W nocy z 5 na 6 września 1939 rozegrała się bitwa pod Tomaszowem Mazowieckim. Po przełamaniu przez niemiecki XVI Korpus Pancerny ze składu 10 Armii kolejnych polskich linii obronnych w rejonie Mokrej, wzgórz Borowa Góra oraz Piotrkowa Trybunalskiego marsz jednostek nieprzyjaciela w kierunku Warszawy usiłowała powstrzymać na przedpolach Tomaszowa Mazowieckiego 13 Dywizja Piechoty (dowódca – pułkownik Władysław Kaliński), wchodzącą w skład zgrupowania południowego (Grupy Operacyjnej „Południowej”) odwodowej Armii „Prusy”. Po całodziennych zaciętych walkach 6 września wieczorem jednostki 1 i 4 Dywizji Pancernej przedostały się na tyły wojsk polskich i zajęły Tomaszów Mazowiecki. Zagrożona okrążeniem 13 Dywizja Piechoty wycofała się na północny wschód, w kierunku stolicy.
Walki żołnierza polskiego pod Tomaszowem Mazowieckim zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie napisem na jednej z tablic po 1990 roku „PIOTRKÓW – TOMASZÓW MAZOWIECKI 5 – 7 IX – 1939”.
- II wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii świata, który pochłonął wiele ofiar. We wrześniu wspomnimy tamten czas, ale też wydarzenia, które miały miejsce tuż przed nim. Bardzo serdecznie zapraszam Państwa do odwiedzenia Powiatowego Centrum Animacji Społecznej i obejrzenia wystawy. Materiały zgromadzone na jej potrzeby pochodzą z IPN-u oraz prywatnych zbiorów, dr. Marka Stefańskiego. Zapraszam do oglądania – mówiła dyrektor Powiatowego Centrum Animacji Społecznej, Dorota Ignasiak.
Wystawa będzie dostępna do 15 września.
Napisz komentarz
Komentarze