Za Wikipedią:
Ręka metody to jeden ze sposobów przedstawienia metod harcerskiej stworzony w czasie II wojny światowej przez Szare Szeregi. Składa się z kilku elementów, które przyporządkowane są częściom dłoni:
• Nadgarstek - ruch (świeże powietrze, puszczaństwo).
• Śródręcze- dobrowolność, samowychowanie (oddziaływanie od wewnątrz).
• Kciuk- to system zastępowy.
• Palec wskazujący - współdziałanie i współzawodnictwo.
• Palec środkowy - wzajemność oddziaływania.
• Palec serdeczny - oddziaływanie pośrednie.
• Palec mały - stopniowanie trudności (stopnie i sprawności).
I Biwak „Śródręcze” skupił się na elementach związanych z indywidualnym rozwojem harcerzy. Sprawności, próby na stopnie harcerskie/instruktorskie, praca z Prawem i Przyrzeczeniem Harcerskim. To główne elementy biwaku kształceniowego, który odbył się w weekend 24-26 lutego.
Samorozwój, to ważny element wychowania harcerskiego, staramy się, żeby harcerze podczas swojej drogi harcerskiej umieli pracować nad swoimi celami i umieli prawidłowo formułować swoje zadania. Służą ku temu takie narzędzia jak sprawności i stopnie harcerskie, bardzo dobrze opisane i sformułowane w wewnętrznych dokumentach ZHP.
Na tym Biwaku uczestnicy przeżywali porażki i sukcesy związane z zdobywaniem sprawności, rozpoznawali rośliny, poznawali symbolikę skautową, ratowali rannych i rozpalali ognisko za pomocą łuku ogniowego.
Uczyli się jak prawidłowo napisać plan swojej próby na stopień harcerski. Przeprowadzali Sąd nad Pinokiem, prowadzili siebie nawzajem z zawiązanymi oczami przez tor przeszkód, szyli woreczki dla swoich podopiecznych i wygłaszali przemowę do harcerzy na Jamboree 1935r.
Samorozwój to także spojrzenie w przeszłość i zaduma nad tym jak realizujemy ideały harcerskie w naszym życiu. Świecowisko, krąg i harcerskie piosenki to najlepszy sposób na zastanowienie się nad sobą i nad tym po co i dlaczego jestem tu i teraz.
Dobre zaplanowanie swojej próby na zdobycie odpowiedniego stopnia harcerskiego to świetne ćwiczenie z planowania, analizy SWOT i Smart. Pewnie wielu czytelników zastanawia się o co w tym chodzi zapraszam do spytania uczestników biwaku
Mam nadzieję, że spotkamy się jeszcze na kolejnych biwakach, równie merytorycznie jak na „Śródręcze”. Kolejny biwak 17-19 marca to „Palec Środkowy” czyli wzajemność oddziaływania, mam nadzieję, że każdy z uczestników tego doświadczy.
To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie nasze wsparcie w postaci ks. prob. Dariusza Łosiaka z parafii spalskiej, który udostępnił pomieszczenia, Moniki Szulczyk z Piwnicy Kreatywności, która przygotowała fantastyczną postać Pinokia oraz darczyńców, którzy wspierają naszą działalność, za co serdecznie dziękujemy.
Ze swojej strony, cieszę się, że rodzice doceniają jak ważne jest to, żeby nie Telewizja i Internet były najważniejsze dla dzieci, ale właśnie myślenie o tym, jak poszerzać swoje horyzonty, nie tylko merytoryczne ale i społeczne. Dziękuję, że dowozicie dzieci na Biwaki i pomagacie w realizacji naszej misji.
Komendant WASZ-KA
Phm. Agnieszka Koziarska Wilkowiecka
Napisz komentarz
Komentarze