1. Każdego dnia o tym, że ma raka prostaty dowiaduje się 48 Polaków
2. ŁKS zaangażował się w promocję męskiej profilaktyki. Piłkarze będą namawiali kibiców, żeby z badaniami profilaktycznymi nie czekali na ostatni gwizdek
3. Zaproszenia na bezpłatne badania urologiczne i stoisko edukacyjne NFZ podczas piątkowego meczu ŁKS Łódź - Polonia Warszawa.
W piątek 8 listopada 2024 o g.20:30 na Stadionie im. Władysława Króla piłkarze ŁKS-u i Polonii zagrają o zwycięstwo i …o zdrowie. To będzie wyjątkowy mecz. Razem z piłkarzami z Łódzkiego Klubu Sportowego i urologami z Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 w Łodzi przypomnimy kibicom i kibickom, że z męską profilaktyka nie warto czekać na ostatni gwizdek. Nowotworom można i należy zapobiegać! Rak to niewygodny przeciwnik, dlatego trzeba grać na wyprzedzenie. Zazwyczaj zgłaszamy się do lekarza dopiero wtedy, gdy coś boli - często za późno. Zapominamy o regularnych badaniach profilaktycznych.
Zaproszenia na badania
Przed meczem wśród kibiców rozdamy zaproszenia na bezpłatne badanie urologiczne ultrasonograficzne. Badania USG wykonają lekarze urolodzy z Kliniki Urologii Uniwersyteckiego Szpitala nr 2 w Łodzi. To już kolejna akcja, w którą angażują się medycy z tego szpitala, tu na co dzień leczeni są mężczyżni z rakiem prosty, prącia czy jąder. Kibic, który skorzysta z urologicznego USG, dowie się, czy ma zdrowe jądra i prostatę i dostanie wskazówki, jak się badać. Na stoisku Łódzkiego NFZ przed meczem i w trakcie będzie można dowiedzieć się, jak i gdzie korzystać z męskiej profilaktyki.
Przed meczem i w przerwie na telebimach wyświetlimy hasła, które nawiązują do pikarskich emocji na stadionie: Nie czekaj na ostatni gwizdek – profilaktyka to męska sprawa oraz Krótka piłka – profilaktyka to męska sprawa.
Sportowcy to wyjątkowi ambsadorzy męskiego zdrowia. Dla nich dobre zdrowie jest warunkiem uprawiania sportu, regularnie się badają i dlatego są wiarygodni, gdy zachęcają do tego innych. Mam nadzieję, że Panowie nie tylko skorzystają z badań, ale także zachęcą do nich kolegów kibiców, synów i wnuków – podkreśla A. Olsiński dyrektor ŁOW NFZ.
Kibiców, piłkarzy, trenerów - wszystkich bez wyjątku ełkaesiaków - będziemy zachęcać, aby zadbali o swoje zdrowie. Nie jutro tylko już dziś. Nie tylko w listopadzie, ale przez cały rok, bo im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie.
– Jesteśmy męską sekcją piłkarską i jako taka musimy stale przypominać nie tylko naszym zawodnikom czy trenerom, ale również kibicom o tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna nowotworów prostaty i jąder. Bycie męskim to przede wszystkim bycie zdrowym i świadomym zagrożeń, dlatego przyłączamy się do akcji Movember i wspólnie z łódzkim oddziałem NFZ-u chcemy podpowiedzieć wszystkim ełkaesiakom, gdzie i w jaki sposób mogą o siebie zadbać. To dla nas temat szczególnie ważny, bo jeden z naszych zawodników mierzył się z tą chorobą i wyszedł z tej walki zwycięsko, wiemy zatem jak istotne są badania profilaktyczne, by jak najwcześniej zacząć walczyć z chorobą – mówi Jarosław Olszowy, prezes Łódzkiego Klubu Sportowego.
(Na zdjęciach zawodnicy ŁKS: Pirulo – w białej bluzie bez czapki, Piotr Głowacki – w czerwonej bluzie, Husein balić – w białej bluzie w czapce)
Dziś 48 Polaków dowie się, że ma raka prostaty
Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce" z 2021 roku, średnio 48 mężczyzn każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Ten nowotwór stanowi już ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych. Oznacza to, że co piąty mężczyzna zmagający się z chorobą onkologiczną, choruje na raka prostaty. Rak prostaty zajmuje 3. miejsce wśród zgonów z powodu nowotworów złośliwych u mężczyzn.
Im wcześniej wykryta choroba, tym większa szansa na jej wyleczenie, dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne wykonywanie badań. Czas ma duże znaczenie nie tylko w przypadku chorób nowotworowych. Dzięki badaniom profilaktycznym możesz uniknąć wielu schorzeń, w tym raka jądra, prostaty, jelita grubego, cukrzycy czy zakrzepicy.
Profilaktyka to męska sprawa
W każdym wieku pamiętaj o regularnym samobadaniu jąder. Na raka jądra najczęściej chorują młodzi mężczyźni w wieku 14 - 35 lat. W 95 proc. przypadków może być całkowicie wyleczalny. Warunkiem jest jego wczesne wykrycie.
Po 40. roku życia regularnie badaj prostatę (PSA oraz konsultacja urologiczna). Skierowanie do urologa otrzymasz od lekarza POZ. Badanie PSA można zrobić także w ramach programu Profilaktyka 40+ - TYLKO DO KOŃCA 2024 R.!!
Po 60. roku życia raz w roku mężczyzna powinien zrobić USG jamy brzusznej, aby lekarz ocenił m.in. nerek i pęcherza moczowego.
Wykrycie choroby w początkowej fazie rozwoju zwiększa szanse na wyleczenie. Może upłynąć kilka lat od momentu pojawienia się pierwszych komórek rakowych do wystąpienia objawów choroby.
Męskie nowotwory w Łódzkiem
W Łódzkiem w 2022 r. wykonano 393 zabiegi z powodu nowotworu złośliwego gruczołu krokowego. Najwięcej w szpitalach w Bełchatowie, Salve, Koperniku i Uniwersyteckim Szpitalu nr 2 w Łodzi. W 2023 r. wykonano już 488 zabiegów u chorych na raka gruczołu krokowego.
NFZ od 1 kwietnia 2022 r. finansuje leczenie chirurgiczne raka gruczołu krokowego z zastosowaniem systemu robotowego (da Vinci). W Łódzkiem takie operacje, z użyciem robota, mogą być wykonywane w Salve i Koperniku w Łodzi oraz w Szpitalu w Bełchatowie. Dzięki pomocy robota operacja usunięcia prostaty jest mniej inwazyjna, dzięki wykonywaniu mniejszych nacięć i mniejszemu ubytkowi krwi, skraca się także czas rekonwalescencji.
W roku 2022 – 89, 2023 wykonano 264, w 2024 dotąd 212 zabiegów usunięcia prostaty u chorych na raka prostaty z użyciem robota Da Vinci.
Napisz komentarz
Komentarze