Według zawartych w raporcie informacji, zainteresowanie kanałami e-commerce rośnie od kilku lat, zaś przedsiębiorcy widzą w nich ogromny potencjał sprzedaży. Przez internet można kupić już niemal każdy produkt, a zakupy online robi już 88 proc. Polaków korzystających z sieci.
Możliwość bezproblemowego zwrotu towaru sprawiła, że konsumenci coraz chętniej kupują ubrania i buty bez ich uprzedniego mierzenia. Spośród respondentów z grupy kupujących online większość (59 proc.) stwierdziła, że właśnie te artykuły zamawia najczęściej przez internet. Dodatkowo ponad jedna trzecia Polaków kupujących w sieci (35 proc.) zamawia w ten sposób kosmetyki, a blisko co trzeci (29 proc.) elektronikę. Mniej popularny jest zakup leków i suplementów diety (23 proc.) oraz sprzętu RTV i AGD (22 proc.). Najrzadziej w ten sposób zamawiana jest biżuteria (6 proc. ankietowanych kupujących w sieci).
Patryk Perliński z Santander Consumer Banku wskazał również, że rodzaj artykułów najczęściej kupowanych przez internet różni się w zależności od płci badanej osoby. Wśród kobiet robiących zakupy online najbardziej popularne kategorie produktów to moda i beauty. Blisko trzy czwarte pań - 73 proc. przyznaje, że woli zamawiać ubrania i buty online, a 53 proc. tą drogą zaopatruje się w kosmetyki. Odsetek mężczyzn poszukujących produktów z tych kategorii w internecie wyniósł odpowiednio 44 i 14 proc. Mężczyźni kupujący online częściej natomiast od kobiet poszukują w sieci produktów elektronicznych oraz sprzętu RTV i AGD - odpowiednio 33 i 12 proc. kobiet. Panowie także chętniej niż panie kupują w internecie sprzęt sportowy - odpowiednio 23 i 6 proc.
Jak podano w raporcie, Polacy zdecydowanie wolą natomiast kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze - ten sposób wybiera 91 proc. spośród tych, którzy w ogóle korzystają z kanałów e-commerce.
Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 7-22 lutego 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 1000 dorosłych Polaków korzystających z internetu. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze