By zobrazować skalę problemu warto zapoznać się z poniższymi danymi. Mówią one o liczbie chorych , u których zdiagnozowano zaburzenia hiperkinetyczne. w Łódzkiem w 2023 r. Na pierwszej grafice mam chorych zarejestrowanych od stycznia do maja ubiegłego roku z rozpoznaniem F90, czyli ADHD. To głównie dzieci. Tylko 60 osób to chorzy w wieku 19-39 lat. Łatwo policzyć, że ponad 1000 chorych to niepełnoletni. A to tylko wierzchołek góry lodowej zarówno w odniesieniu do obu grup wiekowych.
Dla porównania poniżej dane z roku 2016. Obejmują one pełny rok. Dorośli to pojedyncze przypadki. Dokonując projekcji dotyczącej progresji przypadków można śmiało stwierdzić, że ten rok może zamknąć się liczbą 2,5 tysiąca osób. W samym województwie łódzkim.
O konieczności zapewnienia wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży mówi się od co najmniej kilku lat. Wielu specjalistów uważa, że wzrost liczby osób z zaburzeniami związany jest z rozwojem nowoczesnych narzędzi komunikowania się, głównie portali społecznościowych. Pojawiają się więc pomysły (a nawet prawne regulacje) by w każdej szkole zatrudniony był psycholog. Czy to dobry pomysł? Na pewno nośny medialnie. Z jednej strony bowiem psychologów u nas brakuje, z drugiej przyszkolne gabinety pscyhologiczne nigdy nie zapewnią odpowiedniego poziomu intymności i mogą stygmatyzować dzieci z problemami, a więc zniechęcać do korzystania z ich wsparcia.
W powiecie funkcjonuje poradnia psychologiczno pedagogiczna. Jej możliwości działania są jednak mocno ograniczone. Pora, by kolejne władze samorządowe zatroszczyły się i o ten problem.
Napisz komentarz
Komentarze