110 lat temu w Krakowie urodził się Jan Ekier, pianista, pedagog, kompozytor.
93 lata temu marszałek Józef Piłsudski, pełniący funkcję premiera, na posiedzeniu Rady Ministrów postawił wniosek o rozwiązanie Sejmu; następnego dnia prezydent RP rozwiązał obie izby ustawodawcze.
82 lata temu w wyniku katastrofy pociągu osobowego jadącego z Mińska Mazowieckiego do Warszawy zginęło 36 osób, a 70 zostało rannych; wśród ofiar śmiertelnych było kilkunastu niemieckich żołnierzy.
80 lat temu 29 lub 30 sierpnia oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordowały w Budach Ossowskich na Wołyniu około 270 Polaków.
79 lat temu Niemcy zakończyli likwidację łódzkiego getta. Z ponad 70 tys. osób, które jeszcze w lipcu 1944 r. przebywały w getcie, ponad 60 tys. zamordowano w komorach gazowych KL Auschwitz.
79 lat temu USA i Wielka Brytania ogłosiły deklaracje, na mocy których żołnierzom Armii Krajowej przyznano pełnię praw kombatanckich.
78 lat temu w Kaliszu urodziła się Zdzisława Sośnicka, piosenkarka, kompozytorka.
66 lat temu w Tczewie urodził się Grzegorz Ciechowski, muzyk, kompozytor, instrumentalista, wokalista, lider zespołu "Republika". Zmarł w 2001 roku.
41 lat temu Służba Bezpieczeństwa aresztowała Zbigniewa Romaszewskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, współorganizatora podziemnego Radia "Solidarność".
7 lat temu w Genewie zmarł prof. Bronisław Baczko, filozof, współzałożyciel warszawskiej szkoły historyków idei, autor prac "Rousseau: samotność i wspólnota", "Człowiek i światopoglądy", "Hiob, mój przyjaciel: obietnice szczęścia i nieuchronność zła" i "Jak wyjść z Terroru: Termidor a Rewolucja".
6 lat temu Sebastian Karaś jako pierwszy w historii przepłynął wpław z Kołobrzegu na duńską wyspę Bornholm
# # #
Dziś po południu Senat rozpoczyna dwudniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, która zakłada utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności - ośrodków kształcenia, szkolenia i egzaminowania. Mają one też integrować edukację z biznesem oraz upowszechniać innowacje i nowe technologie.
Senat zajmie się też ustawą o współpracy władz ws. przewodnictwa Polski w Radzie UE, które będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Ustawa zakłada obowiązek współpracy rządu z prezydentem oraz z Sejmem i Senatem w kwestiach członkostwa Polski w UE. Projekt ustawy przedstawił prezydent Andrzej Duda, po czym - pod koniec lipca - wszystkie trzy czytania przeprowadził tego samego dnia Sejm.
Podczas prac w Sejmie prezydencki projekt popierał klub PiS, krytycznie do propozycji odnosili się przedstawiciele opozycji, według których nowe przepisy są niekonstytucyjne, zaś motywacją ich wprowadzenia jest strach przed utratą władzy, a co za tym idzie - utratą wpływu na politykę europejską przez PiS.
Według ustawy, rząd ma przedkładać prezydentowi propozycje kandydatur na stanowiska: członka Komisji Europejskiej; członka Trybunału Obrachunkowego; sędziego Trybunału Sprawiedliwości UE; rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej; członka Komitetu Ekonomiczno-Społecznego; członka Komitetu Regionów oraz dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Następie prezydent ma w terminie 14 dni wyrazić zgodę bądź odmówić desygnowania danych kandydatów.
Ustawa przewiduje też m.in. ustalanie przez rząd w porozumieniu z Prezydentem RP priorytetów w zakresie sprawowania przez przedstawicieli Rady Ministrów prezydencji składów Rady i przedstawienie właściwym organom Sejmu i Senatu i informacji o tych priorytetach. Decyzję w sprawie polskiego stanowiska na posiedzenie Rady Europejskiej lub na posiedzenie międzynarodowe z udziałem UE rząd ma podejmować w porozumieniu z prezydentem.
W porządku obrad Senatu jest też projekt uchwały w 340. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.
# # #
Dziś szef MON Mariusz Błaszczak odwiedzi powstający kompleks wojskowy w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie), gdzie spotka się z kadrami i żołnierzami. Powstający w Olecku kompleks będzie jedną z siedzib 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Brygada ta została powołana w grudniu 2022 roku na podstawie 11. Pułku Artylerii, stacjonującego w mazurskim Węgorzewie. Jednostka ta jest częścią 16. Dywizji Zmechanizowanej, której jednostki rozlokowane są na terenie całego woj. warmińsko-mazurskiego.
Jak podkreśla MON, rozbudowa węgorzewskiego pułku do poziomu brygady, to m. in. "efekt doświadczeń z wojny w Ukrainie, które pokazały jaką rolę na współczesnym polu walki odgrywa artyleria". "Żołnierze brygady otrzymali nowy sprzęt – 24 armatohaubice K9 południowokoreańskiej produkcji. Polska chce pozyskać łącznie 672 egzemplarze tego uzbrojenia, przy czym tylko pierwsze dostawy będą dotyczyły sprzętu w wersji K9. W przyszłości do artylerzystów trafią nowocześniejsze armatohaubice K9PL" - informuje MON.
"Rozrost struktury jednostki, czyli przeformowanie pułku w brygadę powoduje wzrost liczebności i siły jednostki. Dlatego zwiększa się również obszar, na którym będą stacjonować artylerzyści. Na te potrzeby pozyskano nieruchomość Skarbu Państwa położoną w Olecku. Dzięki temu w regionie będą funkcjonowały łącznie cztery dywizjony artylerii. To istotne wzmocnienie północno-wschodniej części Polski" - informuje resort obrony.
Napisz komentarz
Komentarze