko
Napisz komentarz
Komentarze