Czynny żal — kiedy można z niego skorzystać?
Instytucja czynnego żalu znalazła się w skarbowym kodeksie karnym po to, aby oddzielić prawdziwych przestępców podatkowych od przedsiębiorców, którzy nie odnaleźli się do końca w procedurach skarbowych — i nie zadbali o dopięcie „na ostatni guzik” wszelkich formalności. Obejmuje więc ona w zasadzie wszystkie wykroczenia, które mogą być efektem błędów i niedopatrzeń, na przykład:
- złożenie zeznania podatkowego „po terminie”;
- nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych;
- opłacanie nieodpowiedniego podatku dochodowego;
- opłacanie podatku VAT według niewłaściwych stawek;
- bezprawne stosowanie zwolnienia z VAT;
- nierzetelne wystawianie faktur;
- błędne określenie rozmiaru prowadzonej działalności.
Jeżeli któraś z tych sytuacji dotyczy Twojej działalności — możesz przyznać się dobrowolnie do popełnionego błędu i złożyć czynny żal online (wysyłając stosowne pismo na skrzynkę e-PUAP odpowiedniego Urzędu Skarbowego lub za pośrednictwem platformy e-Urząd Skarbowy), na piśmie lub osobiście, ustnie.
O tym, jakie informacje powinny znaleźć się w oświadczeniu czynnego żalu, przeczytasz więcej na https://podatkiprogramisty.pl/czynny-zal-wzor-oraz-instrukcja-jak-wyslac-czynny-zal-elektronicznie/.
W jakich sytuacjach nie można zastosować czynnego żalu?
Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, czynny żal nie może być wykorzystany przez podatnika, gdy:
- Urząd Skarbowy zdążył udokumentować fakt popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego;
- odpowiednie organy ścigania rozpoczęły już postępowanie kontrolne, mające wykazać popełnienie czynu zabronionego;
- podatnik nakłaniał inne osoby (na przykład odpowiedzialnych za księgi rachunkowe księgowych) do popełnienia czynu zabronionego;
- podatnik zorganizował grupę mającą na celu popełnienie przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.
Wniosek jest więc prosty — czynny żal musi zostać złożony, zanim Urząd Skarbowy podejmie jakiekolwiek kroki w celu wyjaśnienia sprawy. Już samo odnotowanie możliwości popełnienia czynu zabronionego przekreśla szansę podatnika na dobrowolne przyznanie się do błędu — i uniknięcie kary. Trzeba więc działać jak najszybciej!
Napisz komentarz
Komentarze