Stan uzębienia dorosłych pacjentów
Próchnica to najczęściej spotykana choroba jamy ustnej, z którą boryka się wielu dorosłych pacjentów. Statystyki wskazują, że na pewnym etapie życia każdy Polak zmagał się ze schorzeniami natury stomatologicznej. Nawet 95% nastolatków ma już objawy próchnicy i średnio 8 zębów, które wymagają podjęcia leczenia dentystycznego.
Jednocześnie próchnica zębów wynika z niewłaściwej dbałości o stan uzębienia. Można zatem uznać, że dorośli nie wiedzą, jak myć zęby bądź nie stosują się do zasad higieny jamy ustnej. Tymczasem codzienne zabiegi pielęgnacyjne powinny obejmować szczotkowanie z użyciem pasty zawierającej związki fluoru. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Oprócz tego nie należy zapominać o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych przy użyciu nici dentystycznych, szczotkowaniu języka czy stosowaniu płynu do higieny jamy ustnej.
Oczywiście, stosowanie się do zasad higieny nie zwalnia z obowiązku regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Konieczne wizyty w gabinecie dentystycznym
Stomatolodzy zalecają, aby dorośli chodzi do dentysty raz na pół roku. U dzieci zalecane są częstsze kontrole, nawet co 3-4 miesiące. Pacjent dorosły, który zgłasza się po raz pierwszy do gabinetu stomatologicznego, może wykonać zdjęcie pantomograficzne, na podstawie którego stomatolog jest w stanie wykryć problemy niewidoczne podczas podstawowego badania.
Problem z higieną jamy ustnej dorosłych pacjentów
Lekarz dentysta Marta Markunina w wywiadzie udzielonym dla portalu Enel-Zdrowie podkreśliła, że problem związany ze sporadycznymi wizytami Polaków na przeglądach stomatologicznych wynika z braku edukacji i odpowiednich wzorców. Co ciekawe, nawet jeśli rodzice zabierają dziecko na regularne wizyty stomatologiczne, to sami z takich wizyt nie korzystają i nie dają dobrego przykładu swoim pociechom.
Większość dorosłych pacjentów zapytanych, dlaczego nie chodzą do stomatologa na regularne przeglądy uzębienia, udzieliło odpowiedzi: nie stać mnie na leczenie stomatologiczne. To duży problem, zwłaszcza że na wizyty NFZ trzeba długo poczekać, a nie wszystkie zabiegi są finansowane ze składek zdrowotnych pacjentów.
Rozwijająca się próchnica prowadzi do wielu konsekwencji zdrowotnych, łącznie z dolegliwościami bólowymi, czy potrzebą podjęcia leczenia – w tym kanałowego – a nawet usunięcia zęba.
Zdarza się też, że dorośli odczuwają paniczny lęk przed wizytą u dentysty. Osoba, cierpiąca na dentofobię zgłasza się zwykle do gabinetu dentystycznego dopiero w momencie, gdy dolegliwości bólowe nie pozwalają jej na normalne funkcjonowanie. Wówczas może być jednak za późno na uratowanie zęba. Na szczęście, nowoczesne techniki leczenia pozwalają na zmniejszenie strachu przed dentystą. Przykładowo, można zdecydować się na leczenie zębów pod narkozą, które odbywa się wówczas w znieczuleniu ogólnym, dzięki czemu pacjent jest nieświadomy i nic nie czuje. Stan ten wywoływany jest przy zastosowaniu anestetyków podawanych drogą dożylną lub dodatkowo wziewną przez lekarza anestezjologa.
Napisz komentarz
Komentarze