Najważniejsze badania dla zdrowia mężczyzn
Badania profilaktyczne są kluczem do dobrego samopoczucia i długiego życia. Umożliwiają wczesne wykrycie chorób, które mogą bezpośrednio zagrać Twojemu zdrowiu i życiu. W przypadku mężczyzn do kluczowych badań profilaktycznych zaliczane są: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, odczyn Biernackiego, lipidogram, badanie glikemii, pomiar ciśnienia krwi oraz badanie jąder i prostaty. Każde z nich wymaga wizyty w placówce medycznej, którą możesz wygodnie umówić przez stronę enelsklep.pl. Na czym polegają badania i jak często należy je wykonywać?
Pełna morfologia krwi
Badanie ogólne krwi pozwala określić ogólny stan organizmu. W badaniu oznaczany jest poziom poszczególnych elementów składowych, dzięki czemu można określić ich ilość, objętość i kształt. Uzyskane parametry umożliwiają wykrycie stosunkowo niegroźnych infekcji i stanów zapalnych oraz znacznie poważniejszych chorób, jak np. białaczka. Wyniki mogą być także wskazaniem do dalszej diagnostyki. Pełną morfologię warto wykonywać min. raz na 3 lata. Jest to wskazanie dla mężczyzn w każdym wieku.
Odczyn Biernackiego
Badanie laboratoryjne wykonuje się na podstawie pobranej płytki krwi. Pozwala ono określić opad krwinek czerwonych, czyli tzw. OB. Nieprawidłowy wynik może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym. Badanie pomaga w diagnostyce chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. Ma także duże znacznie w diagnostyce wątroby i nerek.
Lipidogram
Pozwala określić zawartość lipidów we krwi, a wraz z nimi poziom dobrego i złego cholesterolu. To proste badanie ma ogromne znaczenie w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego. Warto pamiętać, że mężczyźni znacznie wcześniej i częściej niż kobiety doświadczają udarów, zawałów serca lub miażdżycy. Do występowania chorób sercowo-naczyniowych może prowadzić m.in. nadwaga, otyłość lub palenie tytoniu.
Pomiar ciśnienia krwi
Innym ważnym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, będących jedną z głównych przyczyn zgonów wśród mężczyzn, jest nieprawidłowe ciśnienie krwi. Nieprawidłowy wynik może być wskazaniem do pogłębionej diagnostyki lub leczenia farmakologicznego, które uchroni Cię przed zawałem, chorobą wieńcową lub udarem mózgu. Od 20 roku życia mężczyźni powinni mierzyć ciśnienie przynajmniej raz w roku.
Badanie ogólne moczu
Pozwala ocenić prawidłowość funkcjonowania nerek i całego układu moczowego. Analiza moczu pomaga wykryć m.in. infekcje dróg moczowych, kamienicę nerkową, cukrzyce lub niektóre choroby wątroby, które często dotykają mężczyzn. Większość tych schorzeń początkowo nie daje żadnych objawów, dlatego badanie warto wykonywać regularnie raz na 2-3 lata.
Badanie jąder
Rak jąder to choroba, która dotyka najczęściej młodych mężczyzn między 15 a 40 rokiem życia. Podobnie jak w przypadku raka piersi, nowotwór wykryty na wczesnym etapie daje duże szanse całkowitego powrotu do zdrowia. Samobadanie jąder należy wykonywać w każdym wieku, najlepiej raz w miesiącu. Podczas kąpieli zwróć uwagę na niepokojące zmiany kształtu lub powierzchni. Badanie jąder u lekarza warto wykonać co 3 lata. Podczas wizyty urolog wykonuje badanie fizykalne i badanie USG, dzięki którym ocenia stan jąder, moszny i prącia.
Badanie prostaty
Profilaktyka zdrowia prostaty obejmuje badanie PSA oraz badanie gruczołu per rectum. PSA to badanie laboratoryjne, które pozwala określić poziom antygenu sterczowego, którego wzrost może wskazywać na nowotwór prostaty. Badanie per rectum, czyli przez odbyt, jest niezwykle cennym badaniem diagnostycznym, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu prostaty i nowotworu jelita grubego. Oba badania warto wykonywać raz w roku po 40 roku życia.
Napisz komentarz
Komentarze