Radca prawny zawodem zaufania publicznego
Radca prawny jest zawodem zaufania publicznego, co reguluje ustawa z 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Radcowie prawni w zależności od indywidualnej sytuacji wykonują zawód w kancelarii prawniczej na podstawie umowy cywilnoprawnej, w spółce cywilnej, partnerskiej, jawnej czy komandytowej lub pracując w oparciu o umowę o pracę.
Osoba piastująca takie stanowisko może udzielać porad i konsultacji prawnych, sporządzać opinie prawne czy opracowywać projekty aktów prawnych. Radca prawny może też występować jako pełnomocnik lub obrońca przed urzędami i sądami (w tym również przed Sądem Najwyższym, Trybunałem Konstytucyjnym czy Europejskim Trybunałem Praw Człowieka).
Radca prawny to nie adwokat
Zawód radcy prawnego jest pod wieloma względami podobny do zawodu adwokata. Różnica w zakresie uprawnień polega na tym, że radcowie prawni mogą wykonywać swój zawód również w tzw. stosunku pracy. Nie mogą jednak wówczas występować jako obrońcy w sprawach przestępstw z wyjątkiem stosunku pracy pracowników naukowych.
Praca radcy prawnego a zasady etyki zawodowej
Radcowie prawni muszą przestrzegać zasad etyki zawodowej. Mowa tutaj również o Kodeksie Etyki Radcy Prawnego, który został uchwalony przez Krajowy Zjazd Radców Prawnych. Reguluje on najważniejsze wartości zawodu, takie jak: utrzymanie tajemnicy zawodowej, unikanie konfliktu interesów, ochrona godności zawodu w zarówno w życiu publicznym i prywatnym, lojalność wobec klientów i niezależność. W zasadach etyki radcy prawnego znajdziemy też informacje dotyczące stosunku do sądów, urzędów państwowych czy informowania o wykonywaniu zawodu.
Kto może zostać radcą prawnym?
Radcą prawnym może zostać każdy absolwent studiów prawniczych, który osiągnął tytuł magistra. Mowa tutaj o osobach, korzystających z pełni praw publicznych i mających całkowitą zdolność do czynności prawnych. Radca prawny musi też odbyć aplikację radcowską i zdać egzamin radcowski. Sama aplikacja trwa trzy lata — dopiero po pomyślnym zdaniu egzaminu dana osoba może wykonywać zawód radcy prawnego. Następuje to po wpisaniu na listę radców prawnych oraz złożeniu uroczystego ślubowania.
W jakich sprawach może reprezentować radca prawny?
Radca prawny może pomagać klientom w wielu kwestiach prawnych. Można do nich zaliczyć m.in. :
- pomaganie w rozwiązywaniu sporów (np. spadkowych lub tych dotyczących podziału majątku wspólnego po rozwodzie),
- przygotowywanie dokumentów prawnych,
- reprezentację klientów przed sądami i instytucjami prawnymi,
- negocjację umów i transakcji,
- udzielanie porad prawnych.
Napisz komentarz
Komentarze