Miasto postanowiło wykorzystać szansę związaną z wodami geotermalnymi. W okolicach Areny Lodowej, gdzie dokonywano próbnego odwiertu, ma zbudować kompleks basenów termalnych pn. ,,Termy Niebieskie Źródła” w Tomaszowie Mazowieckim. Wniosek, jaki złożono do programy Polski Ład obejmu pierwszy etap inwestycji szacowanej na około 90 milionów złotych. Wielofunkcyjny obiekt balneologiczny, służący rekreacji, profilaktyce zdrowotnej, fizjoterapii z wykorzystaniem wód termalnych, ma być między innymi odpowiedzią na zachodzące zjawiska demograficzne i starzenie się społeczeństwa, rosnące zapotrzebowanie na usługi zdrowotne, rehabilitacyjne.
- Strategia miasta wskazuje na potencjał związany z Areną Lodową i przemysłem czasu wolnego. Nowoczesny obiekt będzie czynnikiem i determinantą strategicznego rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego, jego marką. Zaplanowane funkcje to usługi zdrowotne, balneologia, odnowa biologiczna, rehabilitacja, w tym dzieci z niepełnosprawnościami, fizjoterapia, aktywność sportowa. Funkcje prozdrowotne i profilaktyka zdrowia uzupełnią i rozwiną ofertę Areny Lodowej. Oferta będzie skierowana do wszystkich grup społecznych, różnych aktywności i potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych i osób starszych, wymagających szczególnych działań i zwiększonego dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych - czytamy w uzasadnieniu złożonego wniosku.
Obiekt będzie w pełni dostosowany dla osób ze szczególnymi potrzebami we wszystkich wymiarach dostępności. W mieście od niemal 30 lat działa jedyny w Polsce samorządowy specjalistyczny Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych. Umożliwia on specjalistyczną i wielokierunkową rehabilitacje dzieci dla całego regionu. Budowa obiektu pozwoli rozwinąć ofertę rehabilitacyjną o nowoczesne urządzenia, zabiegi i metody. Pozwoli na stworzenie najszerszej w regionie oferty usług zdrowotnych dla wszystkich grup wiekowych, będącej odpowiedzią na zmiany cywilizacyjne i społeczne.
Oparcie zapotrzebowania na ciepło, wodę, technologię o źródło geotermalne oraz na energię fotowoltaicznej obniży koszty eksploatacji obiektu, co pozwoli na zbilansowanie ekonomiczne. Ekologiczne źródła energii i rozwiązania technologiczne pozwolą na realizację polityki klimatycznej.
Obiekt będzie posiadał min. zespól basenów wewnętrznych i zewnętrznych, strefę dla seniorów i dzieci, zespół profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji, sale ćwiczeń fizjoterapeutycznych, kąpiele borowinowe, hydromasaż, krioterapię, gabinety lekarsko-diagnostyczne, zespół saunowy.
Kompleks przedstawi ofertę w zakresie niwelowania skutków i powikłań po pandemii COVID-19. Budowa jest zgodnie z przyjętą strategią rozwoju miasta jednym z priorytetów polityki miejskiej w wymiarze inwestycyjnym, społecznym, zdrowotnym
W lutym 2020 poznaliśmy wyniki próbnych odwiertów wykonywanych w Tomaszowie Mazowieckim, które miały w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na pytanie, czy wody jakie znajdują się na głębokości poniżej 2 tysięcy metrów będą odpowiadać wymogom niezbędnym do tego, vy mogły służyć do zasilania sieci ciepłowniczej. Prace były kosztowne, ale miastu udało się pozyskać na ich wykonanie rządową dotację, Niestety okazało się, że woda, do której udało się dotrzeć ma temperaturę zbyt niską na potrzeby ogrzewania. Jednak jej parametry podobne były do tych, z jakimi mamy do czynienia np. w Mszczonowie.
Temperatura i wydajność wody termalnej z otworu Tomaszów Mazowiecki pozwalają na odbiór z niej ciepła przy wykorzystaniu sprężarkowych pomp służących do zasilania w ciepło wewnętrznych niskotemperaturowych sieci ciepłowniczych, np. obiektów sportowych, obiektów rekreacyjnych, basenów, itp. W tym przypadku proponuje się jednootworową eksploatację wody termalnej dla zasilania w ciepło i wodę planowanych basenów. Istotnym jest, iż woda słodka z jaką mamy do czynienia w odwiercie Tomaszów Mazowiecki GT-1, nie wymaga odwiertu zatłaczającego oraz kosztownych nakładów w infrastrukturę, z czym mamy do czynienia w przypadku solanek.
Przy zakładanej technologii eksploatacji część wody termalnej kierowana będzie na stację pomp ciepła, w celu odebrania od niej ciepła dla zasilania wymienników ciepła ogrzewania wody basenowej czy ogrzewania podłogowego, a część doprowadzana do basenów termalnych czy kąpielisk rekreacyjnych. Przy wykorzystaniu wody termalnej w celach ciepłowniczych i schłodzeniu ich na pompach ciepła może ona być zrzucana do kanalizacji lub cieków powierzchniowych wraz z wodami popłucznymi z technologii basenowej, zgodnie z warunkami pozwolenia wodnoprawnego. Znacząco ogranicza to i upraszcza proces uzyskiwania zgód i decyzji administracyjnych i dodatkowych opracowań oraz nakłady inwestycyjne związane bądź to ze wspomnianą koniecznością wykonania odwiertu zatłaczającego bądź utylizacją wody.
Uzyskane parametry eksploatacyjne wody termalnej pozwalają na wykorzystanie jej w balneologii (w zależności od zwartości składników swoistych - leczniczych) lub rekreacji, w tym do napełniania basenów rekreacyjnych. Ewentualne wykorzystanie wód do potencjalnych zabiegów balneologicznych poprzedzone musi zostać oceną Państwowego Zakładu Higieny, która określa zakres możliwego wykorzystania wody termalnej. Ze względu na stosunkowo niską mineralizację, przypuszczalnie najbardziej celowym kierunkiem wykorzystania wody termalnej będzie wykorzystywanie jej do kąpieli w basenach rekreacyjnych różnego typu bez konieczności rozcieńczania.
Pełen raport i jego opis znajdziecie w linku poniżej
Napisz komentarz
Komentarze