Szkoła od najdawniejszych czasów odgrywała w życiu społeczeństw rolę nie do przecenienia. Nauczano w niej, wychowywano, umożliwiano odkrywanie prawdy o sobie i świecie.
Gdy sięgamy pamięcią wstecz, szukamy naszych korzeni, początków, poszukujemy naszego źródła. Wtedy często wspomnienie szkoły jest tym czułym obrazem, który wywołuje uśmiech, powoduje wzruszenie, wprowadza nutę nostalgii. Aby jednak tak się stało musi wytworzyć się szczególna więź ucznia ze swoją szkołą. I pomimo upływu lat, dekad czy nawet stulecia, szkoła to ludzie, a I Liceum to ludzie wyjątkowi.
Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci niezwykłą atmosferę tej szkoły tworzyli dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie. Ich zaangażowanie, zapał sprawiały, że stawała się coraz bardziej wyjątkowa, różnorodna. Dziś, w XXI w., wszystkie osoby z nią związane, z dumą wypowiadają słowa: „Siła Pierwszego”. Na niezwykłość naszej Alma Mater składa się m.in. jej bogata historia skorelowana bardzo silnie z przeszłością kraju. Nie sposób pominąć takich wydarzeń, jak: rozbiory, wojny światowe, czasy stanu wojennego. Zakorzeniona przeszłość sprawia, że kolejne pokolenia młodzieży wychowywane są w duchu patriotyzmu. Miały i mają możliwość uczestniczenia w żywych lekcjach historii, zgodnie z przekonaniem, że „Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci”.
I Liceum od początków swojego istnienia wychowuje nie tylko młodych patriotów, ale także ludzi tolerancyjnych, empatycznych, otwartych na drugiego człowieka. Wiele lat temu absolwent z 1937 roku- Stefan Jerzy Jener pisał „W jednej ławce siedziały dzieci przemysłowców z dziećmi robotników (…) katolicy z ewangelikami…” W mijającym roku szkolnym w związku z tragedią wojny w Ukrainie, obok siebie usiedli uczniowie z tomaszowskiego powiatu z kolegami zza wschodniej granicy. Od wielu lat młodzież Pierwszego poznaje rówieśników z Izraela, ich kulturę, a od niedawna z Czech i z Węgier. W charakterystycznych na mapie Tomaszowa Mazowieckiego murach szkoły ważnym działaniem jest także dbałość o wprowadzanie człowieka w świat kultury, uczenie go „uprawiania człowieczeństwa”, przestrzegania moralnych zasad, w szczególności fair play, zarówno w szkolnej codzienności, jak i w odgrywającym niezwykłą od zawsze rolę sporcie.
„Dąbrowszczak” to także magiczne miejsce odkrywania wiedzy, zdolności. „Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął…” takie założenie Konfucjusza przekazuje grono pedagogiczne swoim podopiecznym. Liczne sukcesy naukowe w olimpiadach, konkursach przedmiotowych, współpraca z wyższymi uczelniami, festiwale nauki, wysoka zdawalność egzaminu maturalnego, odznaki Brązowej i Srebrnej Szkoły dowodzą, że istotną rolę odrywa w niej nauczenie umiejętności intensywnego i krytycznego myślenia.
W naszym Liceum popularyzujemy słowa współczesnego propagatora nauki, Tadeusza Rożka, że” celem edukacji nie jest wbicie młodym ludziom do głowy konkretnej opinii na jakiś temat, ale danie im wiedzy, która pozwoli samodzielnie wyrobić swoje zdanie”.
I Liceum to od pokoleń miejsce odznaczające się niezwykłą atmosferą, klimatem. Kolejne roczniki tomaszowian chcą je poznać i współtworzyć. Zrozumienie ucznia, odkrywanie jego zdolności, pasji, tworzenie bezpiecznej przestrzeni dla rozwoju młodego człowieka to nieliczne z ich wyznaczników.
Kompetentni, oddani nauczyciele i zafascynowani nauką uczniowie sprawili, że szkoła im. Jarosława Dąbrowskiego w doskonały sposób łączy przeszłość z teraźniejszością. Nie tylko szanujemy tradycję, jesteśmy nowoczesną instytucją, realizujemy unijne projekty, współpracujemy z naukowymi ośrodkami w Polsce i w Europie.
Pamiętamy, że od początków istnienia naszą największą siłą jest poczucie wspólnoty, która wierzy niezmiennie w przesłanie irlandzkiego dramaturga i prozaika George’a Bernarda Shawa: ”Ideały są jak gwiazdy. Nawet, jeśli nie możemy ich osiągnąć, należy się nimi kierować”.
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego
im. Jarosława Dąbrowskiego
w Tomaszowie Mazowieckim wraz z Komitetem Organizacyjnym
Zapraszamy do uczestniczenia w obchodach jubileuszu 120- lecia powstania
I Liceum Ogólnokształcącego im . Jarosława Dąbrowskiego
w Tomaszowie Mazowieckim.
Program uroczystości:
13 października 2023 (piątek)
9.00 Msza święta w Sanktuarium św. Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim
10.30 Złożenie wiązanek pod obeliskami na dziedzińcu I Liceum
11.00 Oficjalne rozpoczęcie Gali Jubileuszowej w Sali gimnastycznej I Liceum
· Oficjalne wystąpienia
· Część artystyczna
13.00- 14.00 Przerwa kawowa
14.00 Dyskusja panelowa nt. „ Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla współczesnej szkoły?” w sali gimnastycznej I Liceum
15.00 Indywidualne wspomnienia absolwentów w Sali gimnastycznej I Liceum
17.00 Koncert muzyczny w wykonaniu uczniów I Liceum w sali gimnastycznej
14 października 2023 r. (sobota)
19.00- 3.00 Bal Absolwentów w Sali Bankietowej „Posejdon”, w Zaborowie Pierwszym, ul Łódzka 67 a
Informacja:
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w sali gimnastycznej, absolwenci chcący wziąć udział w części oficjalnej Gali Jubileuszowej, proszeni są o odbiór zaproszeń w sekretariacie szkoły, po 15 września 2023 r.
Napisz komentarz
Komentarze