Ile wynosi stopa bezrobocia w powiecie tomaszowskim?
W ostatnim czasie notuje się niewielkie zmiany stopybezrobocia, co wskazuje na stabilną sytuację na polskim rynku pracy. Według Minister Rodziny i Polityki Społecznej stopy bezrobocia do końca roku nie powinny odbiegać szczególnie od dotychczasowych norm, a samo bezrobocie stopniowo maleje. Oznacza to także, że praca Tomaszów Mazowiecki i okolice jest dostępna dla coraz większej liczby osób. We wrześniu 2023 powiecie tomaszowskim bezrobotnych było 3,2 tys. osób, w sierpniu 3,3 tys. osób. W całym województwie liczba bezrobotnych wyniosła 53,6 tys. (dla porównania w sierpniu 2023 roku było to 54,3 tys. osób).
W skali kraju we wrześniu 2023 roku bezrobocie wyniosło 5% – w województwie łódzkim było to 5,4%, czyli o 0,4% więcej niż średnia krajowa. Praca w województwie łódzkim jest najtrudniej dostępna w regionach, gdzie panuje większy poziom bezrobocia. Dotyczy to między innymi powiatu opoczyńskiego – 8,1%, pajęczańskiego – 8% i tomaszowskiego – 7,6%. Najniższe bezrobocie odnotowano w powiecie rawskim – 3,2% i skierniewickim – 4,4% oraz w dwóch miastach: Łodzi i Skierniewicach – 4,5%.
Zawody deficytowe a oferty pracy – na kogo czeka praca w Tomaszowie Mazowieckim?
Na rynku pracy w powiecie tomaszowskim zanotowano 16 zawodów z deficytem poszukujących pracy, w których można najłatwiej znaleźć zatrudnienie. Wśród nich znalazły się profesje z branży budowlanej (betoniarze i zbrojarze, cieśle i stolarze budowlani, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych, robotnicy budowlani, pracownicy obróbki drewna i stolarze) oraz transportu i gospodarki magazynowej (kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy).
Według prognoz Barometru Zawodów na 2023 rok praca w Tomaszowie Mazowieckim przeznaczona jest również dla różnego rodzaju wykwalifikowanych specjalistów takich jak elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, psychologowie i psychoterapeuci czy spawacze.
Znalezienie zatrudnienia może być utrudnione w zawodach, w których panuje równowaga popytu i podaży. To na przykład cukiernicy, fizjoterapeuci, fryzjerzy, kelnerzy i barmani, kosmetyczki, kucharze, listonosze i kurierzy, operatorzy maszyn przemysłowych czy urządzeń dźwigowo-transportowych, opiekunki dziecięce, pracownicy fizyczni w produkcji czy sprzedawcy i kasjerzy, a więc wszystkie stanowiska, na których czeka także praca dla Ukraińców.
Zarobki w województwie łódzkim – kto zarabia najwięcej?
W sierpniu 2023 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie w województwie łódzkim dla sektora przedsiębiorstw wynosiło 6847,36 złotych brutto. Jest to wzrost o 12,9% w stosunku do analogicznego okresu w poprzednim roku, a jednocześnie spadek o 30 złotych brutto w porównaniu do lipca 2023, kiedy mieszkańcy województwa łódzkiego zarabiali przeciętnie 6876,48 złotych brutto.
Zgodnie ze statystykami GUS praca Tomaszów Mazowiecki, która zapewniała wynagrodzenie wyższe niż średnia, to zatrudnienie w takich sektorach jak:
- informacja i komunikacja – 11 600 złotych brutto;
- transport i gospodarka magazynowa – 7216 złotych brutto;
- przemysł – 7014 złotych brutto.
W pozostałych sektorach zarobki nie przekroczyły średniej. Najniższe przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4448 złotych brutto w zakwaterowaniu i gastronomii, 5275 złotych brutto w administrowaniu i działalności wspierającej oraz 6161 złotych brutto w budownictwie.
Jaka praca w Tomaszowie Mazowieckim przyniosła największy wzrost zarobków? W porównaniu do ubiegłego roku przeciętne wynagrodzenia w niektórych branżach wzrosły od kilkunastu do nawet ponad dwudziestu procent. Dotyczy to takich sektorów jak:
- administrowanie i działalność wspierająca – wzrost o 22% (około 1400 złotych brutto);
- transport i gospodarka magazynowa – wzrost o 16,4% (około 1000 złotych brutto);
- informacja i komunikacja – wzrost o 15,7% (około 1700 złotych brutto).
Napisz komentarz
Komentarze