Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że szczepienia to profilaktyka wielu chorób. Dzięki szczepieniom prawie zapomnieliśmy o takich chorobach, jak: polio, błonica, tężec, krztusiec, różyczka, świnka. Szczepienia ochronne uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Szybko działają, ratują życie! Dzięki szczepieniom przeciw COVID 19 pokonaliśmy epidemię i mogliśmy wrócić do życia, które lubimy. Jednak zanim wynaleziono szczepionkę choroba zabiła wiele osób.
Zaszczep się na zdrowie
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zalecają wykonywanie szczepień u dzieci i młodzieży do 19 roku życia według kalendarza szczepień. Sprawdź, jak zadbać o Twoje dziecko. Więcej informacji w artykule https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zaszczep-sie-na-zdrowie.
Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB: w czasie ostatnich 5 lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych zwiększyła się prawie 2-krotnie, od 48,6 tys. uchyleń w 2019 roku do 87,3 tys. uchyleń w 2023 roku.
W Łódzkiem w 2023 r. z powodu odmowy NIE ZASZCZEPIONOW SZCZEPIENIAMI OBOWIĄZKOWYMI 4 / 1000 dzieci w wieku od 0 do 19 lat.
Jedna decyzja, zdrowa przyszłość – szczepienia przeciw HPV w Łódzkiem
Szczepienia przeciw HPV należą do działań profilaktycznych. Mają one na celu ochronę przed chorobami nowotworowymi wywołanymi przez wirus brodawczaka ludzkiego, w tym raka szyjki macicy, raka pochwy, raka odbytu, raka prącia.
O tym, dlaczego powinniśmy zaszczepić dzieci przeciw HPV rozmawiamy z lekarzem pediatrą Marzeną Bozio w naszym Poradniku Pacjenta: Szczepienie przeciw HPV uchroni Twoje dziecko przed rakiem.
Szczepionka przeciw HPV mogą zaszczepić się w ramach programu dzieci 12i 13 letnie, czyli te, które są już po 11. Urodzinach a przed 14.urodzinami. To najlepszy wiek na podanie tej skutecznej szczepionki onkologicznej – wystarczą 2 dawki. A co ze starszymi? Starszy nastolatek także może i powinien się zaszczepić – receptę na bezpłatną szczepionkę CERVARIX otrzyma od lekarza POZ. Wystarczy odebrać szczepionkę w aptece i zaszczepić się w poradni POZ. Konieczne będą 3 dawki szczepionki.
W Łódzkiem ze szczepień przeciw HPV skorzystało dotąd 14 tys. dzieci 12i 13-letnich większość z nich to dziewczynki – 9 tys. To zaledwie 27% dzieci w tej grupie wiekowej, które mogłyby się zaszczepić.
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)
- przez infolinię +48 800 100 101 (7 dni w tygodniu od godz. 8:00-18:00)
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).
Dlaczego dorośli potrzebują szczepień?
Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. Szczepienia ratują życie i chronią nas przed zachorowaniem na choroby zakaźne, a także przed ich ciężkimi powikłaniami. Z Przewodnika po szczepieniach dorosłych dowiesz się m.in., które szczepionki można podawać dorosłym i którym chorobom zapobiegają.
Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką?
Większość ciężkich zachorowań, hospitalizacji, przypadków niepełnosprawności i zgonów z powodu chorób zakaźnych, którym można zapobiegać szczepieniami, występuje u dorosłych. Szczepionki chronią m.in. przed hospitalizacją z powodu Covid-19, powikłaniami z powodu półpaśca, zawałem serca z powodu grypy, czy hospitalizacją z powodu pneumokokowego zapalenia płuc.
Dla kogo szczepionki są bezpłatne, a dla kogo ze zniżką? Kto płaci za podanie szczepienia? Kto może Cię zaszczepić?
O tym dowiesz się z poradnika Szczepienia przeciw grypie, COVID-19 i pneumokokom. Co warto wiedzieć?
Napisz komentarz
Komentarze