Jak sprawdzić, czy sklep ze starociami jest wiarygodny?
W tej branży nietrudno trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy będą próbowali sprzedać Ci przedmiot, który nie będzie warty swojej ceny – dlatego ważne jest, aby zakupy robić w sposób świadomy i przemyślany. Kieruj się zdrowym rozsądkiem – czasem trafiają się oferty zbyt piękne, by były prawdziwe. Jeżeli sprzedawca zapewnia Cię, że przedmiot jest oryginalny i w dobrym stanie, ale proponuje podejrzanie niską cenę, możliwe, że chce Cię oszukać.
Jeśli robisz zakupy w sklepie online, pamiętaj o zweryfikowaniu podstawowych informacji o firmie – na stronie internetowej powinny się znaleźć dane właściciela, adres, NIP, KRS, REGON. Dzięki temu dowiesz się, czy sprzedawca działa legalnie. Poszukaj też regulaminu sklepu i zapoznaj się z polityką zwrotów – wszystko powinno być jasne i przejrzyste.
Jakie jeszcze sposoby pozwolą Ci sprawdzić autentyczność i wiarygodność sprzedawcy antyków?
Poszukaj opinii na temat sklepu
Dobrym sposobem na zdobycie informacji o sprzedawcach antyków jest przegląd internetowych opinii. Warto zacząć ich szukać przede wszystkim na fanpejdżach antykwariatu w mediach społecznościowych. Pamiętaj, żeby wyrobić sobie zdanie o sklepie, powinieneś poszukać opinii w kilku różnych miejscach, np. katalogach firm.
Doświadczeni kolekcjonerzy wiedzą, że warto udzielać się na forach i grupach w mediach społecznościowych związanych z branżą. Znajdziesz tam sporo informacji przydatnych na początku przygody z antykami, a także ostrzeżenia o nieuczciwych sprzedawcach.
Jeśli preferujesz zakupy stacjonarne, np. w stolicy, możesz zasięgnąć opinii na temat sklepu z antykami w Warszawie wśród znajomych kolekcjonerów. Dopiero zaczynasz przygodę z antykami? Nowe znajomości możesz nawiązać podczas targów, takich jak czynna w każdy weekend giełda antyków w Warszawie organizowana przez Antyki Bronisze.
Zanim zdecydujesz się na zakup, zadaj sprzedawcy te pytania
Doświadczeni kolekcjonerzy doskonale wiedzą, że jak sprawdzić, czy sprzedawca nie próbuje ich oszukać – dlatego przed dokonaniem zakupu pytają antykwariusza o kilka kwestii:
jak długo ma dany przedmiot w swojej kolekcji? – jeśli antyk jest naprawdę unikatowy i ma sporą warto, to mało prawdopodobne, że nikt go nie kupił przez kilka lat;
czy ma jakiś dowód na autentyczność okazu? – jeśli przedmiot jest repliką, antykwariusz powinien od razu powiadomić o tym klienta, a potwierdzenie autentyczności może okazać na piśmie;
czy przedmiot był poddany naprawie? – przeprowadzone prace renowacyjne mają wpływ na wartość antyku;
czy zakupiony przedmiot można zwrócić? – czasem po przeprowadzeniu ekspertyzy okazuje się, że przedmiot jednak nie był autentyczny, w takich sytuacjach sprzedawca powinien umożliwić dokonanie zwrotu.
Uczciwy i wiarygodny antykwariusz dba o reputację, dlatego będzie chciał przedstawić klientowi jasne zasady zakupu i podać wszystkie ważne informacje dotyczące okazu. Wszelkie próby zatajenia faktów powinny wzbudzić Twoją ostrożność.
Chociaż na początku kolekcjonowanie antyków może się wydawać sporym wyzwaniem w związku z obawą o zakup falsyfikatu, to warto zdobywać wiedzę na temat branży i odwiedzać sprawdzone sklepy z antykami.
Napisz komentarz
Komentarze