Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:19
Reklama
Reklama

Skończą się sąsiedzkie spory? To się dopiero okaże

Nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego mają m.in. zapobiegać kolizji różnych funkcji sąsiednich zabudowań. Konfliktów nie brakuje. Pojawiają się szczególnie w terenach wiejskich, które tracą dotychczasowe funkcje rolnicze. Zdarza się, że gminy przekształcają działki rolne w budowlane, a deweloperzy lokują na nich osiedla domków jednorodzinnych. Nie oznacza to jednak, że z okolicy muszą wyprowadzić się wszyscy rolnicy, a hodowla trzody chlewnej przestaje na danym obszarze być legalna. Wręcz przeciwnie. Funkcjonują one nadal i oczywiście nie można im ograniczać prawa do rozwoju w ramach obowiązującego prawa. Tymczasem nowi mieszkańcy, którzy wprowadzają się do swoich domów szybkom zaczynają narzekać. Problemem jest nie tylko istniejące od lat gospodarstwo rolne, ale też wywożony na pola obornik. Miejscowości w obwarzankowej gminie Tomaszów są tego doskonałym przykładem. Tymczasem zanim kupi się działkę lub gotowy dom może warto zastanowić się nad faktem, że to my przeprowadzamy się jednak na wieś.

Czy sytuacjom konfliktowym będą zapobiegać niektóre przepisy znowelizowanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym? Kluczowe w tym zakresie są zapisy dotyczące tworzenia stref planistycznych w ramach planów ogólnych gmin. - Wpływa do nas dużo skarg od właścicieli domów mieszkalnych usytuowanych w pobliżu zabudowań rolniczych. Skargi często dotyczą odoru i hałasu dobiegającego z zabudowań gospodarczych. - przyznaje Grzegorz Kmiecik z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

24 września 2023 r. zaczęła obowiązywać znowelizowana ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Specjaliści twierdzą, że oznacza ona prawdziwą rewolucję w tej dziedzinie. Wprowadzone zostały nowe narzędzia i dokumenty, jak między innymi zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI), rejestr urbanistyczny oraz plan ogólny gminy, który zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Największe kontrowersje i dyskusje nadal wzbudzają plany ogólne gmin, które samorządy muszą sporządzić do 1 stycznia 2026 roku. Na ich przygotowanie jest bardzo mało czasu. Co gorsza samorządy nie dysponują dziś wystarczającymi zasobami kadrowymi i organizacyjno-finansowymi. Do sporządzania planów potrzebna jest wysokospecjalistyczna wiedza, a fachowcy nie chcą podejmować zatrudnienia z uwagi na zbyt niskie wynagrodzenia w administracji publicznej. 

12 września br. ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie sposobu przygotowania planu ogólnego gminy, ale narzędzie to wciąż wymaga wyjaśnień oraz interpretacji ze strony Ministerstwa Rozwoju i Technologii, które przygotowało ustawę reformującą planowanie przestrzenne w Polsce.

Grzegorz Kmiecik, naczelnik Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przypomina, że na zawartość planu ogólnego gminy składają się zarówno elementy obligatoryjne, jak i fakultatywne. O uwzględnieniu tych drugich w planie ogólnym zadecyduje dana jednostka samorządu terytorialnego. Do elementów obowiązkowych planu ogólnego gminy (wymaganych ustawą) zalicza się między innymi: strefy planistyczne, gminne standardy urbanistyczne, profil funkcjonalny stref planistycznych oraz parametry zabudowy i zagospodarowania terenu. Natomiast elementami fakultatywnymi (zależnymi od samorządów) są: gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, obszary uzupełnienia zabudowy, a także zabudowy śródmiejskiej.
 

Zawartość planu ogólnego gminy z podziałem na elementy obowiązkowe i dobrowolne (źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii)
Zawartość planu ogólnego gminy z podziałem na elementy obowiązkowe i dobrowolne (źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii)

 

Z kilku powodów kluczowe znaczenie dla planu ogólnego gminy będzie miał odpowiedni podział na strefy planistyczne. - Chodzi o to, by w pewien sposób nakreślić, jaki charakter funkcjonalny będzie miał dany obszar, czyli jaki zestaw funkcji (a nie konkretne przeznaczenie) będzie musiał się wpisywać w późniejsze ustalenia planów miejscowych oraz decyzje o warunkach zabudowy (WZ) - podkreśla Grzegorz Kmiecik. Dodaje, że z takiego zestawu/katalogu funkcji samorządy gmin będą mogły korzystać, wybierając na przykład określoną inwestycję na poziomie planowania lokalnego (w planie miejscowym i WZ). - Czyli w planach ogólnych nie jest jeszcze konieczne precyzowanie, co dokładnie na konkretnej działce ma się znaleźć - zaznacza.

Głównym celem wyznaczania profili funkcjonalnych w strefach planistycznych jest wskazanie - bardziej na zasadzie negatywnej - czyli czego na danej działce na pewno nie powinno się budować. Chodzi o wykluczenie już na etapie tworzenia planu ogólnego mocno kolidujących ze sobą funkcji. Dlatego zgodnie z rozporządzeniem w sprawie sposobu przygotowania planu ogólnego gminy na przykład funkcja terenu związana z zabudową zagrodową (zespół budynków obejmujący wiejski dom mieszkalny i zabudowania gospodarskie, położony w obrębie jednego podwórza - przyp. red.) znajduje się wyłącznie w jednym z trzech typów stref - określonym jako strefa wielofunkcyjna z zabudową zagrodową. W tej strefie nie mogą się znaleźć żadne funkcje mieszkaniowe - wielorodzinne, jednorodzinne czy letniskowe. 

O lokalnych sporach dotyczących rodzaju zabudowy terenu wiadomo od dawna, jednak dotychczas obowiązujący system prawny pozwalał na mieszanie różnych, często mocno kolidujących ze sobą funkcji zabudowań na danym terenie. Jak zwraca uwagę Grzegorz Kmiecik, zdarza się też, że powstaje swoista parazabudowa zagrodowa, która w rzeczywistości stanowi zabudowę mieszkaniową. Nadal też często budynki mieszkalne, które nie są związane z rolnictwem, powstają w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy rolniczej, co nierzadko stanowi źródło konfliktów. W strefach związanych z zabudową mieszkaniową gmina nie będzie mogła lokalizować obiektów produkcyjnych negatywnie wpływających na warunki życia mieszkańców. 

 

Profil funkcjonalny na przykładzie planistycznej strefy cmentarzy (źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii)
Profil funkcjonalny na przykładzie planistycznej strefy cmentarzy (źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii)

Profil funkcjonalny jest ustalany w oparciu o profil podstawowy oraz dodatkowy. - W załączniku do rozporządzenia zostały wylistowane wszystkie strefy, a do każdej z nich przypisany jest odrębny katalog profilu podstawowego i dodatkowego - wyjaśnia Grzegorz Kmiecik. W powyższej grafice podany został profil funkcjonalny na przykładzie strefy cmentarzy. W profilu podstawowym znalazł się m.in. cmentarz, teren komunikacyjny oraz zieleni miejskiej. Natomiast w profilu dodatkowym są na przykład tereny usług kultu religijnego oraz handlu detalicznego.

- Poszczególne funkcje - niezależnie od tego, czy są podstawowe, czy dodatkowe - mogą ostatecznie znaleźć się w danej strefie w dowolnej proporcji. Nie ma żadnego przepisu mówiącego o tym, jakie funkcje muszą się znaleźć w danej strefie, a jakie nie. To już będzie zależało od gminy uchwalającej plan miejscowy lub wydającej decyzję o warunkach zabudowy, ale w ramach katalogu funkcji przyjętych w planie ogólnym - zaznacza Grzegorz Kmiecik.

Profil podstawowy jest zestawem funkcji, które na stałe muszą być związane z daną strefą planistyczną. Natomiast profil dodatkowy to funkcje, które nie muszą być ujmowane w danej strefie, ale zawsze można - jeśli tak zdecyduje samorząd gminy - dopisać je do planu ogólnego.

Obraz Илья z Pixabay

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

... 30.10.2023 14:46
We Francji była dość głośna sprwa przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi, gdzie rolnik od pokoleń w wiosce która stała się w ostatnich latach atrakcyjna dla mieszczuchów, dostał olbrzymią karę... za muczenie krów. Tam była jakaś większa, choć nie przemysłowa, obora no i nowi sąsiedzi go skarżyli przez kilka lat, on bagatelizował te formalności i staneło na tym, że grzyny w sumie były tak wysokie, że w przypadku egzekucji, po prostu zmusiłby go do wyniesienia się ze wsi. Były protesty rolników z całego regionu w tej sprawie – ludzie tam się troche bardiej solidaryzują ze sobą – no i przed wyborami zaangazował się lokalny polityke chcący być kojarzony agrarnie.

Francuskie zjawisko „neo–wsi” 30.10.2023 17:48
Google: „Agriculture : une manifestation organisée en soutien d'un agriculteur condamné pour le bruit et l’odeur de ses vaches” (France Info) 100 tys euro kary dostał. Chodziło też o „zapach”. Tam powsł już termin „neo–wsi” o wieśniakach w pierwszym pokoleniu, zamieszkałych na wsi od niedawna i nie utrzymująych się z rolnictwa. Google: «Nous sommes farouchement opposés à l'installation de vaches»: un agriculteur mis sous pression par une lettre de ses voisins ((Le Figaro) Pieją koguty, muczą krowy, traktory jeżdżą wcześnie rano i hałasują... W całej Francji nasilają się konflikty pomiędzy rolnikami, którzy chcą pracować, a mieszkańcami neowiejskimi, szukającymi ciszy i spokoju na wsi. Najnowszy przykład w historii: zwrot akcji w sprawie Fabiena Le Coïdica. Ale sprawa nie jest jednoznaczna. Pod względem partyzypacji w dochodach wsi, to często neowieśnicy mają większy udział. Ronictwo jest subsydiowane z ich podatków. Zatem co jest ważniejsze? Utrzymanie tradycyjnego charaktru wsi czy cisza? No, niej est to jednoznaczne.

... 30.10.2023 18:01
Bez paywalla tutaj – Google: Un paysan condamné à une grosse amende pour l'odeur et le bruit de ses vaches (Capital.fr) „Batalia prawna pomiędzy hodowcą 260 sztuk bydła a grupą dziewięciu mieszkańców okolicy trwa już ponad 10 lat.” To jest miejscowość Saint-Aubin-en-Bray w departamencie Oise na północy Francji. Ja sobie temat trochę googlowałem wtedy i polecam też pojeździć z Google Streeet View po tej wiosce. Jest tam masa symbolicznych zmian społeczno–gospodarczych jakie dotyczą również nas. Jakieś kawiarnie w budynkach gospodarczych, które jeszcze na początku wieku służyły zupełnie czemu innemu. No, dla mnie to było fascynujące. Śledztwo społeczne.

Vincent Verschuere, (33 l.) hodowca bydla z Saint-Aubin-en-Bray 30.10.2023 19:15
Ważne jest to, że to jest konfilkt dwóch formacji kulturowych. Nie, że jakiś kark buduje jakąś samowolkę. Nie, wszystko było na legalu. On tam w którym tekście też płacze, że to rozwinięcie rodzinnej działaności, że tam któreś pokolenie już te krowy tam ma itd. Sąsiedzi zaskarżyli działaność jako „zakłócanie porządku. I maja też swoje racje. Przyjeżdzasz do domu o 2-3 w nocy z pracy zaśniesz około 4, o 5 wyją ci krowy... Ludzie którzy finansują mu te obory. Ile można tak pociągnąć? Google: „Condamné pour le bruit et l’odeur de ses vaches, un agriculteur de l’Oise se pourvoit en cassation” (SudOuest) „Hodowca zainwestował 600 000 euro w budowę budynków gospodarczych o powierzchni 2800 m². Uzyskał w tym celu zwolnienie prefekturalne. Najbliżsi mieszkańcy byli niespełna 100 m dalej. Jednak skarżący się na zanieczyszczenie zapachami i hałasem skierowali sprawę do sądu i uzyskali unieważnienie pozwolenia na budowę w 2013 r., a następnie w 2018 r. skazanie inwestora za „nienormalne zakłócanie porządku w sąsiedztwie”.

Opinie
Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny Sejm odrzucił w czwartek wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia. Posłowie PiS zarzucili jej działania wbrew interesom pacjentów. Premier Donald Tusk zapowiedział, że po odrzuceniu wniosku Izabela Leszczyna "będzie nadal wyciągała z bagna system ochrony zdrowia" po rządach PiS.Data dodania artykułu: 21.11.2024 19:58Sejm odrzucił wniosek PiS o wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Przed sądem rejonowym w Oświęcimiu 4 grudnia ma ruszyć proces byłego nauczyciela jednej z tamtejszych szkół, który odpowie m.in. za prezentowanie pornografii nastolatkom i naruszenie ich nietykalności cielesnej – dowiedziała się PAP w krakowskiej prokuraturze okręgowej.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:37Były nauczyciel odpowie m.in. za prezentowanie pornografii młodzieży Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów W trzech kwartałach tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło blisko 62 tys. pozwów rozwodowych. To o 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy było ich prawie 61 tys. Najwięcej pozwów złożono do sądów w dużych miastach. W całej Warszawie odnotowano ich łącznie 5,8 tys. Z kolei w Poznaniu było 3,9 tys. takich przypadków, a w Gdańsku zaobserwowano ich 3,4 tys. Eksperci nie są zaskoczeni tymi danymi. Jednocześnie wskazują, że spada liczba zawieranych małżeństw. Można zatem postawić tezę, że w strukturze społecznej zachodzą istotne zmiany.Data dodania artykułu: 20.11.2024 18:30Polacy coraz częściej chcą się rozwodzić. Potwierdzają to eksperci. Widać to też po danych z sądów
Reklama
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
„Miłość jak miód” „Miłość jak miód” „Miłość jak miód”seans w ramach cyklu Kultura Dostępna!W czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Majkę (Agnieszka Suchora) i Agatę (Edyta Olszówka) równie dużo łączy, co dzieli. Obie są po pięćdziesiątce, przechodzą menopauzę i nie wierzą, że w ich życiu cokolwiek zmieni się na lepsze. Jedna mieszka nad Bałtykiem, druga w Tatrach. Jedna prowadzi cukiernię, druga jest wziętą architektką wnętrz. Jedna jest wdową, drugą partner właśnie zostawił dla młodszej. Jedna poświęca się dzieciom i wnukom, kompletnie zapominając o sobie, druga nie ma rodziny i dba o swój duchowy rozwój. Pewnego dnia przyjaciółki spotykają się na pogrzebie koleżanki z liceum. Agata namawia Majkę do spontanicznego wyjazdu w góry, sama zaś zajmuje jej miejsce. Nieoczekiwana zamiana ról przynosi szereg komplikacji, zabawnych zwrotów akcji i wyzwań, którym kobiety będą musiały stawić czoła. Czy uda im się przezwyciężyć przyzwyczajenia, uprzedzenia i lęki? Czy zdobędą się na odwagę, żeby otworzyć się na miłość i rozpocząć nowy rozdział w życiu? Czy naprawdę nigdy na nic nie jest za późno?Kultura Dostępna w Kinach jest częścią programu realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Projekt dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje i repertuar najnowszej edycji cyklu w kinach Helios w całej Polsce dostępne są pod adresem: www.helios.pl/kultura_dostepna oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/kultura-dostepna. Data rozpoczęcia wydarzenia: 28.11.2024
Repertuar kina Helios Repertuar kina Helios Tegoroczna jesień nie przestaje zaskakiwać różnorodnymi nowościami. Od najbliższego piątku w repertuarze kin Helios zagoszczą aż trzy premiery: „Simona Kossak”, „Vaiana 2” i „Heretic”. Ponadto widzowie mogą zapoznać się z licznymi filmowymi przebojami oraz projektami specjalnymi, takimi jak Kultura Dostępna czy Maraton Władcy Pierścieni.Polską nowością na najbliższy tydzień jest dramat „Simona Kossak”, przybliżający prawdziwą historię potomkini artystycznej rodziny Kossaków. Młoda kobieta porzuca dotychczasowe życie i towarzyskie salony, aby objąć posadę naukowczyni w Białowieży. W środku puszczy, pomimo trudnych warunków – bez prądu i bieżącej wody – rozpoczyna życie na własnych warunkach. Tam poznaje fotografa Lecha Wilczka, z którym łączy ją niezwykła relacja. Jednakże wyobrażenia Simony o pracy przyrodnika ulegają bolesnej weryfikacji. Musi stanąć w obronie nie tylko swoich ideałów, ale również świata roślin i zwierząt… W rolach głównych występują: Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał i Agata Kulesza.W repertuarze znajdzie się także nowa animacja wprost ze studia Disney – to „Vaiana 2”, czyli kontynuacja ciepło przyjętej historii nawiązującej do kultury wysp Polinezji. Trzy lata po wydarzeniach z pierwszej części, Vaiana otrzymuje nieoczekiwane wezwanie od swoich przodków. Dziewczyna musi wypłynąć na dalekie i dawno zapomniane wody Oceanii. Vaiana zbiera więc grupę śmiałków gotowych na przygodę życia, wśród których znajduje się jej przyjaciel Maui. Ich zadaniem będzie przełamanie niebezpiecznej klątwy, a nie będzie to proste, gdyż będą musieli stawić czoła starym i nowym wrogom.Jesienna aura sprzyja oglądaniu horrorów, a już w najbliższym tygodniu pojawi się kolejna nowość z tego gatunku. „Heretic” opowiada o dwóch młodych kobietach, które od drzwi do drzwi starają się głosić słowo Boże. W jednym z domów otwiera im czarujący pan Reed – szybko okazuje się jednak, że mężczyzna posiada diaboliczną drugą twarz. Niespodziewanie wszystkie wyjścia zostają zamknięte, a podejrzany gospodarz co chwila pojawia się, aby zadać im kolejną zagadkę testującą ich wiarę. Rozpoczyna się śmiertelnie niebezpieczna gra, w której stawką jest przetrwanie…Ponadto w repertuarze Heliosa znajdą się hitowe nowości ostatnich tygodni, takie jak „Gladiator 2” w reżyserii Ridleya Scotta. Lucjusz jako dziecko był świadkiem śmierci Maximusa z rąk swojego wuja Commodusa. Teraz decyduje się walczyć w Koloseum jako gladiator, aby przeciwstawić się dwóm cesarzom, rządzącym Rzymem żelazną pięścią. Z wściekłością w sercu i z nadzieją na lepszą przyszłość Cesarstwa Lucjusz musi spojrzeć w przeszłość, aby znaleźć siłę i honor, by zwrócić chwałę Rzymu jego ludowi.Fani kina familijnego mogą wybrać się do kin na pozytywną produkcję „Paddington w Peru”. Tytułowy bohater wraz z rodziną Brownów postanawia wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy. W tym celu wszyscy udają się do umieszczonego nieopodal lasu deszczowego Domu dla Emerytowanych Niedźwiedzi. To jednak dopiero początek niezwykle ekscytującej przygody, w trakcie której odkryją wiele tajemnic.Kinomani, którzy pragną poczuć ducha zbliżających się Świąt, mogą zapoznać się z najnowszą częścią kultowej serii. Film „Listy do M. Pożegnania i powroty” ukazuje losy różnorodnych bohaterów, które krzyżują się w Wigilię. Do sagi po dłuższej przerwie powraca postać Mikołaja. Mężczyzna odwiedza dawnych i nowych przyjaciół, podczas gdy jego synek Ignaś rusza w pościg za utraconym prezentem i duchem Świąt… Ponadto w obsadzie znalazła się plejada polskich gwiazd!Kina Helios słyną z organizacji popularnych Nocnych Maratonów Filmowych, najbliższa edycja cyklu będzie w pełni poświęcona produkcjom stworzonym na podstawie dzieł J.R.R. Tolkiena. W piątek, 22 listopada odbędzie się Maraton Władcy Pierścieni, podczas którego widzowie będą mogli obejrzeć wszystkie części przebojowej trylogii w wersji reżyserskiej. Z kolei melomani mogą wybrać się do Heliosa na porywające koncerty uwielbianego tenora. Widowisko „Andrea Bocelli 30: The Celebration”, które zawita na wielkich ekranach 23 i 24 listopada, podsumowuje trzydzieści lat artysty na scenie i jest okazją do przypomnienia największych przebojów w jego wykonaniu. W poniedziałek, 25 listopada w wybranych lokalizacjach odbędą się seanse z cyklu Kino Konesera. Widzowie będą mogli zobaczyć słynny koreański thriller „Oldboy” w odnowionej jakości obrazu. Główny bohater, Dae-su, mści się po latach za zabójstwo swojej żony… Natomiast w czwartkowe popołudnie, 28 listopada w kinach zagości cykl Kultura Dostępna i polska komedia romantyczna „Miłość jak miód”. Majka i Agata zamieniają się miejscami, dzięki czemu odnajdują wielkie uczucie.Bilety na listopadowe seanse dostępne są w kasach kin Helios, w aplikacji mobilnej oraz na stronie www.helios.pl. Dokonując zakupu wcześniej, można wybrać najlepsze miejsca, a  także zaoszczędzić w ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz”. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.11.2024
Dawid Podsiadło - Dokumentalny  w Helios na Scenie Dawid Podsiadło - Dokumentalny w Helios na Scenie W czerwcu 2024 roku Dawid Podsiadło zagrał 7 koncertów stadionowych dla pół miliona widzów. Finałem tej trasy były rekordowe dwa koncerty na Stadionie Śląskim w Chorzowie dla prawie 200 tys. osób. Ten film to zapis tych 7 wyjątkowych dni, a zobaczymy go już 3 grudnia w kinach Helios.Film „Dawid Podsiadło – Dokumentalny” to intymny portret jednej z największych postaci polskiej sceny muzycznej. Reżyser Tomasz Knittel zabiera widzów na pełną emocji podróż, towarzysząc Dawidowi Podsiadle podczas jego monumentalnej trasy koncertowej, obejmującej siedem występów na stadionach w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Chorzowie. Jednak to nie same koncerty są tu najważniejsze, lecz Dawid – artysta, który tą trasą zamyka pewien etap swojej kariery i zastanawia się, co przyniesie przyszłość.Kamery śledzą Dawida nie tylko na scenie, ale przede wszystkim za kulisami – w chwilach skupienia, zmęczenia, radości i refleksji. Film pokazuje jego prawdziwą twarz: człowieka pełnego pasji, ale i niepewności.Dawid otwiera się przed widzami, dzieląc się przemyśleniami o drodze, którą przeszedł, o presji związanej z popularnością oraz o tym, co dalej po zakończeniu tak ogromnej trasy. Obecność znakomitych gości, takich jak Edyta Bartosiewicz, Monika Brodka, Daria Zawiałow, Kaśka Sochacka, Artur Rojek, Ralph Kaminski, Kortez i Vito Bambino zdecydowanie podkreśla wagę tego etapu.To unikalna okazja, aby zobaczyć, jak wygląda życie artysty w momentach triumfu, ale i w tych cichszych, bardziej intymnych chwilach, kiedy sceniczne światła gasną, a pytanie „co dalej?” staje się najważniejsze.Helios zaprasza melomanów na ten wyjątkowy seans! Bilety dostępne są na stronie www.helios.pl, a także w kasach kin i aplikacji mobilnej. W ramach oferty „Wcześniej kupujesz, więcej zyskujesz” dokonując zakupu z wyprzedzeniem, można wybrać najlepsze miejsca, a także - zaoszczędzić.Data rozpoczęcia wydarzenia: 03.12.2024
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Reklamamuzyczny spektakl Metamorfozy
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 18 km/h

ReklamaKino Kitka Tomaszów
Reklama
Reklama
ReklamaKino Kitka Tomaszów
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama