Kiedy wybrać jelita wieprzowe?
Jednym z najpopularniejszych typów jelit, które są bardzo uniwersalne, należą jelita wieprzowe. Mają one charakterystyczny kolor - barwa jest nieco piaskowa, zbliżona do szarości. Tej rodzaj jelit jest idealny do wykonywania zarówno cienkich kiełbasek (np. frankfurterek), jak i parzonej kiełbasy śląskiej czy podwawelskiej. Jak widać, jest to praktyczny wybór, który nie zawiedzie.
Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie dają jelita wieprzowe, trzeba pamiętać o tym, że cechują się one dość delikatną budową. Dlatego też, aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia osłonki podczas nadziewania, zadbaj o precyzję. Na szczęście jelita wieprzowe zyskują wytrzymałość podczas obróbki termicznej, stąd są chętnie wybierane nawet do kiszek, kaszanek czy pasztetów, gwarantując zachowanie pełni ich walorów aromatycznych oraz smakowych.
Jeśli stawiasz pierwsze kroki w wędliniarstwie, to zastanów się nad zakupem tego rodzaju jelit, ponieważ nie dość, że są one praktyczne, to jeszcze stosunkowo tanie, a przy tym zdrowsze od osłonek celulozowych, z którymi mamy do czynienia w kiełbasach kupowanych w sklepach. Wszystkie produkty, które powinny znaleźć się w Twoim wyposażeniu podczas pracy, znajdziesz na https://sklep.jelux.pl/.
Do czego pasują jelita baranie i jelita wołowe?
Inne rozwiązanie stanowią jelita baranie dostępne na sklep.jelux.pl. Te z kolei są mocne oraz elastyczne, a przy tym bardzo wąskie, dlatego też sięgają po nie osoby produkujące kiełbasy o raczej wydłużonym kształcie - są to kabanosy, frankfurterki, parówki, kiełbasy na grilla czy cienkie salami. Jelita baranie sprawdzają się w przypadku kiełbas pieczonych, parzonych oraz wędzonych. Skutecznie zatrzymają smak mięsa i zadbają o jego odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Warto jeszcze wspomnieć o innej osłonce naturalnej, jaką są jelita wołowe od Jelux. Ich charakterystyczną cechą jest wytrzymałość oraz szerokość. Sięga się po nie do wyrobu raczej grubych kiełbas. Tu mowa o kaszankach, mortadeli, kiszkach, baleronach czy salcesonach.
Napisz komentarz
Komentarze