18 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Recyklingu. Warto z tej okazji zwrócić uwagę, że recykling jest szczególnie ważnym elementem Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ), która jest podstawą zrównoważonego rozwoju zarówno na poziomie państw, jak i przedsiębiorstw czy gospodarstw domowych. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie 7,2 proc. globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest ponad 92 proc. odpadów, które mogą być wartościowymi surowcami.[1] Oznacza to, że pilnie należy podjąć dodatkowe, zintensyfikowane działania regulacyjne, proceduralne, edukacyjnie i organizacyjne w celu zwiększenia tempa odzysku, przetwarzania i przygotowania odpadów do ponownego użycia. Recykling tworzyw sztucznych w Polsce wynosi od 27 proc. do nieco ponad 30 proc., jednak według badań realnie nie przekracza on 10 proc. Zgodnie zaś w wymogami unijnymi do 2030 roku jako kraj powinniśmy osiągnąć 60 proc. recyklingu[2].
Rozwiązania recyklingowe w Galerii Tomaszów
Na terenie Galerii Tomaszów obowiązuję 5-frakcyjny system zarządzania odpadami. Wszystkie pojemniki są odpowiednio oznakowane. W strefie gastronomicznej zamontowano też zlewki na odpady płynne, co dodatkowo wpływa na zwiększenie ilości odpadów nadających się do recyklingu. O prawidłowej segregacji można też dowiedzieć się ze znajdujących się w centrum nośników informacyjnych. Dodatkowo w najbliższych dniach zamontowany zostanie także jedyny w mieście, specjalny pojemnik na e-odpady, do którego można wyrzucać m.in. zużyte ładowarki do telefonów, myszki komputerowe, płyty CD czy baterie.
W strefie przeznaczonej na odpady odbywa się segregacja śmieci pochodzących od najemców, jak i wszystkich odpadów z terenu galerii. Zamontowany jest tam specjalny stół frakcyjny do segregacji. Zatrudniany jest też dodatkowy pracownik, który zajmuje się ręcznym selekcjonowaniem odpadów. W strefie umieszczono dodatkowo tablice informacyjne pomagające pracownikom sklepów i restauracji przy odpowiedniej segregacji.
„Odpowiednia segregacja, która pozwala na zwiększenie wyników recyklingu jest dla nas podstawą. Stale testujemy nowe rozwiązania, które pomagają nam zwiększać ilość zdatnych do przetworzenia odpadów. Dbamy o stwarzanie odpowiednich warunków technicznych oraz edukację naszych pracowników, najemców oraz wszystkich klientów” – mówi Olga Wiernicka, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.
Działania edukacyjne
W ramach własnych działań recyklingowych i edukacyjnych 2023 roku w Galerii Tomaszów zorganizowano wraz z Pracownią Upcyklingu HO::LO warsztaty szycia toreb shopperek pod hasłem „Przerabiamy reklamy”. W akcji w wzięło udział ponad 140 osób, uszyto ponad 100 toreb z dawnych banerów reklamowych centrum. Dzięki inicjatywie Tomaszów Ekologicznie #Śmiecioodpowiedzialni w ramach jednodniowego spotkania edukacyjnego zorganizowanego z Zakładem Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej przeprowadzono akcje informacyjną oraz angażujące klientów konkursy z wiedzy o segregacji. Prezentowano działanie śmieciarki na parkingu galerii. Ważnym elementem była również towarzysząca akcja zbiórki elektrośmieci.
Recykling w Grupie NEPI Rockcastle
NEPI Rockcastle, jako Grupa, w swoich celach do 2025 roku zakłada osiągnięcie recyklingu odpadów na poziomie 60 proc. oraz statusu „zero avoidable waste to landfill”, czyli gospodarowania odpadami w sposób cyrkularny, który pozwoli na zaprzestanie oddawania ich na wysypiska. Firma promuje także ponowne użycie odpadów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym i podejmuje liczne działania w zakresie edukacji w tym obszarze pracowników, najemców i klientów posiadanych centrów handlowych. Spółka zapewnia odpowiednie urządzenia do sortowania i magazynowania odpadów. W 2023 roku NEPI Rockcastle zebrało 27 101 Mt odpadów, przy czym 46 proc. z nich poddano recyklingowi.
[1] The Circularity Gap Report 2023 https://www.circularity-gap.world/2023
[2] Sprawozdanie Komisji dla Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów z dnia 8 czerwca 2023 roku https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:52023DC0304
Napisz komentarz
Komentarze