Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze filtra UV?
Prawidłowy dobór filtra UV wymaga uwzględnienia wielu różnych czynników, o których niestety nie zawsze pamiętamy. Niewątpliwie najważniejszym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest typ skóry. Jasna skóra, która łatwo ulega oparzeniom, wymaga większej ochrony niż skóra o ciemniejszej pigmentacji, która naturalnie jest bardziej odporna na promieniowanie UV. Drugim istotnym aspektem jest spektrum ochrony. Dobrej jakości filtry UV powinny chronić przed zarówno promieniowaniem UVA, jak i przed UVB. Pierwsze przyspiesza proces starzenia się skóry, drugie natomiast odpowiada za oparzenia słoneczne. Warto pamiętać o świetle niebieskim HEV, które również pochodzi ze słońca. W połączeniu z UVA czyni 1,5 raza większe szkody niż samo promieniowanie UVA. Światło to także przyczynia się do procesów starzenia skóry, powstawania zmarszczek i przebarwień. Kolejnym, równie ważnym elementem jest SPF (Sun Protection Factor), czyli wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej. Zaleca się wybór produktów o wskaźniku SPF co najmniej 30 lub wyższym. W przypadku osób, które uprawiają sporty wodne, ważnym aspektem może być także rezystencja. Filtr, który nie jest wodoodporny, łatwo zmywa się pod wpływem potu lub wody, co znacząco obniża jego skuteczność.
Ważnym, chociaż często pomijanym, aspektem jest komfort użytkowaniu. Niektóre produkty z filtrem UV mogą mieć formułę, która nie do końca nam odpowiada. Nie wszystkie też dobrze sprawdzają się jako baza pod makijaż lub mają zbyt lepką konsystencję. W tym przypadku wybór zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań.
Typ skóry a wybór filtra UV
Jednym z podstawowych kryteriów, które należy uwzględnić przy wyborze produktu z filtrem UV, jest typ skóry, a dokładniej typ karnacji oraz ewentualne problemy skórne. Osoby ze skórą jasną (fototypem 1, 2 lub nawet 3) są szczególnie podatne na negatywne konsekwencje ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dlatego też powinny używać kosmetyków z wysokim współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej – co najmniej 30, a najlepiej SPF 50+ . Z kolei osoby z ciemniejszą karnacją (fototypem 4, 5 i 6) są mniej podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV, co nie oznacza, że nie wymaga ochrony. Nadal powinny używać kosmetyków z SPF 30.
Wyzwaniem może być dobór filtra UV dla osób ze skórą problematyczną, np. wrażliwą czy trądzikową. W pierwszym wypadku należy postawić na produkt, który nie zawiera składników, które mogą wysuszać i podrażniać skórę. Najlepiej wybierać filtry tworzone z myślą o skórze wrażliwej. Jeśli jednak Twoja skóra jest wyjątkowo wrażliwa, możesz sięgnąć po filtry mineralne. Ten rodzaj produktów jest specjalnie dedykowany dla osób, które posiadają różnego rodzaju nadwrażliwości skórne, przez co źle reagują na produkty z filtrami chemicznymi. Z kolei w przypadku trądziku ważne jest, by używać produktów niekomedogennych, czyli niezatykających porów. Podczas zakupów należy więc zwracać uwagę na kosmetyki, które przeznaczone są dla cery właśnie z tego typu problemami.
Wybierając kosmetyki z filtrem UV, warto postawić na renomę, która idzie w parze z jakością, jak np. w przypadku marki Eau Thermale Avène, która w swoim portfolio ma produkty o szerokim spektrum działania.
Jak aplikować filtr UV na skórę?
Równie ważny, jak wybór odpowiedniego kosmetyku z filtrem UV, jest sposób aplikacji. Warto uwzględnić następujące kroki:
- Przygotowanie skóry - przed aplikacją filtra UV skórę należy oczyścić i nawilżyć. Warto wykorzystać do tego celu wodę termalną, która - bogata w minerały - może pomóc w ukojeniu skóry.
- Aplikacja filtra UV - filtr należy nakładać nie tylko na twarz, ale również na szyję, uszy i dekolt, gdyż one również narażone są na promieniowanie słoneczne. Filtr UV na twarz należy stosować codziennie, niezależnie od pory roku, natomiast ciało - koniecznie posmarowane filtrem na odsłoniętych partiach podczas ekspozycji na słońce.
- Czas wchłaniania - filtr UV wchłania się ok. 15 minut. Dlatego należy go zaaplikować na skórę co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu lub nałożeniem makijażu.
- Ponowna aplikacja - filtr należy reaplikować co ok. 2 h, a także każdorazowo po pływaniu lub intensywnym poceniu się. Nawet filtry wodoodporne z czasem tracą swoją skuteczność, dlatego ważne jest regularne ich nakładanie.
Pamiętaj, że filtry UV są jednym z elementów ochrony przeciwsłonecznej. Dlatego też należy unikać słońca w godzinach szczytowego nasłonecznienia (zazwyczaj między 10.00 a 16.00) i nosić odpowiednie ubrania, które chronią skórę (kapelusze z szerokim rondem i długie rękawy).
Napisz komentarz
Komentarze