2024-10-21, 09:48 Rzeszów (PAP)
Podkarpackie/ Poszukiwany europejskim nakazem aresztowania ukrywał się we Francji
Francja wydała Polsce ściganego europejskim nakazem aresztowania 27-letniego mieszkańca powiatu niżańskiego. Był on od trzech lat poszukiwany za rozbój z użyciem noża.
Mężczyzna został zatrzymany dzięki współpracy policjantów z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i francuskich funkcjonariuszy. Był poszukiwany europejskim nakazem aresztowania za rozbój w 2021 r. na Podkarpaciu. Wcześniej był trzykrotnie skazany za inne przestępstwa. Najpierw ukrywał się w Holandii, a potem we Francji.
„Zaatakował swoją ofiarę i grożąc nożem, zabrał jej pieniądze i wartościowe przedmioty. Ofiara miała obrażenia w postaci ran ciętych dłoni i licznych zasinień” – przypomniała podkarpacka policja.
Po zatrzymaniu w jednej z paryskich dzielnic został przetransportowany do Polski. Czeka go też więzienie za inne przestępstwa, w tym pobicie, kradzież z włamaniem i uszkodzenie mienia, za które wcześniej skazał go sąd. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności. (PAP)
2024-10-21, 09:02 Katowice (PAP)
Śląskie/ Dwaj Ukraińcy oskarżeni o oszustwa metodą na BLIK, straty przekraczają 300 tys. zł
Ponad 300 tys. zł wyłudzili dwaj zatrzymani przed rokiem w Katowicach młodzi obywatele Ukrainy, którzy ponad 100 osób z całego kraju oszukali metodą na BLIK. Do sądu trafił akt oskarżenia w tej sprawie, sprawcom grozi do 15 lat więzienia – podała w poniedziałek policja.
Sprawą zajmowali się kryminalni z Komisariatu Policji III w Katowicach, którzy współpracowali z Prokuraturą Rejonową Katowice–Zachód. Jak ustalili śledczy, dwaj Ukraińcy w wieku 19 i 20 lat dopuścili się w sumie 127 oszustw. Obaj są aresztowani. Młodzi obywatele Ukrainy zostali zatrzymani w październiku 2023 r. w centrum Katowic. Wcześniej policjanci zebrali obszerny materiał dowodowy, który pozwolił na ustalenie tożsamości sprawców.
Jak wynika z ustaleń postępowania, oszuści wyłudzali od pokrzywdzonych kody BLIK, a następnie realizowali je poprzez dokonywanie wypłat z bankomatów zlokalizowanych na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. "Do wyłudzenia kodów BLIK dochodziło poprzez telefonowanie do pokrzywdzonych (głównie osób, które wystawiły jakiś przedmiot na sprzedaż na platformie internetowej) i wprowadzanie ich w błąd zarówno co do tożsamości osoby dzwoniącej, jak i przeznaczenia pieniędzy" - opisali policjanci.
W podobny sposób oszukanych zostało ponad 100 osób z całego kraju. Łączną kwotę szkody policja wyliczyła na ponad 300 tys. zł. Za oszustwa dotyczące mienia znacznej wartości grozi do 10 lat więzienia, jednak oskarżonym może grozić nawet 15 lat pozbawienia wolności, bo z tego rodzaju przestępstw uczynili sobie stałe źródło dochodu.
Policjanci apelują do osób korzystających z BLIK-a, by w sytuacji, gdy ktoś prosi ich o kod nie działali pochopnie i najlepiej zadzwonili do tej osoby. "Zawsze sprawdzaj, komu wysyłasz kody do płatności mobilnych, sprawdź też jaką kwotę transakcji zatwierdzasz. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom" - dodała policja.(PAP)
2024-10-21, 09:01 Katowice (PAP)
Skazany za zabójstwo zatrzymany w Niemczech dzięki współpracy polskiej i niemieckiej policji
Międzynarodowa współpraca policji umożliwiła zatrzymanie w Dortmundzie 41-letniego Rafała S., który ukrywał się w Niemczech po przedterminowym zwolnieniu z więzienia, gdzie odbywał karę za zabójstwo. W niemieckim areszcie oczekuje teraz na ekstradycję do Polski.
Informację o zatrzymaniu S. przekazała w poniedziałek Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Mężczyzna odsiadywał wyrok 25 lat więzienia za zabójstwo mieszkanki Rybnika, do którego doszło we wrześniu 2001 r. w woj. warmińsko-mazurskim. Za tę zbrodnię trafił do więzienia, z którego po 21 latach, w lutym 2022 r., został przedterminowo warunkowo zwolniony.
"Po kolejnych dwóch latach Sąd Okręgowy w Elblągu wydał list gończy za skazanym. Policjanci z Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wszczęli poszukiwania. Ich działania doprowadziły do ustalenia, że 41-latek przebywa na terytorium Niemiec" - opisał zespół prasowy śląskiej policji.
Śledczy wystąpili do sądu w Elblągu z wnioskiem o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Po jego uzyskaniu, przedstawiciele ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams -europejskiej sieci współpracy policyjnej, zajmującej się lokalizowaniem i zatrzymywaniem najbardziej niebezpiecznych przestępców poszukiwanych ENA) w Biurze Kryminalnym KGP natychmiast poinformowali o tym swoich kolegów z bliźniaczej komórki w Niemczech. 16 października niemieccy policjanci zatrzymali Rafała S. w Dortmundzie. Mężczyzna został osadzony w tamtejszym areszcie, gdzie będzie oczekiwał na ekstradycję, później w Polsce będzie odbywał resztę kary - 4 lata i 4 miesiące więzienia.
Policjanci zaznaczają, że zatrzymanie nie byłoby możliwe, gdyby nie międzynarodowa współpraca polskich i niemieckich służb za pośrednictwem ENFAST, która działa na terenie Unii Europejskiej od dwunastu lat. Policjanci należący do sieci, współpracują na co dzień z EUROPOL-em, INTERPOL-em i dziesięcioma krajami partnerskimi spoza Unii Europejskiej. Polskie przedstawicielstwo sieci znajduje się w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP. Współpraca w ENFAST charakteryzuje się szybkim przekazem informacji, umożliwiającym natychmiastowe podjęcie działań policyjnych na terenie całej Europy – zaznaczyła policja.(PAP)
Napisz komentarz
Komentarze