„Energa-Operator jest pierwszym podmiotem w Polsce, który zakończył pomyślnie testy techniczne integracji systemu IT z powstającym Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE)” - ogłosił w najnowszym, majowym wydaniu wewnętrzny peridotyk Grupy Orlen, Magazyn GO!
W opublikowanym artykule „Pewnym krokiem w cyfrową epokę” podkreślono, że Energa-Operator, czyli spółka, która do tej pory zajmowała się głównie dostarczaniem energii elektrycznej, „staje się podmiotem odpowiedzialnym także za dostarczanie informacji technicznych i handlowych”.
Wewnętrzny periodyk wspomniał, że „uruchomienie CSIRE planowane jest na 1 lipca 2025 r.”. Jak oceniono w artykule, jest to „wyzwanie techniczne i logistyczne dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych, ale też dla spółek dystrybucyjnych”.
W publikacji podano, że „przeprowadzone testy stanowią ważny element przygotowań spółki Energa-Operator do wdrożenia nowego modelu funkcjonowania podmiotów na detalicznym rynku energii elektrycznej”. Zwrócono też uwagę, że prawidłową obsługę procesów ma zapewnić przepływ komunikatów pomiędzy nowo tworzonym CSIRE i systemami „profesjonalnych użytkowników rynku elektroenergetycznego”.
„Pełne wdrożenie systemu będzie wymagać przeprowadzenia jeszcze wielu istotnych zmian w procesach i funkcjonalnościach systemów informatycznych spółki Energa Operator” - zapowiedziano. Jak wyjaśniono, działalność operacyjna i systemy teleinformatyczne muszą zapewnić możliwość zautomatyzowanego, codziennego przekazywania do CSIRE kompletu informacji technicznych i handlowych, przy czym informacje te obejmą punkty poboru energii elektrycznej przyłączone do sieci dystrybucyjnej, a także dane pomiarowe z każdego licznika.
„Od jakości i niezawodności dostarczanych przez spółkę danych zależeć będzie nie tylko poprawne działanie rynku energii, ale przede wszystkim stabilna i bezpieczna praca Krajowego Systemu Energetycznego” - podkreślił magazyn. Jak podano, w CSIRE gromadzone będą „wszystkie techniczne i handlowe informacje niezbędne do obsługi detalicznego rynku energii elektrycznej”.
„System posłuży każdemu uczestnikowi rynku energii, a więc konsumentom, prosumentom, wytwórcom, sprzedawcom energii elektrycznej. Skorzystają z niego także operatorzy systemów dystrybucyjnych oraz operator systemu przesyłowego. CSIRE da nowe możliwości wykorzystania danych pozyskiwanych z rynku energii” - zaznaczono w artykule. CSIRE umożliwi również - jak podano - m.in. sprawny dostęp do informacji o umowach, indywidualnych profilach zużycia energii i o ofertach rynkowych, ułatwi też szybszą zmianę sprzedawcy, a dane będą odpowiednio chronione i udostępniane tylko uprawnionym odbiorcom, na takich samych zasadach.
W publikacji zwrócono uwagę, że „dzięki systemowi działania dostępne od dawna, np. w bankowości czy telekomunikacji, będą możliwe również w energetyce”. „Biorąc pod uwagę liczbę danych, którymi się posługuje elektroenergetyka, zmiana modelu rynku energetycznego i standaryzacja wymiany danych między operatorami sieci a sprzedawcami to początek transformacji cyfrowej energetyki na szeroką skalę” - podsumowano w artykule.
Orlen przejął Energę w 2020 r., realizując projekt budowy multienergetycznego koncernu. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o długości 197 tys. km i obejmuje zasięgiem mniej więcej 1/4 powierzchni Polski. Spółka podaje, że w 2023 r. dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej, a udział odnawialnych źródeł energii w produkcji własnej to 46 proc. (PAP)
Napisz komentarz
Komentarze