Fotowoltaika na gospodarstwie rolnym – zalety
Gospodarstwa rolne cechują się stosunkowo dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Poziom zapotrzebowania może wskazywać jak bardzo opłacalna jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Zaletą tak dużego zapotrzebowania jest też fakt, że sprawia ono, że wydatki związane z fotowoltaiką zwracają się odpowiednio szybciej. Dodatkowo na gospodarstwach rolnych często znajdują się niezagospodarowane przestrzenie, które nadają się idealnie do instalacji paneli. Jest to też kolejny krok do produkcji jeszcze bardziej ekologicznej żywności.
Fotowoltaika dla rolnika – oszczędności
Tak jak w przypadku przedsiębiorców i gospodarstw domowych – istnieją dedykowane możliwości dofinansowania dla rolników. Z jakich ulg można skorzystać w wypadku instalacji fotowoltaiki na gospodarstwie rolnym? Pierwszą możliwością jest możliwość odliczenia całego podatku VAT związanego z kosztami paneli fotowoltaicznych – to w wypadku, gdy przez rolnika płacony jest podatek VAT. W ciągu 15 lat od montażu ma prawo do odliczenia 25% kosztów od podatku rolnego – to tak zwana ulga inwestycyjna. Istnieje także możliwość ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych i krajowych, a szczególnie lokalnych.
Dowiedz się więcej: panele fotowoltaiczne Poznań
Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę na gospodarstwie rolnym?
Często powtarzanym pytaniem jest: dlaczego warto zdecydować się na inwestycję jaką jest fotowoltaika dla rolników? Jednym z głównych argumentów jest mnogość energochłonnych maszyn wykorzystywanych w gospodarstwie. Generują one wysokie rachunki za prąd, dlatego inwestycja w fotowoltaikę może być rozwiązaniem pozwalającym na gromadzenie oszczędności. Dodatkowo nadwyżki wyprodukowanego prądu mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu. Instalacja fotowoltaiczna podwyższa także wartość rynkową gruntu, na którym stoi – jest to szczególnie ważna kwestia, jeśli w przyszłości gospodarstwo ma zostać sprzedane.
Napisz komentarz
Komentarze