Nadciśnienie tętnicze to powszechny problem zdrowotny Polaków. W Polsce ma je aż trzy czwarte osób po 65. roku życia, a wśród wszystkich osób dorosłych może je mieć nawet 29-45 proc. populacji. Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Na rozwój chorób układu krążenia wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: dyslipidemii, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Tylko przez wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania.
Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.
W ciągu ostatniego roku – w skali kraju - pięciokrotnie zwiększyła się liczba osób korzystających z programu profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK). W 2022 roku było to 221 281 osób, rok wcześniej - 42 790, a w 2020 r. - 40 772. W Łódzkiem liczba osób, które zbadały się w ramach programu zwiększyła się… 10-krotnie. W 2020 r. zbadało się 3 857 pacjentów, a w ciągu ostatniego roku od wprowadzenia korzystnej dla pacjentów zmiany – 39 459.
Tak duży wzrost wykonania CHUK-a w 2022 r., uzasadniony jest tym, że od lipca 2022 r. świadczenia mogą realizować również pielęgniarki POZ, a nie tylko lekarze POZ oraz zmieniła się populacja uprawniona do badań, tj. zniesiono sztywne roczniki populacji uprawnionej do badania – obecnie są to wszystkie osoby od 35 do 65 lat, zamiast – jak wcześniej - osób w wieku 35, 40, 45, 50, 55 lat.
Program profilaktyki chorób układu krążenia jest ogromnie ceniony przez kardiologów .
Dr n.med. M. Chudzik, kardiolog i internista: CHUK to program skierowany do osób młodych i zdrowych, które przede wszystkim powinny zadbać o zapobieganie chorobie i jak najdłuższe życia w zdrowiu, bez leczenia lekami. Temu służy profilaktyka chorób układu krążenia – tzw. program NFZ CHUK. Jest on unikalny ponieważ w sposób unikalny ocenia kompleksowo i całościowo ryzyko udaru i/lub zawału serca. Po drugie z tych zbadanych wskaźników możemy obliczyć tzw.: "wiek serca", czyli sprawdzić, czy nasze serce i naczynia są "starsze" czy "młodsze" od naszego kalendarzowego wieku. Dlatego zachęcamy każdego pacjenta, który skończył 35 lat, a nie przekroczył 65 roku życia, aby skorzystał z bezpłatnej możliwości zbadania, czy stan zdrowia jest rzeczywiście bardzo dobry i nie jest w grupie podwyższonego ryzyka zgonu z powodu chorób układu krążenia. Jeżeli natomiast okaże się, że to ryzyko jest podwyższone, w ramach programu można przystąpić do programu profilaktyki i/lub zostać skierowanym do dalszej diagnostyki specjalistycznej.
W Łódzkiem liczba pacjentów w ciągu roku od wprowadzenia zmian w programie, czyli wydłużenia go do 65 r.ż. i zniesienia sztywnych ram rocznikowych badań wzrosła kilkukrotnie.
Liczba pacjentów w ramach profilaktyki chorób układu krążenia w Łódzkiem:
Okres realizacji | Liczba pacjentów |
2020 | 3 857 |
2021 | 3 888 |
2022 | 17 393 |
2023 (I - VII) | 29 688 |
VII.2022 - VI.2023 | 39 459 |
Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK)
Program profilaktyki ChUK jest dla Ciebie, jeśli spełniasz wszystkie te warunki:
- masz od 35 do 65 lat
- nie masz cukrzycy, przewlekłej choroby nerek, rodzinnej hipercholesterolemii ani niektórych chorób układu krążenia (jeśli na nie chorujesz, dowiesz się od lekarza, czy możesz wziąć udział w programie)
- nie korzystałeś lub nie korzystałaś z badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich 5 lat.
Cel programu
- obniżenie o ok. 20 % zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia osób objętych programem dzięki wczesnemu wykrywaniu i redukcji występowania i natężenia czynników ryzyka
- zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia (CHUK)
- wczesna identyfikacja osób z podwyższonym ryzykiem CHUK
- promocja zdrowego stylu życia, czyli niepalenia, prawidłowego odżywiania się oraz aktywności fizycznej.
Kto i gdzie realizuje program?
Program jest realizowany przez lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej. Wszystkie poradnie podstawowej opieki zdrowotnej mają obowiązek realizacji programu.
Jak się zgłosić?
Świadczenia w ramach programu udzielane są bez skierowania. Wystarczy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu.
Co Cię czeka w ramach programu?
Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na badania (pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz następujące badania i pomiary:
· Obwód talii/Masa ciała/Wzrost/BMI/Pomiary ciśnienia tętniczego oraz tętna.
badania biochemiczne
1. cholesterol całkowity
2. cholesterol LDL
3. cholesterol HDL
4. cholesterol nie-HDL
5. trójglicerydy
6. glukoza na czczo
Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia oraz wskaże, w zależności od potrzeb, dalsze zalecenia:
- ponownego badania za 5 lat
- edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat
- pozostawienia pacjenta pod kontrolą lekarza POZ poza programem
- skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.
Kiedy się zapisać?
Żeby wziąć udział w programie, wystarczy, że zgłosisz taki zamiar swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu lub pielęgniarce.
Co przygotować?
Na wizytę weź ze sobą jedynie dokument tożsamości.
Jak długo będziesz czekać?
Termin zostanie wyznaczony w rejestracji zgodnie z dostępnością lekarza pierwszego kontaktu lub pielęgniarki w danej placówce medycznej.
Co zyskasz?
Podniesiesz swoją wiedzę na temat chorób układu krążenia oraz zdrowego stylu życia, a jeżeli zostaniesz zakwalifikowany do grupy podwyższonego ryzyka, będziesz miał szansę na wczesne wykrycie choroby i zapewnione skuteczne leczenie specjalistyczne. Lekarz oceni to dzięki specjalnej skali SCORE, po uwzględnieniu wieku, ciśnienia, poziomu cholesterolu nie-HDL, płci i tego czy pacjent pali czy nie, lekarz wskaże jakie jest ryzyko zawału i udaru w ciągu 10 lat. Np. u palącego 40-latka z wysokim ciśnieniem i wysokim cholesterolem takie ryzyko może wynosić nawet 16%
Napisz komentarz
Komentarze