W Tomaszowa Mazowieckim świadczenia z zakresu endokrynologii realizował Specjalistyczny Gabinet Lekarski Poradnia Endokrynologiczna Ewa Ammer przy ulicy Smugowej. Świadczeniodawca wystąpił do NFZ z wnioskiem o rozwiązanie umowy, nie podając powodów. Umowa została rozwiązana z dniem 31.12.2023 r. - Pani Ewa Ammer poinformowała nas podczas rozwiązywania umowy, że pacjenci kontynuujący leczenie zostali poinformowani przez poradnię o zakończeniu jej pracy - informuje rzeczniczka prasowa łódzkiego NFZ, Anna Leder.
NFZ dwukrotnie w 2023 r. ogłaszał na terenie powiatu tomaszowskiego postępowanie uzupełniające z zakresu endokrynologii. Nie wpłynęła żadna oferta. Specjalistów po prostu u nas brakuje, a stawki oferowane przez Fundusz najwyraźniej są zbyt niskie. - Będziemy ogłaszać kolejne postępowania, jeśli tylko jakaś poradnia zgłosi gotowość do udzielania takich świadczeń. Zależy nam na tym, aby pacjenci z powiatu mogli na miejscu korzystać z poradni endokrynologicznej, liczymy na zaangażowanie samorządu w pomoc uruchomienie takiej opieki, którą mógłby sfinansować NFZ - wyjaśnia Anna Leder.
Pacjenci zapisani na pierwszą wizytę do dr E. Ammer otrzymali od ŁOW NFZ pisma następującej treści:
Ma Pan/Pani możliwość wpisania się na listę oczekujących, prowadzoną przez inną poradnię udzielającą świadczeń w tym zakresie. Nowa placówka wyznaczy termin uwzględniający datę zgłoszenia w poradni, która zakończyła wykonywanie umowy.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że placówka medyczna, która zakończyła wykonywanie umowy ma obowiązek wydać pacjentowi zaświadczenie o wpisaniu na listę oczekujących (wraz z podaniem daty złożenia skierowania) oraz umożliwić ponowną rejestrację skierowania. Pacjent za wydanie zaświadczenia nie wnosi żadnej opłaty. Na podstawie odblokowanego skierowania pacjent ma prawo wyboru placówki medycznej spośród tych, które aktualnie posiadają umowę z Funduszem w danym zakresie.
Nowa placówka medyczna (o ile nie ma bieżącej możliwości zrealizowania świadczenia) ma obowiązek wpisania pacjenta na listę oczekujących w dniu zgłoszenia. W trakcie rejestracji wymagane jest przedstawienie kodu skierowania oraz zaświadczenia o terminie wpisu do kolejki w placówce medycznej, która zakończyła umowę z NFZ.
Wizyty to teraz trochę droższe. Tak od 250 u zwykłego lekarza do nawet 1000 u prestiżowego profesora ze znanego szpitala. Ja na wizytę czekałam prawie 3 lata i to fuksem dostałam się 8 miesięcy wcześniej, bo ktoś zrezygnował w szpitalu Jonshera. Do pulmonologa jeżdżę do Opoczna bo u nas nikogo nie było chyba 2 lata. Swoją drogą - kto i gdzie teraz przyjmuje? Nie ma chirurga naczyniowego. Nie ma reumatologa. Nie ma porządnego radiologa robiącego opisy badań, bo wszędzie się śmieją z tych naszych, tomaszowskich. Muszę zrobić np USG aktywne ścięgien i w tym mieście nie ma odważnego. Niby szpital ma z Zapięckiem podpisaną umowę na angiografię fluoresceinową (mam nadzieję, że dobrze napisałam) ale to tylko w teorii. W praktyce zostaje nam Łódź lub Piotrków. Poradnie specjalistyczne w TCZ przypominają korytarze więzienne gdzieś na Kamczatce a nie miejsca, gdzie człowiek ma dochodzić do zdrowia. Zresztą cały szpital poza scan med i numed tak wyglądają (ale to już chyba nie tcz?) Trudno się leczyć będąc tomaszowianinem i dobrze, że niektórzy to zauważają
- czytamy w jednym z internetowych komentarzy.
Naczelny Pielęgniarz w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, Konrad Borowski twierdzi, że szpital stara się o pozyskanie specjalisty w zakresie endokrynologii. Prezes Wiesław Chudzik rozmawia z wysokiej klasy lekarzami. w tym ze znanym profesorem. Czy zakończą się sukcesem? Sprawa jest bardzo pilna. Uruchomienie poradni konieczne.
- Wczoraj zatelefonował do mnie starszy Pan z prośbą o podjęcie pilnej interwencji. Dobrze trafił, bo sam borykam się z problemami zdrowotnymi, jakie mi opisał, Chora tarczyca sieje spustoszenie. Leki nie pomagają, Z nadczynności przechodzę w niedoczynność itd. Można naprawdę wpaść w depresję. O ile ja jakoś sobie radzę, bo korzystam z porad specjalistów w prywatnych gabinetach, to wielu osób nie stać na to, by wydać na wizytę 150-200 złotych. W Tomaszowie nie ma bowiem endokrynologa, który przyjmowałby pacjentów na NFZ. To prawdziwy dramat dla osób chorych. Mają do wyboru zapłacić lub umówić się na wizytę w innym mieście i to za kilka miesięcy najwcześniej - pisze przewodniczący Komisji Zdrowia i Spraw Społecznych Rady Powiatu Tomaszowskiego, Mariusz Strzępek.
Wykaz podmiotów leczniczych realizujących świadczenia znajduje się na stronie internetowej
Natomiast pod adresem:
można zapoznać się z przekazanymi przez placówki medyczne informacjami o pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia.
Informacje na temat danych teleadresowych placówek medycznych realizujących świadczenia na podstawie umowy z NFZ oraz terminach leczenia udzielane są również pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta TIP: 800 190 590, czynnej codziennie przez całą dobę.
Poradnie endokrynologiczne znajdują się w ościennych powiatach: rawskim i w Piotrkowie Trybunalskim:
Napisz komentarz
Komentarze