Rak piersi jest wśród nowotworów powodem 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14 % zgonów. Według Krajowego Rejestru Nowotworów z roku na rok zwiększa się liczba nowych pacjentek. W 2018 r. na raka piersi zachorowało 19 tysięcy Polek, natomiast obecnie przekracza 24 tysiące.
W Łódzkiem w pierwszej połowie roku z powodu raka piersi zoperowano już 890 kobiet, w zeszłym roku 1555 kobiet. Część z kobiet, u których lekarze musieli wykonać mastektomię, czyli chirurgiczne usunięcie całej piersi, zdecydowała się na rekonstrukcję piersi już podczas zabiegu. To znaczy, że obudziły się po zabiegu i ciągle mają zachowane obie piersi. W pierwszym półroczu szpitale w Łódzkiem zrobiły 169 tego rodzaju operacji: radykalnych mastektomii z jednoczasową rekonstrukcją. W tym półroczu w Łódzkiem wykonano już 267 rekonstrukcji piersi różnymi metodami, w roku 2022 650.
Placówki, w których wykonuje się najwięcej tego rodzaju zabiegów to Szpital Kopernika w Łodzi, ICZMP w Łodzi i Salve w Łodzi. Za zabieg z użyciem ekspandera NFZ płaci średnio 17 tys. zł, a za zabieg z użyciem tkanek własnych (tkanka tłuszczowa z okolic ud i brzucha) nawet 46 tys. złotych. Z zabiegów rekonstrukcji mogą korzystać bezpłatnie także amazonki, które żyją bez piersi już wiele lat. Głównym wskazaniem do zabiegu jest tu wówczas wola kobiety.
Zachęcam amazonki do rozważenia skorzystania z rekonstrukcji piersi, ten zabieg może być dla pań symbolicznym zamknięciem etapu życia związanego z chorobą nowotworową. Wszystkie kobiety zachęcam do profilaktyki, rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Warto pokonać lęk przed mammografią, większość pań dowie się, że jest zdrowa - mówi Artur Olsiński dyrektor Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
NFZ od kilku lat finansuje także profilaktyczne mastektomie. To zabiegi dla kobiet, u których badania genetyczne potwierdziły obecność mutacji BRCA1/BRCA2. Raki piersi u kobiet z mutacjami BRCA występują w młodszym wieku, przebiegają bardziej agresywnie i bywają odporne na niektóre rodzaje chemioterapii. Częściej zdarzają się wznowy, a rak piersi w większej liczbie przypadków rozwija się obustronnie. Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiety z mutacją BRCA1 przed 80 r.ż. wynosi 72%, a BRCA2 – 69% (źródło: Onkologia po Dyplomie). Kobiety obciążone rodzinnie rakiem piersi mogą korzystać bezpłatnie ze specjalnego finansowanego przez NFZ programu OPIEKA NAD RODZINAMI WYSOKIEGO, DZIEDZICZNIE UWARUNKOWANEGO RYZYKA ZACHOROWANIA NA RAKA PIERSI LUB RAKA JAJNIKA. Są im wykonywane np. badania genetyczne w kierunku wykrycia najczęstszych w polskiej populacji mutacji w genach BRCA1, PALB2, CHEK2. Kobiety z mutacją są objęta bardzo dokładną i regularną diagnostyką, np. mammografią, USG, RM piersi. Jeśli się zdecydują, mogą skorzystać z profilaktycznej obustronnej mastektomii i rekonstrukcji.
Rekonstrukcje piersi to typ zabiegów, który odmienił obraz chirurgii piersi. Z chirurgii, która nosiło piętno okaleczającej z kobiecości, stała się chirurgią dla niej neutralną. Dzięki chirurgii jest możliwa rekonstrukcja piersi, czyli odbudowanie piersi. Jest to zabieg refundowany. Najczęściej jest możliwe natychmiastowe wykonanie rekonstrukcji piersi. Kobieta nie przeżywa wówczas stresu i dyskomfortu związanego z utratą piersi. Symetryzacja piersi, czyli poprawa drugiej piersi, pozwala uzyskać bardzo dobry efekt kosmetyczny. Rekonstrukcje piersi zmieniły także podejście do zabiegów profilaktycznych, czyli nie tylko onkologicznych, ale także tych przeprowadzanych u kobiet obarczonych bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi. Dlaczego? Bo możemy usunąć piersi, a tym samym zabezpieczyć kobietę przed rozwojem choroby, i w trakcie tych zabiegów od razu odbudować piersi. Poza kobietami chorującymi na raka, który obejmuje także skórę, wszystkie kobiety mogą być operowane w najbardziej optymalny sposób, czyli łączący zabieg onkologiczny z rekonstrukcją – podkreśla dr hab. n. med. Piotr Pluta z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi ICZMP w Łodzi.
Breast Reconstruction Awareness Day (BRA DAY), zwany też Dniem Informacji o Rekonstrukcjach Piersi, to idea ogólnoświatowa, mająca na celu edukację i promowanie zabiegów rekonstrukcji piersi po mastektomii. Celem tej międzynarodowej akcji, podjętej w 2011 r. w Kanadzie, jest upowszechnienie wiedzy o metodach rekonstrukcji piersi, traktowanej jako integralna część leczenia kobiet chorych na raka piersi.
Łódzki NFZ jest od 2014 partnerem BRA DAY Polska. W 2014 roku Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi jako pierwsze w Polsce podjęło tę inicjatywę. BRA DAY w tym roku to warsztaty dla kobiet, a podczas Gali 13 października 2023 zobaczymy na wybiegu 46 kobiet w projektach znanych projektantów duetu MMC Studio, Patrycji Plesiak oraz Ranity Sobańskiej.
Napisz komentarz
Komentarze