Znakowanie przestrzeni publicznej specjalnymi znacznikami zwanymi "TOTUPOINT" to nowa jakość w samorządach. Tomaszów Mazowiecki jako kolejne miasto wpisuje się na listę dobrych praktyk w tym zakresie. Zastosowanie najnowocześniejszej technologii bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu sprawia, że system znaczników to najlepszy sposób rozpowszechniania informacji miejscowej, turystycznej, komercyjnej itp. Jednocześnie sprawia, że publiczna przestrzeń staje się bardziej bezpieczna dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z dysfunkcją narządu wzroku. Wszystkie rozsyłane przez system informacje są dostępne również dla tej grupy użytkowników co jest wynikiem dążenia do eliminacji barier dostępności.
Z systemu można korzystać za pomocą smartfonu lub tabletu wyposażonego w interfejs BLE (Bluetooth Low Energy 4.0). Wskazane jest jednak, by osoby z niepełnosprawnością wzroku wyposażone były w moduł elektroniczny montowany do białej laski nazywany aktywatorem. Umożliwia on korzystanie z systemu bez konieczności posługiwania się smartfonem. Moduł WCM gwarantuje pełne wykorzystanie możliwości systemu w zakresie bezpieczeństwa oraz podstawowe w obszarze dostępności informacji.
Bardzo istotnym problemem z jakim spotykają się osoby niewidome i słabowidzące jest dostępność informacji publicznej posiadającej zazwyczaj formę wizualną. System znaczników może odpowiedzieć na wszystkie pytania „gdzie to jest?”, „gdzie jestem?” lub „co to jest?”. Może wskazywać lokalizację przystanku komunikacji, wejście do urzędu lub schody przejścia podziemnego. Może podać informację o numerze linii zbliżającego się do przystanku autobusu lub tramwaju, nazwę ulicy lub dowolnego innego oznaczonego obiektu w otaczającej przestrzeni.
Moduł białej laski lub odpowiednio skonfigurowany smartfon uaktywnia wszystkie znaczniki. Smartfonem można ponadto poznać rozkład jazdy, zapoznać się z treścią ogłoszeń urzędowych lub z kartą dań w pobliskiej restauracji.
Wewnątrz budynków system również znajduje swoje zastosowanie: wskaże drogę do celu, poprowadzi do wybranego pokoju w urzędzie lub szpitalu. W tych przypadkach, dostępność jest rozumiana szerzej - to również samodzielność. Zastosowania można wyliczać niemal bez końca.
W Tomaszowie zostanie zainstalowanych 46 takich znaczników. Będą one emitować informacje głosowe o lokalizacjach, w jakich dana osoba się znajduje. Zgodnie ze specyfikacją zamówienia będą współpracować z urządzeniami mobilnymi znajdującym się w posiadaniu użytkownika, na których znajduje się dedykowana aplikacja dostawcy. Warto zaznaczyć, że urządzenia posiadać mają zdolność dostosowania głośności emitowanych dźwięków do warunków otoczenia. Jest to tym bardziej istotne, że będą instalowane w miejscach o różnym natężeniu dźwięku pochodzącego z otoczenia.
Warunki przetargu określają, że dedykowana aplikacja musi być dostępna bezpłatnie na urządzenia z systemem operacyjnym Android oraz iOS. Musi też wykrywać urządzenia zamontowane w lokalizacjach i aktywować emisję komunikatów głosowych w sposób automatyczny, w momencie zbliżania się użytkownika
lub na żądanie. Ponadto musi wyświetlać na ekranie smartfonów opisy miejsc udostępniane przez znaczniki oraz umożliwiać korzystanie z zawartych w tych opisach łączy do stron internetowych, elementów ułatwiających kontakt telefoniczny itp.
Warto zauważyć, że wcześniej podobne znaczniki zainstalowano też w Starostwie Powiatowym i Filii Uniwersytetu Łódzkiego. Obecne lokalizacja konsultowane były z fundacją Widzieć Więcej
Napisz komentarz
Komentarze