Pierwsze przypadek ASF u dzików pojawił się w Polsce 15 lutego 2014 r. pierwsze ognisko u świń 23 lipca 2014 roku. Do dzisiaj stwierdzono 130 ogniska u świń oraz 2303 przypadków u dzików. Niepokojące jest zwiększenie ilości ognisk i przypadków ASF w 2018 r - 25 ogniska u świń oraz 1415 przypadków u dzików. Choroba jest groźna dla zwierząt, dla ludzie nie, ale powoduje znaczne straty ekonomiczne, bo chore lub podejrzane o chorobę stada świń są wybijane.
Od czasu pojawienia się, wirus ASF z różnym nasileniem rozprzestrzenia się na terytorium Polski, przemieszczając się ze wschodu na zachód. Choroba została potwierdzona w kilku województwach. Oprócz podlaskiego, gdzie wykryto pierwszy przypadek, są to także woj. warmińsko-mazurskie, lubelskie i mazowieckie. To ostatnie bezpośrednio graniczy z województwem łódzkim (powiaty grójecki, żyrardowski i sochaczewski), nic więc dziwnego, że i u nas trwają wzmożone działania mające na celu zapobieganie zakażeniom wirusem tej choroby u trzody chlewnej.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że z dniem 28 lutego 2018 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (Dz. U. z 2018 r. poz. 360). Rozporządzenie to wprowadza, dla wszystkich hodowców świń, na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej szereg obowiązków np. nakaz prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu świń wjeżdżających na teren gospodarstwa oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie, zabezpieczenia budynku, w którym są utrzymywane świnie, przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz domowych, utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, w których są utrzymywane tylko świnie, mających oddzielne wejścia oraz niemających bezpośredniego przejścia do innych pomieszczeń, w których są utrzymywane inne zwierzęta kopytne. Informacje o wprowadzonych nakazach i zakazach są dostępne w ulotkach dostarczanych przez lekarzy weterynarii, urzędy gmin oraz organizacje okołorolnicze.
Spełnianie wymagań rozporządzenia jest jedynym środkiem uniemożliwiającym wprowadzenie wirusa afrykańskiego pomoru świń do chlewni. Wystąpienie ogniska tej choroby u świń spowodowałoby duże straty ekonomiczne związane z zakazem obrotu zwierzętami na terenie kraju jak i ich exportu.
Egzekwowanie obowiązków nałożonych przez powyższe Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi jak i wynikających z innych przepisów spoczywa na powiatowym lekarzu weterynarii i osobach działających w jego imieniu. Staramy się podchodzić do każdej indywidualnej sytuacji ze zrozumieniem i pomocą ale w ramach obowiązujących przepisów. Zagrożenie ASF jest zbyt duże a konsekwencje dla hodowców jak i dla gospodarki zbyt poważne aby pozwolić sobie na mało odpowiedzialne podejście do zabezpieczenia gospodarstw przed możliwością wprowadzenia wirusa ASF, ponieważ dotkną one nie tylko gospodarstwo w którym wystąpi choroba ale wszystkich hodowców w promieniu około 10 km od ogniska choroby (obszar zapowietrzony i zagrożony).
Dlatego prośba Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tomaszowie Mazowieckim i osób przeprowadzających kontrole w jego imieniu skierowana do hodowców utrzymujących świnie a zwłaszcza w małych gospodarstwach (kilkanaście, kilkadziesiąt sztuk) o zrozumienie postawionych wymagań i poważne potraktowanie zabezpieczenia gospodarstw przed możliwością wniknięcia wirusa ASF.
Od początku kwietnia rozpoczęły się kontrole weterynaryjne spełniania wymagań powyższego rozporządzenia i wszyscy hodowcy świń muszą się liczyć z wizytą. Kontrole bioasekuracji gospodarstw przeprowadzane przez inspektorów weterynaryjnych to pierwszy etap procesu wdrażania zabezpieczeń uniemożliwiających rozprzestrzenianie się tej groźnej choroby.
Następnym etapem będą działania administracyjne (decyzje) wskazujące nieprawidłowości i terminy ich usunięcia (terminy najczęściej kilkumiesięczne).
Ostatni etap to będą podejmowane konsekwencje w przypadku niespełnienia przez gospodarstwa warunków bioasekuracji, co może skutkować nakazem zabicia świń oraz zakazem ich utrzymywania do czasu dostosowania gospodarstwa, ale nie krócej niż rok. Inspektorzy przeprowadzający kontrole bioasekuracji gospodarstw będą także służyli radą i objaśnieniami na życzenie zainteresowanych hodowców.
Okresowe wzrosty ilości ognisk i przypadków choroby sugerują, że należy spodziewać się, że ASF będzie rozprzestrzeniał się dalej na zachód.
Napisz komentarz
Komentarze