Jakie są najważniejsze zasady, o których powinienem wiedzieć?
Większość krajów europejskich ustanowiła niedawno szczegółowe zasady bezpieczeństwa lotniczego i eksploatacji regulujące korzystanie z dronów w ich krajowej przestrzeni powietrznej. Kiedy latam dronem, muszę zawsze przestrzegać tych zasad i nigdy nie stwarzać zagrożenia dla innych osób, samolotów lub mienia na ziemi. Ochrona życia prywatnego i danych osobowych ludzi jest prawem podstawowym. Kiedy latam dronem, muszę zawsze przestrzegać przepisów dotyczących prywatności i ochrony danych. W razie wypadku pilot drona ponosi odpowiedzialność i musi zrekompensować spowodowane przez siebie szkody. Latając dronem, powinienem upewnić się, że jestem odpowiednio ubezpieczony na czas mojego lotu. Nieprzestrzeganie tych zasad może skutkować znaczącymi konsekwencjami finansowymi i/lub prawnymi. Istnieją również kategorie dronów, które wymagają odpowiednich licencji uprawniających do użytkowania dronów.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/swiadectwo-kwalifikacji-uavo/
Kategoria otwarta
Kategoria otwarta przeznaczona jest dla lotów dronem o niskim ryzyku. Kategoria ta podzielona jest na 3 podkategorie:
- A1 (do 250 gramów, etykieta identyfikacyjna klasy 0 i 1 lub brak): loty nad ludźmi, ale nie nad zgromadzeniami ludzi;
- A2 (do 2 kilogramów, etykieta identyfikacyjna klasy 2): loty w pobliżu ludzi;
- A3 (do 25 kilogramów, etykieta identyfikacyjna klasy 2,3, 4): latanie daleko od ludzi.Jeśli latasz lekkim dronem i nie latasz w pobliżu tłumów, generalnie obowiązują następujące warunki: nie wolno latać swoim dronem wyżej niż 120 metrów. musisz mieć drona w zasięgu wzroku przez cały czas, dron nie może ważyć więcej niż 25 kilogramów, nie wolno przewozić towarów niebezpiecznych, nie wolno niczego upuszczać, należy zawsze ustępować miejsca innym statkom powietrznym, nie wolno wchodzić do stref zakazu lotów.
Zdalni piloci muszą ukończyć wymagane szkolenie do latania dronami o wadze powyżej 250 gramów. Aby ubiegać się o certyfikat, musisz zdać egzamin teoretyczny online w szkole lotniczej. Potrzebujesz certyfikat lotniczy dla podkategorii A1 / A3 lub licencję lotniczą dla podkategorii A2.
Kategoria certyfikowana
Kategoria certyfikowana przeznaczona jest dla lotów dronem o najwyższym ryzyku. Na przykład latanie dużym dronem (powyżej 3 metrów) nad tłumami lub używanie drona do transportu towarów. Ta kategoria dotyczy lotów, które niosą ze sobą takie samo ryzyko jak loty załogowe. Zasady dotyczące tej kategorii nie są jeszcze w pełni ustalone. Do tego czasu trzeba będzie wystąpić o licencję do krajowego urzędu lotnictwa (w języku holenderskim) dla dronów o wadze mniejszej niż 150 kilogramów. Procedury licencyjne będą porównywalne z tymi dla samolotów załogowych.
Napisz komentarz
Komentarze