Jak tłumaczył prorektor, mikropoświadczenie to nowatorska forma poświadczania uczestnictwa w krótkich formach edukacyjnych, mniejszych niż np. studia lub studia podyplomowe. Mogą one dotyczyć np. praktycznych umiejętności potrzebnych na rynku pracy, najczęściej w wąskim, specjalistycznym zakresie. Poświadczeniem ukończenia kursu nie jest tradycyjny certyfikat, lecz dokument elektroniczny potwierdzony specjalną pieczęcią elektroniczną wystawiany z wykorzystaniem unijnego systemu Europass.
"Kurs trwa dużo krócej niż studia, nawet podyplomowe. Ich uczestnicy mogą zdobyć konkretną kwalifikację. Chcemy współpracować z otoczeniem i organizować kursy razem z pracodawcami. To dodatkowe szkolenia pozwalające zdobyć konkretne umiejętności" – powiedział prof. Zakrzewski.
W przyszłości mikropoświadczenia mogą stanowić systemową alternatywę dla dyplomu uniwersyteckiego, szczególnie na wyższych stopniach studiów. Kursy zakończone mikropoświadczeniem są bowiem opracowywane tak, aby osoba ucząca się zdobyła konkretną wiedzę, umiejętności i kompetencje, które odpowiadają zarówno na jej potrzeby, jak i na potrzeby rynku pracy.
Pierwszy uruchomiony na UŁ kurs kończący się mikropoświadczeniem dotyczy "Technologii i AI w pracy tłumacza". "To mikrodoświadczenie skierowane jest do początkujących tłumaczy oraz osób, które chcą się zająć tłumaczeniem. Kurs skupia się na zastosowaniu konkretnych technologii i sztucznej inteligencji w pomocy i usprawnieniu w pracy tłumacza" – wyjaśnił prorektor UŁ.
Na kurs można zapisać się na stronie internetowej UŁ.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze