Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 października 2024 14:19
Reklama
Reklama

Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwy

Okazuje się, że nie tylko mieszkańcy gminy Będków są niezadowoleni z planowanego przebiegu trasy S12 między Łodzią a Kozeninem. Kolejne spotkania w gminie Tomaszów i naszym magistracie zgromadziły setki osób. Co ciekawe ich uczestnicy wydawali się być lepiej przygotowani do "konsultacji" niż projektanci i przedstawiciele GDDKiA, którzy na nie przybyli. Zapowiadają się wieloletnie protesty, skargi i postepowania sądowe. Powstają stowarzyszenia a osoby z okolicznych wiosek zaczęły organizować się w bardziej lub mniej formalne grupy. Ruszyła też akcja zbierania podpisów pod petycją oraz składanie indywidulanych wniosków. Wszystko wskazuje na to, że będą ich setki. Wójt gminy Tomaszów, Sławomir Bernacki jest w nie lada kłopocie.
Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwy

Autor: e-piotrków

W ubiegłym tygodniu w powiecie tomaszowskim odbyło się się szereg spotkań z mieszkańcami miejscowości przez które przechodzić ma planowany odcinek drogi ekspresowej S12 między Łodzią a Kozeninem. Uczestniczyli w nich przedstawiciele firmy projektującej oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Prezentowano trzy hipotetyczne przebiegi tego samego warianty drogi na odcinku obejmującym gminę Tomaszów oraz samo miasto (lub jego bezpośrednie sąsiedztwo). Jak duże było zainteresowanie tematem świadczy fakt, że w Smardzewicach na stosunkowo dużej sali zabrakło miejsc, a większość osób przysłuchiwała się dyskusji przez otwarte okna. 

Na temat protestów w Będkowie pisaliśmy w poniższym artykule. 

 

Mieszkańcy zwracali przede wszystkim uwagę na fakt, że nie konsultowano z nimi wyboru wariantu południowego. Trzy linie prezentowane na mapach, będące rzekomo wybranymi propozycjami do konsultacji stanowią ten sam wariant korytarza, jakim ma być poprowadzona droga, w ramach szerokie na 4 km pasa. Pytali też z jakich powodów odrzucono wariant północny, który byłby najbardziej korzystny dla miasta. Klaudiusz Wilmański ze starostwa powiatowego podkreślał, że droga w wariancie południowym nie przynosi żadnych korzyści miastu. 

Okazało się też, że kilkukilometrowy odcinek drogi biegnący przez Tomaszów i gminę wiejską będzie posiadał tylko dwa węzły. Pierwszy w Studziankach, drugi w Kozeninie. Trudno więc trasę nazwać obwodnicą miasta, chyba, że chodzi tu o obwodnicę Piotrkowa Trybunalskiego, z którego to rzeczywiście planowana w en sposób "dwunastka" wyprowadzi ruch. Skróci się też droga z łodzi w Kierunku Kielc. a obok Tomaszowa, przez tereny o wysokich walorach przejeżdżać będzie (według szacunków GDDKiA) dodatkowe 50 tysięcy samochodów dziennie. Brak węzłów powoduje też to, że nie otwiera ona (jak zapewniano) żadnych nowych terenów inwestycyjnych. 

Prrotestujący zarzucają GDDKIA brak informacji na temat pojawienia się nowego południowego korytarza (pierwsza wiadomość 30.09.24). Korytarz południowy nigdy nie był wcześniej publikowany, nie było na jego temat żadnych informacji, dzięki którym ówcześni/obecni mieszkańcy jak również nowi inwestorzy mogliby podjąć decyzje na temat kupna/sprzedaży działek, stawiania nowych domów lub modernizacji starych. Wielu mieszkańców zdecydowało się na przeprowadzkę na południe Tomaszowa dlatego, że miała być to spokojna, zielona dzielnica bez planowanych dróg lub przemysłowych inwestycji. Południowy korytarz biegnie przez główne części sypialniane (z ogromna ekspansja w ciągu ostatnich 10 lat i ogromnym potencjałem na kolejne dziesięciolecia) i rekreacyjne tereny naszej gminy. 

Rzeczywiście konkretnych przebiegów drogi nie omawiano, ale rozpatrywano wariant południowy według wjazdu na węzeł Tomaszów Południe, obecnie został on przesunięty do węzła Studzianki, a wcześniejszy południowy korytarz stał się korytarzem środkowym, przy czym dla jasności należy podkreślić, że  wielu miejscach jego przebieg jest zbieżny z obecnie forsowanym. 

W proteście rozsyłanym za pomocą internetowych komunikatorów czytamy też, że obecny południowy korytarz biegnie przez główne tereny rolnicze gminy. Wiele obszarów klasy III , na których nie można dostać warunków zabudowy, a któe teraz zostaną zajęte przez drogę. Droga spowoduje powstanie działek o niekorzystnym rozłogu, zmniejszenie potencjału produkcyjnego gospodarstw rolnych, wydłużenie odległości dzielącej gospodarstwo i działki i zwiększenie kosztów produkcji.

Co ciekawe mieszkańcy zwracają też uwagę na ukształtowanie terenu oraz warunki geologiczne. Ich zdaniem oś planowanej drogi przecina się z uskokami tektonicznymi. Droga ma powstać w miejscu nie nadającym się do zabudowy, na niestabilnym gruncie, Istnieje ryzyko powstawania zapadlisk.

 

Może być zdjęciem przedstawiającym mapa, projekt i tekst


 

Jak widać na powyższej mapce, korytarz południowy (ale i wcześniej środkowy) przechodzi w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch największych atrakcji turystycznych regionu – Rezerwatu Przyrody Niebieskie Źródła oraz Grot Nagórzyckich (pomnik przyrody). Zniszczenie tych cennych obiektów byłoby nieodwracalnym uszczerbkiem dla walorów turystycznych i środowiskowych naszego miasta. Wody, które wypływają w Niebieskich Źródłach pochodzą terenu "niecki tomaszowskiej". Leje krasowe i ponory są i na Wąwale i w Wiadernie i dwa w Nagórzycach

 • Korytarz południowy przechodzi w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół Podstawowych Wiadernie istniejącego od 1903 roku i uczęszczanego przez prawie 300 uczniów z Wiaderna, Nagórzyc, Jadwigowa, Swolszewic i innych pobliskich miejscowości. Hałas z drogi expressowej będzie mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i uniemożliwi prowadzenie zajęć wewnątrz i na zewnątrz szkoły.

Możecie dołączyć do grupy

 Jak wspominaliśmy na wstępie, korytarz południowy nie odciąży drogi w713 i DK48 i północnej, przemysłowej części Tomaszowa. To korytarz północny stanowi prawdziwą obwodnicę miasta łącząc drogę ekspresową S8, drogę krajową nr 48 oraz drogę wojewódzką nr 713 od strony Opoczna poprzez węzeł drogowy, dając miastu możliwość odciążenia ruchu tranzytowego, w tym szczególnie pojazdów z relacji Opoczno-Łódź, które obecnie przejeżdżają przez miasto.  Pomoże w rozwoju północnej, przemysłowej części miasta, gdzie swoja siedzibę mają liczne zakłady produkcyjne i zakłady pracy, które zatrudniają tysiące pracowników, uczyni (w wielu miejscach zniszczone i zdegradowane) północne i wschodnie części Tomaszowa Mazowieckiego bardzo atrakcyjnym miejscem inwestycyjnym, który wesprze rozwój miasta. 

Bardzo interesujący jest też argument dotyczący obronności i konieczności budowy mostu, umożliwiającego przejazd ciężkich pojazdów pancernych dla jednostki wojskowej, która zlokalizowana jest właśnie po północnej części miasta. 

Dlaczego więc zdecydowano się na wariant południowy? Oficjalnie argumentuje się, że ze względu na to, że tzw. łąki henrykowskie. Klaudiusz Wilmański twierdzi jednak, że załatwienie decyzji środowiskowej nie powinno być problemem. Prawdziwym powodem trasowania od strony południowej są niższe koszty. GDDKiA chce zrobić drogę jak najtaniej, z minimalną liczbą węzłów i zjazdów oraz obiektów inżynieryjnych. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Max 16.10.2024 11:49
Wariant południowy przynosi gminie więcej dochodu w postaci podatku, wariant pólnocny lepszy pod każdym względem dla miasta powoduje, że musi się dzielić m.in z Ujazdem. Poza tym prowadzenie prac w niewielkiej odległości od grot może spowodować ich zawalenie.

TaZ 16.10.2024 10:59
’Wójt jest w nie lada kłopocie’ - i słusznie, po jego lekceważącym podejściu do całej sprawy, które pokazał na zebraniu w Smardzewicach.

Reklama
Polecane
Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyBędą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyOkazuje się, że nie tylko mieszkańcy gminy Będków są niezadowoleni z planowanego przebiegu trasy S12 między Łodzią a Kozeninem. Kolejne spotkania w gminie Tomaszów i naszym magistracie zgromadziły setki osób. Co ciekawe ich uczestnicy wydawali się być lepiej przygotowani do "konsultacji" niż projektanci i przedstawiciele GDDKiA, którzy na nie przybyli. Zapowiadają się wieloletnie protesty, skargi i postepowania sądowe. Powstają stowarzyszenia a osoby z okolicznych wiosek zaczęły organizować się w bardziej lub mniej formalne grupy. Ruszyła też akcja zbierania podpisów pod petycją oraz składanie indywidulanych wniosków. Wszystko wskazuje na to, że będą ich setki. Wójt gminy Tomaszów, Sławomir Bernacki jest w nie lada kłopocie.Data dodania artykułu: Dzisiaj, 11:50 Liczba komentarzy: 2 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 3
ZAWODY KONTROLNE W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIMW Wolborzu chcą S12... ale przez TomaszówPaździernikowe nowości w kinach HeliosBędą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyTomaszowskie MZK niesie pomoc MZK NysaPotop. PostsciptumDzień Papieża Jana Pawła IIŚwięto Jeździectwa i Tradycji w Spale40 lat wśród Samych SwoichWiemy na co wydamy pieniądze. Znowu najlepsze projekty Batorskiego200-lecie Poczty Polskiej w TomaszowiePUSZMAN i Ceramika Paradyż - razem dla nowoczesnego designu
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Zaczynałem jako reklamowiec Zaczynałem jako reklamowiec 17 października o godz. 11.00 w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Prez. I. Mościckiego 6 odbędzie się spotkanie „Zaczynałem jako reklamowiec”.Wydarzenie realizowane w ramach zadania „I Wańkowicz zaczynałby na Wattpadzie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.W programie:Opowieść Anety Korycińskiej o wybitnym reportażyście Aktorska interpretacja tekstów Melchiora Wańkowicza w wykonaniu tomaszowianki Jagody JasnowskiejAneta Korycińska – edukatorka internetowa, polonistka, redaktorka, oligofrenopedagożka, podcasterka. Zwyciężyła w konkursie VIVELO Top Creators 2024 w kategorii Education. Autorka książki „Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD” wydanej przez Prószyński i S-Ka. Organizatorka Romantykonu – konwentu miłośników romantyzmu. Prowadzi kanał na You Tube oraz profile  w mediach społecznościowych. Jako Baba od polskiego udziela korepetycji, przygotowuje do egzaminów, prowadzi warsztaty pisarskie, wspomaga proces uczenia się uczniówz niepełnosprawnością intelektualną i w spektrum autyzmu.Jagoda Jasnowska – aktorka teatralna i dubbingowa. Absolwentka aktorstwa w Akademii Teatralnej w Warszawie. Na 39. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi zdobyła Nagrodę Aktorską za rolę w spektaklu "Prawiek i inne czasy" oraz Nagrodę Publiczności dla najbardziej elektryzującej aktorki. Występuje na deskach Teatru Współczesnego w Warszawie.Data rozpoczęcia wydarzenia: 17.10.2024
Sztuka – Sport – Olimpiada Sztuka – Sport – Olimpiada Na wystawie zatytułowanej „Sztuka – Sport – Olimpiada”, prezentowane są obrazy oraz sylwetki tomaszowskich olimpijczyków którzy reprezentowali nasze miasto, a tym samym nasz kraj, na olimpijskich stadionach, w różnych dyscyplinach sportowych. Tematyka sportu została przedstawiona w malarstwie, nurcie pop artu. Na płótnach przedstawione są różne dyscypliny lekkoatletyki i nie tylko. Prezentujemy dzieła Niny Habdas (1942–2003), łódzkiej malarki i graficzki, Wiesława Garbolińskiego (1927–2014), Andrzeja Szonerta (1938–1993) i Benona Liberskiego (1926–1983). Płótna powstały w latach siedemdziesiątych XX wieku, podczas Pleneru Olimpijskiego zorganizowanego w Spale koło Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowane obrazy zostały przekazane w darze tomaszowskiemu Muzeum w latach 70. XX wieku przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Wystawę uzupełniają informacje o Tomaszowskich Olimpijczykach, pamiątki Stanisławy Pietruszczak z XII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Innsbrucku (1976) oraz znaczki poczty japońskiej wydane z okazji XVIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Nagano (1998), podarowane Muzeum przez Pawła Abratkiewicza. Wystawa przypomina nam o pięknej tradycji umacniania więzi pomiędzy ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną, która może kształtować humanistyczne wartości sportu i kreować jego wizerunek w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania wystawy w dniach 1 sierpnia – 27 października 2024 r., w godzinach otwarcia Muzeum: od wtorku do piątku od godz. 9.00 do 16.00, w soboty i niedziele od godz. 10.00 do 16.00 (w poniedziałek nieczynne). Data rozpoczęcia wydarzenia: 01.08.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Tomaszów Mazowiecki

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: MaxTreść komentarza: Wariant południowy przynosi gminie więcej dochodu w postaci podatku, wariant pólnocny lepszy pod każdym względem dla miasta powoduje, że musi się dzielić m.in z Ujazdem. Poza tym prowadzenie prac w niewielkiej odległości od grot może spowodować ich zawalenie.Źródło komentarza: Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyAutor komentarza: TaZTreść komentarza: ’Wójt jest w nie lada kłopocie’ - i słusznie, po jego lekceważącym podejściu do całej sprawy, które pokazał na zebraniu w Smardzewicach.Źródło komentarza: Będą setki skarg i wniosków. Mieszkańcy zapowiadają też pozwyAutor komentarza: KartofelTreść komentarza: Nie no budynek się zmienil i to od lat 95 gdzie za dzieciaka latałem oo karty telefoniczne. Gdzie indziej bylo wejście, bo klatka schodowa i na gorze okienka... Poczta zreszta chwilowo nawet w tomaxie byla... Co do obsługi to wyobraz sobie główna poczta i w osoby na okienku obecnie... Co chcesz tym caly tomaszow i okolice obsłużyć?Źródło komentarza: 200-lecie Poczty Polskiej w TomaszowieAutor komentarza: Lądyn/LondekTreść komentarza: Gdy wchodzę na Pocztę, to jak "Wehikuł czasu". Odkąd tam bywałem (lata 70/80) nic się nie zmieniło. Dwa okienka, z czego jedno zawsze "Przerwa" i kolejka pod drzwi. A pani w okienku 10 minut szuka alfabetycznie przesyłki. Jeszcze tylko dowód trzy podpisy i można odebrać. Teraz trochę więcej asortymentu, jeszcze tylko jajek brakuje i benzyny w 5l baniakach :-)Źródło komentarza: 200-lecie Poczty Polskiej w TomaszowieAutor komentarza: PowiatowyTreść komentarza: Tylko po co na konferencję ściągać sportowców? Wy odejdziecie a oni będą mieć przybitą łatkę :)Witkowcow czy Klimczakow i na mieście będzie się wstyd pokazać:)Źródło komentarza: Witko z Klimczakiem uratowali 30 mln - będą aż 4 inwestycjeAutor komentarza: Figo-fagoTreść komentarza: Bogusia zawsze była i jest najlepsza..... we wszystkim.Źródło komentarza: 40 lat wśród Samych Swoich
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama