Nowy raport NFZ o KOS-Zawał. Program zmniejszył ryzyko zgonu
- Zespół analityków z NFZ podsumował realizację programu KOS-Zawał.
- Pacjent, który znalazł się w programie, oprócz leczenia ostrej fazy zawału, otrzymywał również m.in. rehabilitację i opiekę w poradni specjalistycznej.
- Od października 2017 do grudnia 2022 r. z programu w całej Polsce skorzystało 68 tys. pacjentów. W w samym Łódzkiem zanotowano 5 tys. pacjentów po zawale.
- Refundacja świadczeń z NFZ wyniosła 1,25 mld zł.
- Specjaliści nie mają wątpliwości: program KOS-Zawał jest sukcesem.
Co to jest KOS-Zawał?
KOS-Zawał to program kompleksowej specjalistycznej opieki dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Został uruchomiony w październiku 2017 r. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia.
Program zapewnia pacjentom:
- diagnozę
- leczenie ostrej fazy zawału
- wizytę kontrolną w ciągu 14 dni od zakończenia hospitalizacji
- rehabilitację kardiologiczną
- opiekę specjalistyczną, w razie potrzeby leczenie z wykorzystaniem elektroterapii (wszczepienie urządzeń wspomagających pracę serca).
Korzyści dla pacjentów
Pacjenci, którzy zostali zakwalifikowani do programu KOS-Zawał, mieli zagwarantowaną skoordynowaną opiekę.
Polega ona na ciągłości diagnostyki i leczenia, rehabilitację kardiologiczną oraz edukację o czynnikach, które zwiększają ryzyko chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od zakończenia pobytu w szpitalu.
— Nasz nowy raport dowodzi, że program KOS-Zawał wpłynął na poprawę wyników leczenia zawału serca. Do końca 2022 r. skorzystało z programu 68 tys. pacjentów. Łączy koszt świadczeń w programie, sfinansowany przez NFZ, wyniósł 1,25 mld zł — podkreśla Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
W ilu szpitalach działa program?
Na koniec 2022 roku program był realizowany w 100 placówkach medycznych. Obserwujemy stały wzrost liczby ośrodków, które chcą wejść do programu. W Łódzkiem w roku 2017, kiedy program się rozpoczynał, było 5 placówek, w których pacjenci mogli korzystać z kompleksowej opieki. Aktualnie jest ich 2x więcej. Z KOS Zawał pacjenci mogą rozpocząć korzystanie w 10 szpitalach w Łódzkiem. W Łodzi szpitale: WAM, CSK, Biegańskiego, Kopernika i MSWiA oraz szpitale w Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku. Od 1 X 2022 r. do KOS-Zawał dołączyły oddziały i poradnie kardiologiczne w Kutnie, Tomaszowie Mazowieckim i Zgierzu.
W Łódzkiem systematycznie zwiększa się liczba chorych z zawałem objętych kompleksową opieką w ramach programu. W 2019 KOS-Zawał w Łódzkiem obejmował 16% zawałowców, to znaczy, że z 5 800 osób, które miały zawał, 900 skorzystało z programu. W roku 2022 z 4 700 osób, które miały zawał, 19% zostało objętych KOS-Zawał. W Łódzkiem od 2017 r. z KOS-Zawał skorzystało lub korzysta 5 tys. pacjentów po ostrym zawale mięśnia sercowego. Łódzkie jest na 4 miejscu w Polsce jeśli chodzi o liczbę placówek, w których pacjenci mogą skorzystać z programu.
Kompleksowości i dobra organizacja w ramach programu wpływa na rehabilitację i dalsze leczenie już po zawale. Z analizy danych wynika, że wizytę kontrolną w poradni kardiologicznej miało ponad 90% pacjentów objętych KOS Zawał i ponad 90% tej grupy pacjentów odbyło ją w ciągu 14 dni od daty wypisu. W przypadku pacjentów w KOS-Zawał odsetek pacjentów rehabilitowanych kardiologiczne w ciągu 60 dni wyniósł 70% (dotyczy pacjentów, którzy przeżyli 60 dni lub możliwe było obserwowanie pacjenta przez 60 dni), podczas gdy dla populacji nieobjętej programem było to 23%.
KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu
Dane z NFZ jednoznacznie mówią, że opieka nad pacjentami w programie KOS-Zawał zmniejsza ryzyko zgonu po zawale serca.
Śmiertelność pacjentów, którzy mają zapewnione elementy opieki zakładane przez KOS-Zawał (rehabilitację, porady w poradni kardiologicznej) jest niższa niż w przypadku pacjentów, którzy nie otrzymali tych świadczeń, niezależnie od wieku pacjenta czy przebytych chorób. Dane NFZ potwierdzają też, że rehabilitacja kardiologiczna zmniejsza ryzyko wystąpienia niewydolności serca po zawale serca.
— Program KOS-Zawał jest sukcesem wszystkich zaangażowanych w jego opracowanie i realizację — Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, ośrodków realizujących i kardiologów. Wobec tak dobrych wyników funkcjonowania programu wydaje się konieczne zobligowanie wszystkich ośrodków leczących ostry zawał mięśnia sercowego do włączenia się do program — przyznaje prof. dr hab. n. med. Tomasz Hryniewiecki, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii.
Wyniki raportu znajdziesz w Zdrowych Danych
Nowy raport Narodowego Funduszu Zdrowia jest już dostępny w portalu Zdrowe Dane.
POBIERZ RAPORT: https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/kos-zawal
Portal Zdrowe Dane powstał w 2019 roku. Dane, które w nim gromadzimy, są podzielone na cztery części:
- Raporty: to opracowania cykliczne lub okazjonalne, które dotyczą wybranych chorób lub hospitalizacji i działalności POZ. Podstawą do przygotowania raportów są dane, które gromadzi NFZ
- Zestawienia: publikacje danych, które powstały na zlecenie innych instytucji
- Monitorowanie: publikacje, które pokazują, jak zmiany dotyczące np. finansowania świadczeń wpływają na realizację tych świadczeń
- Porównanie placówek: to dane, które mówią o tym, jak wygląda leczenie konkretnych chorób w konkretnych placówkach medycznych.
Napisz komentarz
Komentarze