Jakie firanki pasują do małej kuchni?
Mała kuchnia z niewielkim oknem może być dość ciemna, zwłaszcza jeśli okno zasłonięte zostanie długą, gęstą firanką. Nie znaczy to jednak, że w niewielkiej kuchni trzeba całkowicie zrezygnować z dekoracji okna. Zamiast modelu sięgającego poniżej parapetu, warto jednak wybrać firankę w wersji minimalistycznej, na przykład krótki, fantazyjny lambrekin.
Dobrym rozwiązaniem będą również firanki podwójne, z cienkiego tiulu, spinane po obu stronach okna fantazyjnymi klamrami. Takie upięcie sprawia, że okno jest udekorowane, jednak znaczna jego część pozostaje odsłonięta, wpuszczając do wnętrza światło dzienne.
Firanki kuchenne w stylu rustykalnym czy minimalistycznym?
W nowoczesnych kuchniach w stylu minimalistycznym lub wnętrzach utrzymanych w klimacie skandynawskim sprawdzają się proste rozwiązania. Harmonijną całość z wystrojem wnętrza stworzą proste, jednokolorowe firanki o długości powyżej parapetu, ewentualnie podwójne, związywane po obu stronach okna prostymi tasiemkami.
W kuchniach bardziej tradycyjnych lub rustykalnych warto jednak wybrać bardziej dekoracyjne modele firan. Jeśli dysponujemy dużymi oknami, świetnie wyglądać będą małe zazdrostki, mocowane na specjalnie montowanych w dolnej części ramy okiennej drążkach. Sprawdzą się również wyjątkowo modne firanki kolorowe, z nadrukiem lub haftowanym ozdobnym motywem albo modele żakardowe, z połyskującą nitką.
Jakie firanki wybrać – gotowe czy szyte na miarę?
Sklepy oferujące firanki do kuchni posiadają szeroki asortyment firanek gotowych, na eleganckich taśmach lub przelotkach, gotowych do powieszenia na oknie niemal natychmiast po wyjęciu z opakowania. Gotowe modele dostępne są w wielu rodzajach, fasonach, kolorach i długościach – właściwie bez trudu znaleźć można firankę pasującą do każdego okna, niezależnie od stylu, w jakim utrzymana jest aranżacja kuchni.
Jeśli jednak mamy ochotę stworzyć firanki samodzielnie, wystarczy kupić odpowiedni materiał na metry. W sprzedaży dostępne są tiule, woale, batysty i frankowe tkaniny żakardowe. Wymagają one jednak szycia i odpowiedniego wykończenia. Wybór zależy w zasadzie wyłącznie od inwencji osoby dekorującej.
Napisz komentarz
Komentarze