Od początku przyświecają jej idee popularyzowania czytelnictwa oraz promowania bogactwa polskiej literatury. Organizatorzy pragną zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.
Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania wybrano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.
Wydanie książkowe „Nad Niemnem” ukazało się w 1888 r. i uchodzi za najwybitniejszą powieść Elizy Orzeszkowej. Pisarka w tym realistycznym utworze przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, pokazując konflikt między pokoleniami oraz relacje między ziemiaństwem i szlachtą zagrodową. W utworze jest również poruszany temat walk powstańczych, walk o wolność oraz życia pod zaborami, co zbliża powieść do epopei i rozbudza w czytelniku świadomość narodową. Barwny język powieści nacechowany metaforami (cenzura), ale też pełnych humoru dialogami, to dodatkowy atut tegorocznej lektury Narodowego Czytania.
Wzorem lat poprzednich, tomaszowska Biblioteka bierze udział w tej ogólnopolskiej akcji, zapraszając do wspólnego czytania mieszkańców miasta.
W sobotę, 09. września 2023 r. o godz. 12.00, w Parku Bulwary fragmenty powieści "Nad Niemnem" zaprezentują mieszkańcy Tomaszowa.
Osoby, które przyniosą egzemplarz czytanej lektury, otrzymają okolicznościowy stempel Narodowego Czytania 2023.
Para Prezydencka na stronie prezydent.pl zaprosiła na tegoroczne Narodowe Czytanie. Lekturą 12. akcji jest "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Narodowe czytanie odbędzie się w sobotę 9 września.
Prezydent w liście napisanym w czerwcu, zwrócił uwagę, że "Nad Niemnem", "to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu". "Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek +przy polskim stole+" - napisał. "Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił.
W opublikowanym wideo para prezydencka czyta fragmenty "Nad Niemnem". "W głębi, pod ciemną kolumną kilku splecionych z sobą jodeł, słupem padającego od nich cienia okryty, wznosił się niewysoki pagórek, kształt podługowaty i łagodne stoki mający, niby wał, niby kurhan, widocznie kiedyś rękami ludzkimi usypany i jak cała ta polana niską, w nierówne kępy pogarbioną trawą obrosły" - przeczytał prezydent. "Jan w milczeniu pagórek ten Justynie ukazał, ona też, milcząc, skinęła głową; wiedziała, że to zbiorowa mogiła. – Ilu? – z cicha zapytała" - odpowiedziała Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda. A prezydent zacytował: "czterdziestu – odpowiedział, głowę znowu odkrył i kroku przyśpieszył".
Jak przypomniano, "Nad Niemnem" to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–87, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. "Nad Niemnem" cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale film zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny nakręcono w połowie lat 80.
"Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku - przypomniano na stronie Kancelarii Prezydenta. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze