[reklama2]
Zakładanie ogródków przyszkolnych, promowanie kompostowania, edukacja w zakresie zanieczyszczenia światłem i smogu, budowanie klombów osiedlowych i zielonej infrastruktury przyjaznej owadom czy kręcenie eko-filmów promujących postawy przyjazne naturze to tylko część długiej listy pomysłów na eko-projekty, które już od czerwca mogą zostać zrealizowane w Tomaszowie Mazowieckim. W konkursie zgłaszać swoje pomysły mogą zarówno organizacje społeczne, jak i domy kultury, szkoły, świetlice i grupy nieformalne. Wystarczy wypełnić prosty formularz dostępny na stronie www.grupa-eneris.pl/ProgramGrantowy. Liczy się pomysłowość, faktyczny wpływ na otoczenie oraz zaangażowanie uczestników w projekt.
Zofia Szymańska, Zastępca Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, jurorka I edycji Programu Grantowego radzi:
- Należy postawić na innowacyjność – na nowy projekt, który nigdzie wcześniej nie był realizowany przy okazji innych projektów środowiskowych. To, co też istotne, to trwałość projektu oraz zaproszenie od współpracy jak najszerszej grupy mieszkańców. Liczy się również aspekt edukacyjny, czyli wskazywanie, jak ważna jest ochrona środowiska, jak istotna jest ekologia oraz zaproszenie do projektu dzieci i młodzieży.
Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 30 kwietnia. Do 9 czerwca jury złożone z przedstawicieli samorządów oraz ENERIS wybierze najlepsze eko-projekty. Tuż po ogłoszeniu wyników, autorzy wyróżnionych pomysłów otrzymają fundusze na realizację swoich planów, na co mają czas do końca roku 2017.
Tomaszów wie, jak odpady zamienić w kwitnące ogrody
W gronie zwycięzców I edycji Programu Grantowego znalazł się projekt z Tomaszowa „Wertykalne ogrody kwiatowe”. Pomysł zgłoszony przez Miejskie Centrum Kultury, składał się z warsztatów na temat świata roślin, podstaw ogrodnictwa, recyklingu oraz warsztatów praktycznych. Dzieci, młodzież i dorośli - łącznie 80 osób z osiedla Niebrów - wykonali aranżacje kwiatowe oraz kwietniki wertykalne, wykorzystując do tego palety drewniane i butelki PET. Wspólna praca przyczyniła się nie tylko do stworzenia zielonej infrastruktury miejskiej, ale przede wszystkim do budowania wspólnoty międzypokoleniowej w oparciu o ideę ochrony środowiska.
- Program Grantowy ENERIS wzbogacił wakacyjny program Miejskiego Centrum Kultury oraz pozwolił na zaangażowanie zarówno dzieci, jak i dorosłych mieszkańców w ideę ochrony środowiska oraz poprawę stanu środowiska na jednym z największych tomaszowskich osiedli – powiedziała Beata Arkuszyńska, z-ca dyrektora tomaszowskiego Miejskiego Centrum Kultury i koordynatorka wyróżnionego projektu w I edycji Programu Grantowego ENERIS.
Kontynuacja dobrej praktyki w ochronie środowiska
102 wnioski z całej Polski, prawie 4 tysiące osób bezpośrednio zaangażowanych w realizację wyróżnionych projektów oraz prawie 13 tysięcy mieszkańców, którzy zetknęli się z ich efektami to wyniki I edycji Programu Grantowego ENERIS. Realizowany był on wśród mieszkańców zarówno dużych miast jak Piła, Kielce, Jaworzno, jak i niewielkich miejscowości i wsi, takich jak Mietków, czy Lubiana. Już wkrótce o najlepszych pomysłach będzie można przeczytać w specjalnej publikacji - Białej Księdze I edycji Programu Grantowego. Podsumowanie najciekawszych projektów i praktycznych pomysłów grantobiorców z całej Polski dostępne będzie na stronie internetowej konkursu od połowy marca.
- Druga edycja Programu Grantowego ENERIS to kolejna szansa na zdobycie środków na realizację projektu wspierającego ochronę środowiska. To także możliwość zaangażowania społeczności lokalnej we wspólną pracę i zabawę w szczytnym celu, jakim jest ekologia. Zapraszam do przesyłania zgłoszeń do II edycji Programu Grantowego ENERIS! – powiedział Rafał Korzeniowski, dyrektor tomaszowskiego oddziału ENERIS, fundator grantu dla Tomaszowa Mazowieckiego.
Ogólnopolska zielona mobilizacja
Do Programu Grantowego ENERIS mogą zgłaszać się instytucje lub organizacje społeczne o charakterze non profit, szkoły oraz grupy nieformalne (po spełnieniu odpowiednich wymagań). Najciekawsze pomysły zgłoszone w 10 wymienionych poniżej regionach otrzymają po 3 tysiące złotych za realizację. Co ważne, pomysły z poszczególnych regionów nie konkurują ze sobą.
Napisz komentarz
Komentarze