Podejmowanie decyzji pod wpływem emocji
Rozwód zawsze naszpikowany jest emocjami, jednak podejmowanie kluczowych decyzji pod ich wpływem może wiązać się z licznymi konsekwencjami. Pod wpływem emocji małżonkowie:
- rezygnują z orzeczenia o winie,
- przystają na orzeczenie o winie własnej,
- utrudniają drugiej stronie kontakty z dziećmi,
- idą na ustępstwa,
- oskarżają bez dowodów.
Powyższe to tylko przykłady działań, które finalni mogą obrócić się przeciwko nam. Dlatego każdy krok powinien być przemyślany i świadomy. Warto przy tym skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w rozwodach: https://kamk.pl/uslugi/rozwody/. Adwokatowi nie towarzyszą negatywne emocje, dzięki czemu może zabezpieczyć interesy klienta.
Ignorowanie wezwań sądowych
Kolejnym poważnym uchybieniem jest ignorowanie wezwań sądowych. Najczęściej w mniemaniu małżonka ma ono na celu zyskać na czasie (gdy nie wyraża zgody na rozwód) lub nie dopuścić do rozprawy sądowej. Tymczasem odpowiadając na wezwanie, masz możliwość przedstawić swoje stanowisko, dowody w sprawie oraz ewentualne żądania. Postępowanie rozwodowe nadal będzie się toczyć, dlatego warto mieć wpływ na jego przebieg.
Zaniedbywanie potrzeb dzieci i własnych
Rozwód jest obciążający nie tylko dla małżonków, ale również dla małoletnich dzieci. Wiąże się on z ustaniem małżeństwa oraz podziałem majątku, podziałem opieki nad dziećmi czy ustaleniem wysokości alimentów (więcej o sprawach rodzinnych dowiesz się tutaj: https://kamk.pl/uslugi/sprawy-rodzinne/). W tym czasie warto zadbać o zdrowie psychiczne własne i dzieci. Brak równowagi w tym aspekcie prowadzi do podejmowania nieprzemyślanych działań. Pamiętaj, że nie możesz nastawiać pociech przeciwko drugiemu rodziców, ani tym bardziej wymagać od nich konkretnych zeznań składanych w obecności sędziego. Z drugiej strony, jeśli to Ty wnosisz o rozwód i wyprowadzasz się z domu, musisz zadbać o kontakty z dziećmi i pomóc im przystosować się do zmian.
Publikowanie spraw prywatnych w mediach społecznościowych
W mediach społecznościowych małżonkowie nierzadko dają upust swoim emocjom, wyciągając na światło dzienne wiele spraw. Choć takie działanie przynosi chwilową ulgę, nie warto go podejmować. W toku postępowania publikowane zdjęcia, komentarze czy rolki mogą zostać użyte jako dowód przeciwko Tobie. W mediach społecznościowych publikujemy również inne materiały z życia prywatnego, niekoniecznie nacechowane emocjonalnie. W niejednej sprawie rozwodowej posłużyły one jako dowód zdrady czy innych czynów, które miały wpływ na orzeczenie sądu. Dlatego też, składając pozew o rozwód lub występując w roli pozwanego, warto zachować rozwagę i ostrożność, zwłaszcza w kontekście dzielenia się szczegółami z życia prywatnego.
Napisz komentarz
Komentarze